Onnen hetkiä purkista
Tässä eräänä päivänä Facebookissa seikkaillessani päädyin entisen koulukaverini linkkaamana kirjailija Elizabeth Gilderin jakamaan kuvaan Happiness jar -nimisestä harjoituksesta. Harjoituksen idea on simppeli: joka ilta kirjoitetaan kuvaus päivän onnellisimmista hetkestä paperilapulle, joka taitetaan ja laitetaan purkkiin. Siinä kaikki.
Itsehän luonnollisesti innostuin ajatuksesta heti, pyyhkäisin pölyt kylppärin peilikaapin päällä toimettomana hengailleen purnukan päältä ja ryhdyin tuumasta toimeen. Nyt olen onnistuneesti kirjannut ylös jo kahden päivän mieleenpainuvimmat hetket (eilisen tosin vasta tänä aamuna, krhm) ja voin vain kuvitella kuinka mahtavaa nuo on lukea sitten joskus. Niin, milloin? Gilder kertoo seuraavasti:
”Then later (days, months or years later) when I am feeling blue, I sometimes reach into the jar and pull out a memory (one that would otherwise have been long forgotten) and I can remember one of the simplest and best random moments of my life.”
Toisaalta olisi kiva tehdä juuri noin – että käy purkilla hakemassa piristystä aina huonon päivän tullen – mutta toisaalta taas… Itse ehkä haluan tästä koko vuoden mittaisen projektin. Niin, että hyviin muistoihin on lupa paneutua ensimmäisen kerran vasta tammikuun 2015 alussa. Tämä siksi, että minusta tuntui nyt vuodenvaihteessa siltä, että viime vuosi olisi ollut… no, aika kurja. Vaikka tiedostankin, että sen aikana oli ihan mielettömän monta niin pientä kuin suurempaakin onnellista hetkeä, niin siltikin päällimmäiseksi tunteeksi jäi tietynlainen alakuloisuus. Sen vuoksi olisikin aika hienoa seuraavalla kerralla saada konkreettinen muistutus siitä, että yhteen vuoteen mahtuu vastoinkäymisten ja huonojen päivien lisäksi runsaasti hyviä/kivoja/ihania/tajunnanräjäyttäviä/koskettavia/mullistavia tapahtumia. Haluan varmistaa, että vuosi 2014 jää mieleen onnellisena.
Sitä paitsi, mulla on vähän sellainen kutina, että tällä projektilla saattaa olla positiivisia vaikutuksia mielialaan jo reippaasti ennen kuin vuosi tulee täyteen… 😉
—
Onko joku kokeillut Happiness jaria? Miltä vaikuttaa?