Täydellinen aamu
Sunnuntaina koin aikalailla täydellisen rentouttavan aamun. Ei sillä etteikö Murunkin kanssa höpsöttely ja hymyilykilpailujen vetäminen olisi ihanaa ja rentoa, mutta joskus sitä kaipaa myös aikaa ladata akkuja ihan omin nokkineen.
Taidan ylivoimaisesti parhaiten rentoutua silloin, kun Muru nukkuu ja joku muu valvoo hänen untaan. Tuolloin en itse ole vastuussa Murusta, mutta en myöskään menetä ainuttakaan hetkeä Murun kanssa. Näin siis sunnutaina.
Heräsin puoli seitsemän aikaan, pihalla oli alkamassa aurinkoinen päivä ja lämpöä oli joku 17 astetta. Aamupalan jälkeen menin puuhastelemaan kasvihuoneeseen ja siellä möyrin Murun aamupalaan asti. Vihdoista viimein sain loputkin kasvihuonehommat tehtyä (joo, ”hieman” olin myöhässä. Uskon kuitenkin saavani tuolta satoa, vain myöhemmin kuin muut. Nyt ei sentään tarvii lähtee ennenaikaisesti synnyttämäänkään niin myöhässä kypsyneet tomaatitkaan eivät mene hukkaan samalla tavalla kuin viime vuonna.). Ja kyllä se puutarhanhoito vain on ihan parasta terapiaa. Ja pirteä aurinkoisen pävän aamu ihan paras tuohon hommaan.
Sitten kävin välissä imettämässä Murun ja suuntasin vielä metsään aamulenkille. Lähdin kokeilemaan ihan uutta reittiä miehen ohjeiden mukaan. Metsä oli kanssa juuri sopiva minulle tuohon aikaan. Lämmintä, mutta aurinko ei porottanut vielä liikaa. Tulihan siinä kyllä sitten hieman eksyttyäkin, ehkä ekaa kertaa ihan tosissaan olin metsässä pallo hukassa. Noh, kännykkä oli mukana ja siitä navigaattorista kun otti suuntiman pohjoiseen niin polku löytyi muutaman metrin päästä. Ja ehkä sitä jotenkin olisi uusavuton selvinnyt ilman kännykkääkin kun se aurinko kuitenkin helotti taivaalla.
Lenkin jälkeen vielä suihkuun niin johan oli virkistynyt olo. Loppupäiväkin sujui mukavasti kun Muru alkoi taas ilmojen viilennyttyä nukkumaan päiväunensa paremmin. Ja nyt on kyllä edelleenkin jotenkin rennompi olo kuin ennen vkloppua. On kyllä turkasen tärkeää löytää ne omat keinot rentoutua tässä vauva-arjen keskellä. Mulle toinen hyvä on ollut lukeminen, mutta kyllä tuolla puutarhanhoidolla ja metsälenkillä pääsi jotenkin sitäkin parempaan rentoustilaan.