Sinisessä huussissa tähtitaivaan alla

Maalasin meidän huussin ja se on niiiin ihanan sininen! Sinisellä värillä on kyllä tarkoituskin, se ei miellytä kärpäsiä ja ne pysyvät paremmin pois pörräämästä. Aiemmin kävin Mr. Price home -liikkessä (vähän kuin paikallinen H&M home), jonka alekorista bongasin pinkin pytynkannen pehmusteen. Viimeinen kappale kutsui minua, tai oikeastaan tytärtä, koska pinkki nyt on hänen all time lempiväri ja oli saatava hänetkin fanittamaan huussia.

Huussilla on hyvä tarina. Se on Turun AMK:n hankkeen kautta paikallisen yhteisön johtajien mieheni äidille ja koko perheelle lahjoittama. Siitä on aikaa jo vuosia, silloin en vielä edes tuntenut miestäni tai ollut käynyt koko Swazimaassa. Se sijoitettiin silloin puoliväliin mieheni ja hänen äitinsä taloja ja jostain syystä se oli jäänyt oikeastaan käyttämättömäksi. Viime kesänä Swazimaassa ollessaan mies oli siirtänyt huussin meidän pihan puolelle. Pesu, pieni kunnostus ja maalaus ja huussi on täydellinen meille. Se on nyt naisten vessa. Lapsetkin ovat käyneet sitä ihastelemassa. Aion vielä sisustaa huussin ja tehdä siitä nähtävyyden. (Huom! Tämä postaus kuuluu nyt tietenkin kategoriaan sisustus)

huussi.jpg

Haluamme kuivakäymälää käyttämällä näyttää muille esimerkkiä, miten hyvä ja toimiva vessa se on. Sillä ratkaistaan sanitaatio-ongelmia, säästetään vettä ja saadaan ravinteet talteen. Meidän huussi on mallia enviroloo, jossa on yksi kompostoiva säiliö eikä se erottele virtsaa ja kakkaa. Vessan säiliöstä matskut täytyy vielä siirtää toiseen kompostiin, jotta se on valmis käytettäväksi maanparannukseen. Niin hyvä! Ehkä rakennetaan vielä toinen huussi erottelevalla istuimella ja ollaan oikein huussien mallipuutarha!

Eräs ilta kävin iltapissalla, oli pilkkopimeää ja jätin huussin oven auki. Siinä istuin ja lorotin katsellen ihan uskomattoman kaunista tähtitaivasta. Kirkkaana loistaen ihmeelliset tähdet jatkuivat äärettömiin. 

Puheenaiheet Sisustus Vastuullisuus
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.