Teen juojan unelma paikka, Teeleidi

IMG_2612.JPG

Minun oli jo, jonkin aikaa tehnyt mieli käydä Vaajakoskella olevassa Teeleidin tehtaanmyymälässä. Itselläni kun tulee juotua enemmän teetä kuin kahvia päivän aikana 🙂 

Tämä ihastuttava paikka  joka huokuu vanhaa aikaa sijaitsee tikkutehtaan tie 2:ssa Vaajakoskella. 

IMG_2616.JPG

IMG_2614.JPG

Kun astuin sisälle ovesta, huomasin ilokseni ettei kaupan sisätiloja oltu lähdetty modernisoimaan. Vaan se vaali tikkutehtaan 100 vuotiasta ikää ja henkeä. Esimerkiksi mielestäni tuossa alemmassa kuvassa oleva musta valko kuva oli todella kiva yksityis kohta paikan historiasta 🙂 

IMG_2619.JPG

IMG_2622.JPG

Vaikka kotoani löytyy jo aikamoinen tee valikoima niin tarttui matkaani mukaan ehdoton suosikkini mitä taidan juoda aina kun käyn Teeleidissä viettämässä aikaa ja nauttimassa hyvästä teestä. Tämähän tee siis on pehmeä persikka ja olen niin iloinen että vihdoinkin sitä löytyy myös kotoa omasta tee valikoimastani. 

Toinen tee joka lähti mukaani oli 100 vuotiaan Suomen kunjaksi tehty. Siellä siis oli muitakin 100 vuotta Suomi tee vaihto ehtoja, mutta itse valitsin aamun valkeus. Siinä on ihanan raikas piparmintun tuoksu :) 

IMG_2625.JPG

Tottakai heti kun pääsin kotia oli pakko laittaa tee vesi kiehumaan ja nauttia kunnon kupillinen hyvää teetä. 

IMG_2633.JPG

Onko täällä muita jotka ovat tykästyneet Teeleidin valikoimasta? 

Kivaa viikonloppua kaikille :) 

Muoti Ruoka ja juoma Mieli Ostokset
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.