Lisää soosia, vähemmän maitoa

Nyt tuli todistettua se mitä mutu-fiiliksillä jo ounastelinkin: nassikan maidonjuonti on vähentynyt kovasti. Poika on nimittäin yötä mummon hoivissa (ainoa asia mitä mummo pyysi synttärilahjaksi oli saada Poika yökylään, voiko sellaisesta kieltäytyä?) ja sain nukkua aamukahdeksaan asti aivan rauhassa, enkä silloinkaan herännyt siksi että olisin maannut maitolammikossa. Aamupumppauksella maitoa tuli noin puolet siitä mitä yleensä.

Syy juomahalujen vähenymiseen on tietysti soseissa. Olin alkuun vähän liiankin varovainen niiden antamisessa, tai annoin selvästi liian pieniä määriä. Viiskuukautisneuvolassa meidät tapasi pitkästä aikaa se oikea neuvolantätimme, vähän iäkkäämpi rouva jo, joka antoi ihanan selkeän ruokaohjeen:

Anna niin paljon kun syö. Kyllä hän tietää milloin maha on täynnä. Mutta tuputtaa ei saa.”

No minähän olen sitten antanut ja herraisä miten paljon lapseni jo syö. Toistaiseksi on pysytty kasvis-hedelmälinjalla ja kokeiltu valmiita vellejä (riisi ja maissi) ja vatsa on ollut sekaisin kerran (vaikea sanoa johtuiko rokotuksesta vai peruna-kukkakaalista mutta kukkakaali on toistaiseksi nou-nou). Erilaisia soseita syödään siis viisi kertaa päivässä ja äidin tissit ovat saaneet levähtää, sillä niitä syödään lähinnä illalla ja aamulla heräämisen yhteydessä. Päivisin tissillä olo onkin nykyään enemmän fiilistelyä ja naureskelua, eli siinä on selvästi mukava ja turvallinen paikka olla. Ärsyttävä tissien hampailla nipistelykin on jäänyt toistaiseksi pois.

Ensi viikolla ajattelin kokeilla kaurapuuroa, sehän pitää isommankin miehen tiellä niin jospa se buustaisi tuon pikku-ukkelin ryömimään. Äitillä alkaa olla hermo tiukalla kun lattialla olo ei kelpaa laisinkaan, selältään kiepahdetaan heti mahalleen ja sitten turhaudutaan kun siitä ei päästä liikkeelle.

_dsc4897.jpgPainoa on tullut varmaan reilusti, mutta ei se vielä mikään mahdottoman paksu poika ole 🙂

2013-10-24_16.jpg…Äidin posket ovat samanikäisenäolleet huomattavasti pyöreämmät, mutta silloin kehotettiinkin työntmään korviketta reilulla kädellä tissin lisäksi eli patviintuminen alkoi jo paljon ennen soseita.

suhteet oma-elama ystavat-ja-perhe liikunta