Kirjavinkki: Eurooppalaisia rakastajia
Tavallisesti en lue novelleja. Tykkään pitkistä kirjoista ja kirjasarjoista, joissa pääsee uppoutumaan täysillä ja parhaimmillaan pitkäksi aikaa yhteen maailmaan (vanha fantasiafani täällä moi). Novellit ovat siinä mielessä paljon haastavampia kuin romaanit, sillä maailmat ja tilanteet pitää luoda muutamalla vedolla, parilla hassulla lauseella.
Ja voi veljet, sen Jan Forsström kyllä osaa. Esikoisteoksen novellit ovat täyttä magiaa ja taikuutta. Ne kertovat rakkauden ja seksin ja läheisyyden etsimisestä ja sen kanssa elämisestä niin todellisesti ja samalla niin pimeällä ja kummallisella tavalla, että ei oikeastaan voi kuin nauraa silloin kun ei itketä. Suosikkini oli ehkä se, jossa harmaa toimistotyöläinen lähtee Sveitsiin huoriin. Tai se, jossa seksikultin osallistujasta tulee uusi kulttijohtaja. Tai en tiedä, kaikki olivat pelkkää nautintoa.
Rakastuin niin täysillä Forsströmin novelleihin, että lukisin mielelläni pitkästä aikaa lisää novelleja. Onko suosituksia?
<3: Laura