Auringonpaistetta ja valkolakkeja
Toivottavasti siellä on mennyt vappu ihanasti, ainakaan ilmasta ei voi valittaa! Miten sattuikin, että ensimmäinen oikeasti lämmin ja melkein jo kesäinen päivä sattui näin vappupäivään. Toukokuu alkoi oikein lupaavasti!
Ennen kuin päästään aloituskuvaan asti, tässä hieman vapun tunnelmia muuten.
En ole oikein koskaan perustanut ryömitään-haalareissa-loskan-seassa vapusta ja myös Krapihovin tyyppinen vappubrunssikin on jäänyt vieraaksi. Joten vappu on aina ollut vähän luokkaa ’väkinäinen juhla’, jolloin pitäisi tehdä jotain fantastista, mutta ei ole oikein mitään järkevää.
No nyt viime vuosina on käynyt mukavammin – pistäydyimme nytkin vappuaattona parissa pre-Manta kokkareissa ja näimme tuttuja. Kävimme ystäväporukalla vähän pyörimässä keskustassa ja palasimme taas napostelemaan herkkuja, kuplivaa ja nauttimaan mukavasti sisälle.
Tänä aamuna oli tosiaan ihana herätä kauniiseen päivään. Aamiaiseksi tankkasimme anopin tuomia, itsetehtyjä sieni-piirakkaa ja simaa. Nam!
Sen jälkeen olikin jo kiire lähteä vappukävelylle kaupungille ja nähdä kavereita Kaivarissa. Pistäydyimme parin huovan kulmalla ja suuntasimme ystävien kanssa rantaan kallioille nauttimaan auringossa välkehtivästä merestä.
Vapputori |
Auttoikohan ilma tekemään kävijäennätyksen Ullanlinnassa? |
Kaivokin heräilee jo talvihorroksesta |
Ja sitten mudan ja nurmikon keskeltä kohti rantaa. Kyllä Helsinki on ihana kaupunki! Nyt se taas alkaa näyttämään parhaat puolensa kevätauringossa. Vai mitä sanot tästä kuvasta?
Sain aivan yllättäen ihanan vappumuistamisen Nicolas Feuillatte Champagne –maahantuojalta, merkin juomat ovatkin ennestään tuttuja, joten kiitos paljon vappukuplivista! Mm. keväinen Brut Rosé –samppanja sopi täydellisesti nautittavaksi mainiossa seurassa tätä maisemaa katsoen ja auringosta nauttien. Ilmassa tuoksui pitkästä aikaa taas meri!
Hidden treasure |
”Champagne is for fun!” |
Lähestyvä kesä avaakin taas kuohuvan kauden ja valkoviinit (ehkä siksi vappua muuten vietetään…;)) Täytyy sanoa, että roseet ovat jääneet viime aikoina vähän vähemmälle, joten nyt oli hauska korkata pitkästä aikaa vaalenpunaista samettia. Tätä aion hankkia jatkossakin, koska juoma oli kivan helppo ja tasapainoinen – ei yhtään liian kuiva tai hapan. Se sopii kuulemma parhaiten nautittavaksi merenelävien kanssa tai jälkiruoaksi marjojen kera.
Samalla tuli napattua pari asukuvaa.
Jacket/Vintage C&A from UFF, jeans/Prada, scarf/Vivienne Westwood, bag & sunnies/Bottega Veneta, shoes/Vagabond, fragrance Hermès Un Jardin Sur Le Toit |
Kuvaa myös ilman takkia, kun pysähdyimme kotimatkalla hetkeksi ottamaan aurinkoa Johanneksen-kirkon kulmalle. Jo hetkessä alkoi kihelmöidä hieman poskia, täytyy jatkossa muistaa ottaa mukaan myös aurinkorasvaa :)
Knit/Selected Homme and bracelet/Gucci |
Ihanaa ja aurinkoista loppuviikkoa!
PS. Sain kommentin, että Bloglovin’in kautta lukiessa viimeisiin postauksiin ei ole päässyt. Tylsää! Olisikin mahtavaa, jos joku sitä kautta lukevista jaksaisi kommentoida, näkyykö tämä postaus nyt normaalisti? Kiitos jo etukäteen :)
—Sparkling May Day
In Finland, it’s popular to celebrate the May Day. In Helsinki most people have a tradition to go to Ullanlinna for a picnic. The day was really beautiful, so no wonder that the park was packed with people. It was so nice to enjoy the sun, lovely Rosé Champagne from Nicolas Feuillatte and excellent company.