Whole30

Onko Whole30-program tuttu? Kyseessä on siis 30 päivän haaste, jossa ruokavaliosta karsitaan kaikki viljat, mukaan lukien gluteenittomat viljat, riisi, maissi, kvinoa jne. Kaikki. Lisäksi kyytiä saavat kaikki maitotuotteet, palkokasvit poislukien sokeriherne ja vihreät pavut, ja kaikki luontaiset ja keinotekoiset makeutusaineet, poislukien suoraan hedelmästä saatu mehu, jota sitäkään ei ole tarkoitus kuppisotalla killittää. Kyse on siis tästä: https://daily.whole30.com/

Ohjelma ei ole puhtaasti paleota, mutta on samanhenkinen. Ennen muuta se kuitenkin pyrkii osoittamaan minkälainen merkitys puhtaalla ravitsemuksella on ihmisen kokonaisvaltaiselle hyvinvoinnille. Katsotaan. Yritän ehtiä ja jaksaa pitää kirjaa päivien kulusta ja fiiliksistä. 🙂

Maanantai päivä 1/30

Aamu:

”Muffinssit”

– Talman luomupekonia

– luomukanan pesämunia

– kookosöljyä (sipaisu muffinsivuoan voiteluun)

(päälle mustapippuria, ruohosipulia, kuka mistäkin tykkää)

Paisto 190 asteessa 10-15 minuuttia.

eggmuffins.jpg

 

Aamulla tuli julmettu kiire, ja kauhukseni tajusin työpaikan pihassa, että haasteeseen optimoitu lounas jäi kotiin! Hätäpäissäni pyytämään voisiko myöhemmin töihin saapuva kollega tuoda minulle kaupasta jotakin. Sain lopulta porkkanoita, manteleita, muutaman siivun kinkkua, mansikoita ja omenan. Kiitos ihana, oli lähellä mennä persiilleen heti kättelyssä mutta tämä pelasti! Toki iltapäivällä oli taas aivan kiljuva nälkä, ja päivälliseksi oli sitten edellisen päivän tähteeksi jääneet jauhelihapihvit ja helppo ja nopea guacamole. Ohje löytyy täältä –> http://nomnompaleo.com/post/7758558628/guacamole. Näyttää kuvassa homeiselta kaurapuurolta, mutta oli oikeasti varsin hyvää!

holymole.jpg

Olin aikonut syödä illalla vielä kunnollisen aterian kompensoimaan haperoa lounasta, mutta en jaksanut valvoa enkä laittaa joten se jäi. Sillä seurauksella, että aamusta oli jo kiljuva nälkä joka ei ole sammunut kunnolla koko päivänä. Nälkävelka. Ja lisähaasteena meillä töissä tarjolla oleva suklaa. Sitä nimittäin ON, ja sitä saa syödä. Paitsi minä. Ei muuten hampaita naurattanut tänään nälkäisenä niitä suklaita ja mielitekoa väistellä.

 

Tiistai päivä 2/30

Aamulla tarjolla oli

– Talman luomupekonia

– eilistä guacamolea

bacon_sammies.jpg

Tänään muistin myös lounaan mukaan, ja se oli vihreää kanacurrya nuppukasvisten ja vihreiden papujen kera. Ei räjäyttänyt tajuntaa, mutta oli lämmintä ja täyttävää. Tai niin luulin, nälkä kyllä palasi ihan saman tien. Päivälliseksi samaa huttua ja nyt tulvii jo korvista. Huomenna on vapaapäivä, jääkaapissa koipipaloja ja tarkoitus kokeilla jotain kivaa W30-reseptiä. Kyllä tämä tästä! Toivon että kuten ennenkin, siinä viikon päästä ne suklaat ei juuri enää huutele.

chickengreencurry_0.jpg

Hyvinvointi Ruoka ja juoma Liikunta Mieli