Toivon viileää ja pilvistä kesää

Myös kylmä ja sateinen kelpaa. Vähäluminen, ehkä jopa lumeton, saisi kuitenkin olla. Nolottaa myöntää, että mua on suorastaan pistänyt vihaksi mm. facebookissa viljellyt haaveet lämpimien säiden alkamisesta ja nyttemmin niiden alettua se järjetön hehkuttaminen ja kohkaaminen. Ettäkö te tiedä, että joillekin tää helle ei ole hyvästä.

Tänä kesänä valitsen ”huonon” sään paljon mieluisammin kuin ”hyvän” sään. Sillä ”huonolla” säällä Muru nukkuu (useimmiten) kivasti yhdet 2-3h päiksyt ja yhdet 0,5h päiksyt, melko ennnustettavasti jopa. Eikä useinkaan vaadi mitään kovin pitkää nukuttamisruljanssia. Tällä helteellä päiväunille saaminen vaatii aikaa ja hermoja, voi hyvin mennä puolesta tunnista tuntiin että saa tyypin nukkumaan, usein huutoitkulla maustettuna. Ja sitten se nukkuu kymmenestä minuutista tuntiin, ihan randomilla. 

Että kyllä todellakin valitsen helpohkon nukuttamisen ja pari kolme tuntia omaa aikaa kotihommille, kirjan lukemiselle tai vaikka lempparisarjan kattomiselle kun mittarissa on 15 astetta ja taivaalta tihuuttaa vettä. Vaunulenkeillekin voi mennä kun taivas on pilvessä, muuten tyyppi läkähtyis sinne kopppaansa. Kun se, että mittarissa olisi yli 25 astetta, mä ja muru hikiläkähdyksissä ja toinen ei vaan nuku, kitisee sen sijaan sitäkin enemmän. ”Hyvä” ilma enteilee myös ukkosta, ja silloin ei Murua uskalla nukuttaa ulos niille hyville päikkäreille. Ja miehenkin kanssa tulee ”hyvällä” ilmalla illalla/vkloppuna paljon enemmän känää kummankin omasta ajasta kun sää houkuttelee ulos.

Aiempina kesinä mulla on ollut säähän varsin rento ote. Olen ottanut sen mitä olen saanut. En ole koko kesäkuuta odottanut, että koska ne helteet tulevat, lähinnä virnuillut muiden haaveille ja lapsekkaalle odotukselle (miten sitä tämän ikäisetkään ei ole vielä hokanneet, että kesäkuu on tyypillisesti melko kalsea). Olen sopeutunut mukisematta vallitsevaan säähän, valikoinut tekemiseni sen mukaan. Että hyvällä kelillä luen ulkona, huonolla sisällä. Kesän lopussa en ole juuri pystynyt ottamaan osaa sääkeskusteluihin, että millainens kesä oli. En nimittäin rehellisesti sanottuna muista. Musta kesä on aina ollut hyvä (paitsi se yksi lukioaikainen kesä, jolloin satoi ihan koko v***n kesän). Mutta tänä vuonna otan osaa sääkeskusteluihin, tosin aikalailla vastakkaisella kannalla kuin valtaväestö. Onneksi joku voittaa aina (paitsi paskana sadekesänä), katsotaan kuka tänä kesänä selviää säävoittajana :).

suhteet oma-elama lapset vanhemmuus