Ja niin ne esikoisen tarpeet unohtuu samantien

Musta on jotenkin käsittämätöntä, miten nopeasti se tapahtui. Muru ei olekaan ihan joka sekunti maailman napa ja kaikkea ei tulekaan suunniteltua hänen tarpeistaan lähtien.

Että menin sitten varaamaan raskauden ekan neuvola-ajan ens viikolle kahdeksaksi aamulla. Ja meidän Muruhan nukkuu normaalisti sinne yhteentoista asti. Ei sitten tullut sitä aikaa varatessa pieneen mieleenkään, että tuolla suunnitelmalla joudun repimään reppanan sängystä neljä tuntia ennen normaalia heräämisaikaa. Jotenkin vaan aattelin sitä uutta raskautta ja sitä, että mieskin voi tuollaisena aamuaikana halutessaan tulla mukaan. Tajusin vasta seuraavana yönä, mitä tuo merkkaa Murun unille ja päivärytmille. Ihan ”hieman” tuli paskamutsifiilikset.

Voi kyllä olla, että se aika kannattaa muutenkin vaihtaa. Mulla kävi nimittäin niin satumainen tuuri, että sain neuvolaan myös varhaisultra-ajan. Vängättiin raskausviikoista (yrittivät väen väkisin mennä laskuissa kuukautisten mukaan vaikka mulla kuukautiset ei ole säännöllistä nähneetkään viimeiseen pariinkymmeneen vuoteen) ja aloin jo tosissaan turhautua siihen, että passittavat mut labraan ja nt-ultraan ihan väärään aikaan. Niin yhtäkkiä mulle ehdotettiinkin VU-aika. Sinne siis ensi viikon tiistaina. Ja jos mun arvio pitää paikkansa niin tuota neuvola-aikaa voisi hyvin lykätä viikon pari. 

Mut hitsi, en kyllä yhtään paheksu vanhempia sisaruksia, jotka on mustasukkaisia kuopuksen takia. Onhan se nyt niin totaalinen vääryys jos aiemmin on ollut maailman napa ja sitten yhtäkkiä joku ihan outo tyyppi tulee sotkemaan kuvioita.

perhe raskaus-ja-synnytys lapset