Ranskalaisen keittiön huumaa

Kävimme perjantaina katsomassa Haute cuisine – Mestari keittiössä -leffan, joka sopikin vallan mainiosti viikonlopputunnelmaan siirtymiseen. Aihe ei ehkä kuulostaa niin kummoiselta, seurataan Ranskan presidentin (viitaten François Mitterrandiin) kokin arkea ja työtä Élysée-palatsissa. Mutta ranskan kieli, maisemat ja maan ruokaperinne vievät mennessään. Pisteet myös Hortense Laborietä näyttelevälle Catherine Frotille karismasta ja tyylikkään topakasta roolisuorituksesta. 
1009532_nl_haute_cuisine_1345560714063.jpg
Elokuvassa palatsin mieskokit ja byrokratia jarruttavat tietenkin Hortensen työtä, mutta hän ei halua antaa piiruakaan periksi periaatteistaan tai tavastaan laittaa konstailematonta ruokaa – isoäidiltään oppimien tapojen mukaan. Ja tietenkin vain parhaista raaka-aineista. Tämä on hyvänmielen leffa, jossa toinen toistaan herkullisemmat ruoat näyttelevät suurta osaa. Elokuva loppui mielestäni kuitenkin hieman töksähtäen (lue: lässähti kuin tuulihatut) ja jäi ehkä turhan avoimeksi.
Elokuvaa ei siis kannata katsoa nälkäisenä ja ehkä tämän takia se tarjoiltiinkin syksyllä Rakkautta ja Anarkiaa -festivaaleilla kolmen ruokalajin illallisen kera. Hauska idea! 
HauteCuisine41-620x316.jpg

HauteCuisine1-620x316.jpg
Kuvat/Finnkino.fi

Tässä vielä maistiaisena traileri – Bon Appétit! 

Eilen järjestetty Golden Globe -gaala sähköistikin kevään leffakauden ja jatkoa seuraa reilun kuukauden päästä Oscar-gaalan myötä. Tällä viikolla tulee ensi-iltaan Tarantinon uutuus Django Unchained ja myös Les Misérables, Anna Karenina ja kotimainen 21 tapaa pilata avioliitto ovat varmasti katsomisen arvoisia. Näihin uppoaakin sopivasti jouluna saadut lahjaliput.

kulttuuri leffat-ja-sarjat suosittelen ruoka-ja-juoma
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.