#kirjahulluus [arkikuvahaaste 3/7]
Minulle kävi niin kuin Suttastiinalle tuossa taannoin. Minimuotoisen siivoushepulin iskiessä tein isohkon kirpparille-kasan ja koska täällä perähikiällä ei ole mitään kivoja kirppareita, niin otin kameran kouraan ja latailin rompetta myyntiin Facebookin kirppisryhmään. Tarkoituksena oli siis päästä itselle turhasta eroon ja tiiä vaikka tienata siinä samalla jokunen killinki.
Mut sit mie tein sen kardinaalivirheen. Päätin vähän vilkaista, että jaa minkähänlaista rompetta siellä muilla lienee myytävänä.
Hupsista saatana.
Kakskytäkolme (+ ystävällinen myyjä oli vielä laittanut yhden kaupan päälle) kirjaa muutti meille sitten näin ohops. Juu. Juuuu-u. Eiiii nyt ihan silleen menny niinku piti? Tämän pikkuvilkaisun myötä olen nimittäin kantanut kotiin tavaraa enemmän kuin kodista ulos ja killingitkin luiskahti miinuksen puolelle. Hups. Oho. (Kaiken lisäksi nyt mun täytyy vissiin ostaa myös uusi kirjahylly.)
Kirjahulluus rönsysi sitten myös bujon puolelle. Innostuin niin kovin tuosta Patricia Cornwellin Scarpetta -kirjasarjasta, että halusin luoda sille bujoon ihan oman osionsa. Muutama opus siis läjästä puuttuu ja ne jätin tähän kuvaan valkoiseksi – värittelen niitä sitten sitä mukaa kun saan haalittua (….) sarjaan täydennystä.
Vaikutteita vahvasti lempparisarjiksestani, Lise Myhren Nemistä :)
Cornwellin lisäksi kirppariläjässä oli seitsämän ensimmäistä osaa Sara Shepardin kirjoittamasta valehtelevat viettelijät -sarjasta. Piirustelinpa sitten sillekin sarjalle oman osionsa. Lisäksi samalle sivulle kirjailin muita minä haluuuuuun-kirjoja muistiin sekä jätin tilaa tuleville muistiinpanoille, sillä niitä uusia ja/tai tällä hetkellä unohduksissa olevia minä haluuuuun-teoksia varmasti pulpahtelee sieltä täältä kuin sieniä sateella. Tällä sivulla sama idea – värittelee kirjat sitä mukaa kuin ne omaan kirjahyllyyn eksyy.