400g eli jauhelihapakkaus
Niin, siis meidan perheessa vakio painoyksikko on jauhelihapakkaus eli 400g. Ei silla etta meilla syotaisiin paljon jauhelihaa, mutta koska kaikki (lahes kaikki, ehka eivat raakaravinnon ystavat, kuten Jónsi tai muut metsan iloiset hipit) tietavat kasituntumalta kuinka paljon jauhelihapakkaus painaa.
Kun Vauva K. oli mahassa mietin painonnousua aina jauhelihapakkauksissa, ”Hei Búbú (tyonimi) on jo kolmen jauhelihapakkauksen painoinen, ajattele!”.
Kun joku myyja pyysi arvaamaan uuden inspiron minin painoa sanoin etta se painaa reilun kahden jauhelihapakkauksen verran eli about kilon. Myyja ihmetteli vertaustani ja kertoi koneen painavan 1,2kg. Aika lahelle meni, mutten silti saanut konetta hyvanmiehen palkaksi, kumma juttu.
Kun kilot synnytyksen jalkeen taas tippuivat valilla jopa jauhelihapakin paivavauhtia, hymyilytti.
Kullakin oma painoyksikkonsa, meidan perheessa se on jauhelihapakkaus. Tulisikohan tasta ”trendi” niinkuin metrisesta systeemista? 65 kilon sijaan painaisinkin jonkun 470 jauhelihapakkausta? Uff, ei sittenkaan.