Unelmista todeksi – enemmän kuin vihreä talo ja kasvimaa

Unelmoimme vaikka mistä ekokylistä, luonnonmukaisesta rakentamisesta ja Earthshipin rakentamisesta, josta kirjoitin edellisessä blogissa. Ajatuksena on ollut, että kaikki meidän toiminta olisi mahdollisimman pitkälle ympäristöä kunnioittavaa ja luontoa parantavaa minimaalisella hiilijalanjäljellä. Luonnon kanssa sulassa sovussa eläen, sille antaen ja siltä saaden. Eläisimme mahdollisimman omavaraisesti niin ruoan, veden kuin energian suhteen. On se tietenkin meidän tavoite vieläkin, mutta aika paljon ollaan jouduttu lykkäämään haaveita ja menemään eri teitä.

Fiilistelimme rakentamista luonnonmateriaaleista: savesta, hiekasta, oljesta, hampusta, kivestä jne. Kuitenkin siinä kohtaa, kun ei ollut suurta budjettia eikä tietotaitoa, päädyimme vain laajentamaan olemassaolevaa 1h-betonikotiamme lisäosalla. Materiaaleista helpoin ja ehkä jopa halvin oli betoniharkot, osaava työvoima löytyi läheltä ja ei siinä sitten sen enempää mietitty kun haluttiin asuintilaa, jotta emme vallan menettäisi yhden huoneen asunnossa hermojamme. Meillä on siis ihan perustalo – eikä mikään upea off-grid suljetun kierron aurinkoenergia-alus, joka käyttää jätevedet kasveille, jotka kasvavat sisällä tehden talosta puutarhan ja hyödyntäen kaiken energian ja sadeveden. Me maksamme sähköstä ja kuulumme kunnan vesiverkkoon. 

Mutta ollaan me sentään jossain ekologisia, sillä meillä on huussi ja sadevesikerääjät. Seuraava askel on hankkia aurinkoenergialla toimiva lämminvesivaraaja, sillä edelleen suihkun vesi on kylmää! Periaatteessa voisi käyttää sadevettä pesuvetenä. Nyt käytämme sitä puutarhassa ja pyykinpesussa, juomakelpoista vesijohtovettä käytämme tiskaamiseen, peseytymiseen ja ruoanlaittoon. Harmaat vedet eli pesuvedet menee yleensä kasveille. 

Alunperinkin eniten ollaan painotettu omavaraisuutta ruoan suhteen. Ensimmäiset kuukaudet täällä oli pohjatyötä, pysyvien kivipenkkien ja muodostelmien rakentaminen ja sen jälkeen hyvän kasvualustan tekeminen, sillä mullan suhteen ollaan myös ekologisia eikä sitä osteta mistään. Kivet ostettiin kyllä. Maata parannetaan kompostoimalla, lisäämällä typpeä ja hiiltä sopivassa suhteessa, jolloin kaikille hyville eliöille tulee parhaat oltavat ja ne viihtyvät ja tekevät työtä kasvien hyväksi. Luonto <3 Emme käytä mitään kemikaaleja kasvimaalla eli kaikki on täysin luomua. 

artisokka.jpg

Nyt voikin ihailla kasvien kasvamista ja nyppiä välillä rikkaruohoja. Suurin työ on tehty pohjatyönä. Muutamia ongelmakohtia kyllä on, jottei ihan voi vaan istua ja tuijotella kasvamista. Nimittäin apinat! Ne on tosi söpöjä, mutta ihan todella ärsyttäviä kun tulevat repimään hyvässä mallissa kasvavia kaaleja tai nyppimään maasta taimia. Noin parinkymmenen viherapinan joukko tuli viimeksi tänään hyppimään meidän maille – tai erityisesti ne viihtyvät suurissa avokadopuissa, josta ne juoksevat pölliskelemään puutarhan satoa. Myös lehmät pääsevät välillä tunkeutumaan meidän aidoista ja niistähän ei jää kuin tuhoa jäljelle. Myös erilaisia muurahaisia on välillä paljon ja täällä onkin semmoisia erityisiä kavereita, että ne hyökkäävät kastematojen kimppuun! Meidän koko kasvimaan perusta on kastemadot, joten se on todella ikävä ongelma, mutta siihen on auttanut ainakin maan kalkitseminen. Nyt meille on myös tullut myyriä, multakekoja on siellä täällä ja osa salaateista sen myötä tuhoutunut. 

kotitarha.jpg

Mutta tämä kaikki on sitä elämistä luonnon kanssa, oppimista, ihailua, pettymistä, onnistumista. Joka päivä saadaan enemmän ruokaa omasta maasta. Nyt ollaan syöty papuja, pinaattia, rucolaa, mansikkaa, lehtikaalia, munakoisoa, kurpitsaa, banaaneja ja kaikkia yrttejä. Parsa-, kukka- ja punakaalit, punajuuret, perunat, bataatit, jamssi, paprikat, artisokat, chilit, erilaiset pinaatit ja yrtit on tulossa hyvää vauhtia. Nyt paikka on alkanut oikein kunnolla kukoistaa vihreänä. Meitä ympäröi avokadopuut ja on myös mango, luumu, omena, persikka, sitruuna, litsi… vaikka kaikki ei juuri nyt hedelmää tuotakaan. 

spiral.jpg

Edelleenkin unelmana on ekotalon rakentaminen, esimerkiksi hampusta. Haluaisin käydä kursseja, jotta osaisin ihan itse ja hyvän tiimin kanssa rakentaa. En tiedä, rakennettaisiinko se tänne vai jonnekin maalle. Tästä paikasta on tullut ihan todella erityinen ja sen eteen on tehty jo yli kymmenen vuotta töitä. On myös hienoa, että tällainen paikka löytyy ihan kaupungin kupeesta. Olemme saaneet ihastelevia kommentteja, että tällaista ei ole nähty missään. Lasten kanssa ollaan maalailtu ja ollaan muutenkin lisätty värejä puutarhaan. Ihmiset rentoutuvat täällä ja on kuulemma hyvä olla. Lapset tulevat koulun jälkeen kysymään tekemistä ja ovat tosi innostuneita puutarhahommista. Tätä pitäisikin varmaan alkaa hyödyntää vielä enemmän. 

maalatut.jpg

Ideoita pursuaa: ollaan visioitu mm. kahvilaa, kurssikeskusta, iltapäiväkerhoa, keikkapaikkaa, saunaa, sweat lodgea, joogatunteja. Tänään pidinkin pikkuaamumeditaation lapsille mandala gardenissa. Nyt ollaan tekemässä earth ovenia eli maauunia.

Muistetaan unelmoida, sillä vain siten unelmat voivat tulla todeksi.

 

 

 

 

Suhteet Oma elämä Mieli Vastuullisuus