PAPERiKASSi? EiKU MUOVIKASSI? EiKU MUOVINEN PAPERiKASSi!
Olin keskiviikkona keskustassa kävelemässä Hullareille kun tämä iski silmään yhden pikkuliikkeen ikkunasta. Tai no ei varsinaisesti tämä valkoinen yksilö vaan sen muun väriset kaverit. Oikeastaan jo silloin tiesin, että haluan tällaisen kotiimme, mutta tuota valkoista ei ollut näkyvillä ja halusin valkoisen. Hullareilta palaillessani poikkesin sitten tuohon pikkuliikkeeseen kysäisemään löytyykö valkoista versiota. Muut värit olivat musta, harmaa, pinkki ja ruskean paperikassin värinen ja olisin kyllä ollut valmis harkitsemaan muutakin värivaihtoehtoa.
Näitä valkoisia kuitenkin löytyi varastosta vielä pari kappaletta.
Tämä siis tosiaankin on muovia vaikka näyttääkin ihan paperikassilta. Eihän tämä toki mikään uusi idea ole, mutta itselle ei ole aiemmin tullut juuri tämmöistä vastaan. Onhan esimerkiksi olemassa Tapio Wirkkalan suunnittelema Rosenthalin posliininen maljakko, joka meiltä itse asiassa löytyy myös. Mutta tämä muovinen paperipussi oli isompi, ”normaalin” paperikassin kokoinen ja hintakin oli omalle kukkarolle sopiva. Ja jotenkin nää on musta vaan niin hauskannäköisiä. Itse asiassa harkitsen vielä muun värisen ostamista. Meillä ei ole makuuhuoneessa varsinaisia yöpöytiä niin mietin josko ostaisin molemmille omat ”paperikassit” sängyn viereen lehtiä varten, kun monesti tulee nukkumaan mennessä luettua.
Nyt kun koti on taas ihanan siisti on sisustuskärpänenkin vähän puraissut. Tosin mä tykkään sisustella aika rauhassa ja harkiten. Joitain juttuja mietin pitkäänkin ja jos esimerkiksi joku seinä kaipaa jotakin ilmettä niin en lähde siltä seisomalta summan mutikassa ostamaan jotain taulua jollen ole aivan varma vaan mieluummin pidempään pohdiskelen erilaisia vaihtoehtoja. Enkä ihan kauheasti osta kivannäköisiä sisustusjuttuja hetken mielijohteesta, jos mulla ei ole heti mielessä mihin ne sopii. Tämän muovisen paperikassin kuitenkin tiesin heti haluavani ja löytäväni sille mieleisen paikan. =)
Jotain ajatuksia on tässä kytenyt mielessä sisustukseen liittyen muutenkin ja odotankin innolla, että syyslomalla mennään todennäköisesti Ikeaan käymään. Sieltä saa sopivia pieniä juttuja mitä nyt kaipaan. ;)