Keskikesän juhla

Keskikesän juhlaa vietettiin vähän viileämmässä säässä kuin yleensä, mutta mitä pienistä.

Suuntasimme kaveriporukalla viikonlopuksi mökille. Ohjelmassa oli grillailua, syömistä, saunomista ja yhdessäoloa. Kamerakin lomaili vähän, mutta tässä joitakin kuvia.

The Villa aka mökki.

Aikaa tuli vietettyä myös rantamökissä.

Viileydestä huolimatta Suomen kesä on kaunis ja onneksi sateet tulivat ainakin tuolla vasta sunnuntaina ja sinisestä taivaasta & auringosta saatiin nauttia edes ajoittain. Grilli ei tainnut ehtiä viilentyä kuin yöksi – reilun kymmenen hengen porukan ruokkiminen käy työstä, mutta onneksi yhdessä saa tehtyä myös nopeasti ihmeitä.

Nämä taisivat olla tämän kesän ensimmäiset uudet perunat.

Juhannussauna venyi sen verran, että emme ehtineet Vääksyn kanavan juhannusjuhlille… Suuntasimme kuitenkin paikalliseen elämykseen.

Autenttinen paikallinen, sanoisin.

Juhlaväki on paikalla.

Älä anna ulkokuoren hämätä. Tässä paikan terassi, josta avautuu kyllä aika mahtava näkymä. Onko sopivampaa suomalaiseen juhlaan?

Näkymää terassilta.

Oli pakko lainata karhu-pulloa kuvaan – tasapaino ;)

Ja sitten toinen Suomi-klassikko.

Ja kyllä, tartuin itsekin mikrofoniin, kun kuulin porukasta lauseen: ”Tulisiko joku laulamaan mun kanssa Anna mulle tähtitaivas?Edit//tässä todisteita tuosta vähän harvinaisemmasta hetkestä ;) Erilainen asukuva sanoisin.

Tunnelmaa sisältä, saluunasta.

Kuulemma edellisenä vuonna täältä sai VAIN Karhua, nyt kaapissa oli (onneksi) myös omenasiideriä ja Lonkeroa.

Kesäyö

Juhannuspäivä valkeni kauniina ja oli ihanaa juoda kahvista näitä maisemia katsoen, ennen aamiaisbuffetin rakentamista.

Lähdin myös kävelyllä läheisille pelloille nauttimaan myös tästä maisemasta.

Kävin moikkaamassa viime syksynä tutuksi tulleita kavereita.

Hevoset ovat kyllä kauniita!

Villasukat olivat kyllä sattuneesta syystä aktiivisesti käytössä viikonloppuna ja myös takassa sai pitää illalla tulta. Samalla piti grillata myös vähän vaahtokarkkeja. Toivottavasti siellä oli leppoisa juhannusviikonloppu! Kyllä se kesä sieltä tulee ensi viikolla, kun alkaa loma ;)

suhteet ystavat-ja-perhe suosittelen ajattelin-tanaan
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.