Milano

Aika kertoa hieman tunnelmia Italian reissun Milano-päivistä. Lensimme siis Milanoon ja vietimme siellä yhteensä kolme päivää. Teimme siitä käsin sitten kaksi päiväreissua, toisen Venetsiaan, josta postailinkin jo, ja toisen upean Portofinoon, jonka säästän helmenä viimeiseksi. Kirjoitinkin aiemmin, että olemme olleet Milanossa kerran, mutta tosi huonoon aikaan – elokuun puolivälissä, jolloin paikalliset ovat lomalla ja kaupunki siis tyhjä ja pakahduttavan kuuma. Nyt oli siis aika antaa kaupungille uusi mahdollisuus.

Aamu sarasti lupaavasti ja oli aika lähteä katsomaan osittain tuttuja paikkoja ja tutustumaan myös uusiin.

Via Monte Napoleonista ja kultaisesta neliöstä on hyvä aloittaa, ainakin kauppoja ajatellen.

Via Montelta löytyy kyllä kaikki tärkeimmät liikkeet, vaikka se onkin yllättävän lyhyt.

Armanin päämyymälä/talo löytyy Via Alessandro Manzonilta. Tuolta löytyy koko Armani-tuoterepertuaari, muun muassa hotelli, kukkakauppa, Armani Dolci ja kirjakauppa.

Söpö Via della Spiga on lempikatuni Milanossa, myös sen varrelta & sivukaduilta löytyy paljon liikkeitä.

Tom Fordin oman pääliikkeen ikkunassa valokeilassa uudet tennarit.

Galleria Vittorio Emanuel ll löytyy Milanon sydämestä. Onhan tuo näyttävä monumentti ja kauppapaikka.

Itselle tärkein visiitti tuolla on aina Pradan yksi alkuperäisistä liikkeistä, josta löytyy nyt tosin pelkästään naisten puoli, mutta kannattaa käydä – tila ja alakerta ovat upeat. Mahtavaa, että kylteissä näkyy edelleen Fratelli Prada – Pradan veljekset, viitaten perustajiin Marioon ja Martinoon. Olen ostanut tuolta täydellisen Pradan laukun ensimmäiseltä reissulta ja se on edelleen kuin uusi.

Milano-päivän asua, kauluspaita/H&M, housut/Turo Tailor Red Label, vyö/YSL, rannke/Hermès, kello/Hygge, tuoksu/Valentino Uomo

Milanon hotellit ovat sijoittuneet vähän hassusti, niitä löytyy paljon ’kehältä’ ja jopa sen ulkopuolelta, mutta aika vähän itse ydinkeskustasta. Löysimme sopivan NH President -hotellin, joka sijaitsi mukavasti kivenheiton päässä Duomosta.

Tässä pari kuvaa huoneesta, joka oli oikein mukava ja viihtyisä.

Joku rähmäkäpälä on käynyt omimassa jo puolen…

Saimme sisäänkirjautuessa vielä hyvän diilin korottaa huone muutamalla kympillä, joten saimme superior-huoneen ylimmästä kerroksesta, johon kuului muun muassa oma parveke – ei paha.

Huoneessa odotti virvokkeita ja tuoreimmat lehdet.

Ihana kylpyhuone.

Myöskään aamiainen ei tuottanut pettymystä, se vastasi kyllä taas brunssia, jonka voimalla jaksoikin pitkälle päivään.

On ainakin leikkeleitä, josta valita.

Proseccoa aamiaisella, lasi kiitos!

Tuoreita hedelmiä

Hotelli oli varsin suosittu ja aamiaisella oli koko ajan täysi kuhina.

Toisena aamuna lähdimme sitten reippailemaan ja kiipesimme Duomon katolle ihailemaan maisemia.

Ylhäältä pystyi tähystämään hyvin Milanon kattojen yli.

Duomo di Milano, Milanon tuomiokirkko on kyllä hieno, tykkään! Ja mitä upeita yksityiskohtia!

Ylhäälle rakennettiin parhaillaan elokuvakatsomoa.

Paita/Whyred, housut/Zara, espadrillokset/H&M, laukku ja aurinkolasit/Bottega Veneta, vyö/YSL, ranneke/Hermès, kello/Hygge, tuoksu/Bottega Veneta Homme Alas päästyämme poikkesimme vielä La Rinascentessä, jossa onkin aika mukava tarjonta – parempi kuin muistin. Minulle uusi tuttavuus oli vastapäätä oleva Excelsior, joka on vastaavan tyylinen kuin esimerkiksi Harvey Nichols. Oli pakko napata kuva La Rinascenten lastenvaateosastosta, vähän erilainen kuin Stockmannilla… Pienet italialaiset.

Tjeus, mini-mini Miss Sicily.

Myös Chloélta ja Diorlta löytyi luonnollisesti vaihtoehtoja pikkuisille, right.

Kävimme myös outlet-liike DMagazinen pisteissä, mutta niistä ei tällä kertaa löytynyt mitään.

Lounaalle suuntasimme Breran alueelle, josta löytyikin mainioita ruokapaikkoja.

Salaattilounas maistui

Sillä suunnalla kuin olimme, niin kävimme vielä Corso Como 10, joka oli viime reissulla kiinni. Tuo on aika samanhenkinen kuin Helsingissä oli Helsinki 10 – mistähän lienee jälkimmäinen saanut inspiraationsa.

Valikoimasta löytyy kiitettävästi tarjontaa muun muassa Célineltä, Manolo Blahnikilta, Saint Laurentilta…

Myös miehille on oma osastonsa, missä kokeilin muun maussa Carvenin upeaa takkia, josta ei tosin löytynyt kokoa…

Paikasta löytyy myös ravintola.

Jäimme sisäpihan puutarhaan nauttimaan vielä virvokkeista – mahtava paikka!

Illalla tuli kunnon ukkoskuuro, joka raikasti ihanasti painostavaa ilmaa ja sateen jälkeen upea valo – tässä yritys tallentaa se hotellihuoneen parvekkeelta.

Paita/Zara Photography, housut/Zara, kello/Hygge, ranneke/Hermès, tuoksu/Eau de Sisley 3

Meillä oli vielä aamupäivä aikaa ennen kentälle lähtöä ja kävimme kävelemässä muun maussa Naviglin alueella, josta löytyy Milanon pari kanavaa ja ruoka- & illanviettopaikkoja. Kävimme myös nauttimassa maisemista La Rinascenten kattoterassilla, joka on muuten samalla korkeudella kuin Duomon katto. Tuolle terassille oli hauskaa mennä pitämään pieni tauko. Nyt on muistia virkistetty Milanonkin osalta. Tunnelmat olivat ehdottomasti paremmat kuin edellisestä kerrasta, mutta ei kaupunki silti ihan pääse top-listalle. Tuohan on aika business-kaupunki, joten kauniita katuja & rakennuksia tai runsaasti nähtävyyksiä ei kyllä ole. Sanoisin myös, että shoppailujen osalta Lontoossa on parempi tarjonta, mikä on hassua, koska Milano on kuitenkin muodin pääkaupunki. Mutta toisaalta täältä tulee suurin osa sisällöstä. Seuraavaksi lempikaupunkin Firenzen vuoro.

kulttuuri matkat
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.