Vanha flunssakin tarttuu
Meilläkin on nyt sitten yksi rajapyykki saavutettu: Muru sairastaa parhaillaan elämänsä ensimmäistä kertaa. Flunssa iskenyt, lämpö ollut parhaimmillaan 38,4 (otsasta mitattuna), nenä vuotaa sekä ulospäin että ilmeisesti myös kurkkuun. Olo on paikoin kenkku, nukkuminen vaikeaa.
Selvin merkki flunssasta on ollut nukkumisten hankaloituminen. Yöllä heräiltiin puolen tunnin välein ja välillä ei meinannut uni tulla lainkaan kun piti niin itkeä. Koko porukka on siis enemmän tai vähemmän univelkaista. Aamulla sentään tuli kolmen tunnin yhtäjaksoiset unet, jolloin minäkin sain hieman nukuttua lisää. Omaa nukkumistani hankaloittavat nuo muutkin uniongelmat, en viime yönään saanut lainkaan koko sitä aikaa nukuttua mikä muuten olisi ollut mahdollista, tyhmä valvoa hiljaisuudessakin. Päikkäreitä tyyppi nukkui puoli tuntia sängyssä, mutta sen jälkeen ei enää rauhoituttu. Lopulta Muru nukkui vielä tunnin verran levotonta unta äidin sylissä puoliksi kohoasennossa. Eipä sitä päivään juuri omia juttuja mahdu.
Nyt tuli samalla todistettua, että vanha flunssa todentotta tarttuu. Toki tämän tiesin jo ennakkoonkin: flunssa tarttuu niin kauan kuin räkä lentää. Meillä kävi viime perjantaina kyläilemässä kaveri taaperonsa kanssa. Taaperon flunssa oli alkanut jo kolme viikkoa sitten ja viime viikolla siitä oli jäljellä enää miniköhä. Tapaamishetkellä kuitenkin myös nenä vuoti, joten osasin pelätä pahinta. Tässä selvä selitys sille, miksi pikkulapset ovat niin usein flunssassa: mm. tarhasta ei yksinkertaisesti voi olla poissa niin kauaa kun nenä valuu.
Myönnettäköön, että muutamaan kertaan on jo käynyt mielessä että miten paljon kivemmin olisi tämä viikko alkanut jos olisi sen perjantaisen treffailun jättänyt väliin. Tiesin kuitenkin pienestä tartuntariskistä, joka sitten vain osoittautui vähän isommaksi. Tuntui kuitenkin sopimishetkellä, että olen jo ylivarovainen jos taas kieltäydyn tapaamisesta. No, en olisi ollut ylivarovainen. Pitäisiköhän seuraavalla kerralla kieltäytyä tapaamasta kaikkia jotka ovat viimeiseen puoleen vuoteen sairastaneet flunssan tai joiden kummin kaimalla ehkä kenties on ollut hiljattain flunssa? Noh, ehkä kenties seurailen miten tämä sairastelu menee ennenkuin eristäydytään ihan täysin ja hommataan avaruuspuvut tartuntatauteja vastaan. Ja luotan kenties entistä enemmän vaistoihini ennenkuin pidän itseäni höpsähtäneenä.