Miten piristää sisustusta vähällä rahalla part 2

Oletko kyllästynyt huonekalujesi väreihin, mutta en rohkene ryhtyä niitä maalaamaan? Kipaise rautakaupasta maalisävylappuja ja liimaile niitä kivalla teipillä huonekaluihisi. Johan saat uutta värikästä ilmettä teippirullan hinnalla. 

Ehe, ehe, ei sentään, vaikka ei huono idea tuokaan. Noita lappujahan voi käyttää myös vaikka muistilappuina. Tarkoitus oli kysyä, että muistatteko tämän? Innostuin pohtimaan tuon vitriinin maalausta yksi kaunis viikonloppu ja hain jo rautakaupasta värinäytteitäkin siihen… Vitriinipohdintoja voit lukea täältä ja täältä.

img_20140904_180545.jpg

Olin jo viittä vaille maaliostoksilla, kun satuin kuulemaan Jykän ja isäni kuiskuttelun maalaushommastani:

”Ei siitä saa mitenkään hyvää, ei mitenkään,” Jykä supatti isälleni.

”Ei saakkaan. Se maali valuu väkisinki, eikä se saa sitä tasaisesti levitettyä,” isä mutisi.

Just joo, että sillä lailla. Tuota keskustelua ei selvästikään ollut tarkoitettu minun korvilleni. Pelkäsivät varmaan, että suivaannun ja vedän pussillisen herneitä nokkaani, painun rautakauppaan ja raivopäissäni tulen lätkimään maalit pitkin vitriiniä miten sattuu.

Tuon keskustelun kuultuani, suorituspaineet vitriinin maalaamisen suhteen olivat jo niin korkeat, että en yksinkertaisesti pystynyt edes harkitsemaan sen maalausta. Tiedän, että minun tuurillani vitriini olisi ollut kaatiskamaa jo ensimmäisestä sudin vedosta lähtien.

Jotakin mie teen tuolle, keksisin vaan mitä, mietin yksi uneton yö. Tulihan se vastaus sieltä jostakin aivokopan perukoilta, kun oikein mähi ja mietti: dc fix ja uudet nupit! Jes!

Hurhur, huristeltiin seuraavana päivänä Bauhausiin dc fixiä ostamaan. Bauhausissa on suurin ja edullisin dc fix valikoima muuten, mutta ei tietenkään just sitä, mitä minä halusin. Niinpä pakkauduimme autoon ja hurhur kiepautimme Etolaan, josta löytyi haluamani kuosi, vähän rasvaisemmalla hinnalla tosin. 

Pientä ähellystä, liimaamista, irroittamista ja uudelleen liimaamista ja paria kirosanaa (no okei, aika monta) myöhemmin. Tattadaa, valmis!

img_20140917_133233.jpgDc fix on onneksi siitä mukavaa ainetta, että sen voi huoletta irroittaa ja liimata uudellen, irroittaa ja liimata uudelleen, eli ei haittaa vaikka ei heti ensi yrittämällä onnistuisikaan. Nupit hankin Indiskasta. (Ilmakuplia en ole vielä ehtinyt poistaa, joten älkää niistä välittäkö)

img_20140917_133309.jpgItse asiassa tuolla ihmemuovilla voi tehdä vaikka mitä. Jos googlaat dc fix ja otat kuvahaun, löydät esim. ihan kokonaisia keittiöitä, joita ihmiset ovat fixailleet. Jos asut vaikka vuokra-asunnossa, voit muuttaa keittiön ilmeen ihan totaalisesti dc fixin avulla. Ja kun muuttat pois, vedät vain muovit irti. Niistä ei jää edes liimatahroja. Kätevää!!

Minä olen fixaillut keittiössämme nuo valkoiset kaakelit.

img_20140917_132103.jpgOikeasti ne on tällaiset.

img_20140917_132213.jpgLiitutaulutarrakin on dc fixiä, vuorasimme sillä koko keittiön oven. Vedin vain irti, muovi paikalleen ja vedin takaisin oveen. Tuolla samalla idealla ne ihmiset on muuttaneet koko keittiön ilmeen. Kulmakohtiin ja pyöreisiin reunoihin voi muovin muotoilun apuna käytää hiusten kuivaajaa. Hiustenkuivaajalla kun puhaltaa ja lämmittää vähän muovia, niin se muotoutuu mukavasti.

img_20140917_132143.jpg

Dc fixejä on vaikka kuinka paljon erilaisia, eikä tosiaan maksa paljon. Rullia on erilevyisiä ja yleensä yhdessä rullassa on 2 metriä tavaraa. Hinnat taitaa lähteä n. 6 eurosta ylöspäin. Suosittelen kokeilemaan.

Puheenaiheet Sisustus Ajattelin tänään Vastuullisuus
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.