En oo mikään perse, oon mieluummin persoona
Tänään tulin miltei suoraan ruotsinlaivalta ja turnausmatkalta töihin, täällä odotti painotuore lehti, jossa on kaksi kantta. Kumpi on parempi?
Olen nukkunut viime ajat kahden sentin retkipatjalla koululuokan lattialla 13 teinin ympäröimänä, kulkenut päivät kurahousuissa ja kumisaappaissa mutavelliksi muuttuneella ruohokentällä, huutanut kentän laidalta ohjeita sateessa paleleville tyttöparoille, komentanut, kehunut, moittinut, selittänyt, esittänyt fiksua aikuista.
Olen siis hieman eri moodissa kuin edellisviikot täällä Rönsyssä. Olen tyttömoodissa.
Iltaisin retkipatjalla kuuntelin Imagen kansinaisten uutta levyä ja erityisesti biisiä Tytöt.
Sua ei ole tehty
kenenkään kylkiluusta
ei raudasta tai puusta
Mistä tyttöjä tehdään?
No ne on toisia aineita,
mistä tämmöset koostuu
ne kasvaa ihanaksi,
pärjää pakon eessä,
kun itsensä ne itse kasvattaa.
Mulla on siis hieman vaikeuksia asettautua takaisin tähän keskusteluun. Vaikka miehet ja naiset olisivat miten kusipäitä tahansa, niin tytöt on ihania.
Mutta siellä lehtipisteissä, uudessa Imagessa sitä keskustelua nyt kuitenkin on. Ja sitähän on myös yli 500 kommenttia täällä Rönsyssä. Samoin tunnistesivulta Miehet vastaan naiset löytyy paitsi mun bloggaukseni, myös muut Lilyssä aiheesta kirjoitetut ja täällä ja jutussani sivutut bloggaukset. Jos kuka vaan Lilyn bloggaaja haluaa osallistua keskusteluun tai kirjoittaa aiheesta omalla palstallaan, niin mieluusti jutun saa tägätä tuolla samalla tunnisteella, siis Miehet vastaan naiset, niin se tulee näkyviin tuolle samalle sivulle. Ah, tekniikka, kehitys!
Ja vielä sananen Eliitistä ja kärsijöistä, nimimerkistä joka inspiroi minut koko projektiin ja antoi otsikon jutulle.
Meillä oli meiliyhteys (luullakseni hän oli sama henkilö). En ainakaan toistaiseksi saanut häneltä hänen lupaamaansa ”avaavaa” meiliä, sillä hän kadotti keskustelua seurattuaan motivaationsa:
Noissa blogijutuissa, mitä olet laittanut, en ole kertaakaan nähnyt sellaista, että olisit vaikka selannut nettiä ja pyrkinyt näkemään sen tuskan, mitä naiset aiheuttavat miehille. Kaikki mitä voin sinulle kirjoittaa, on kirjoitettu jo suomalaisillle keskustelupalstoille, satojen ja tuhansien samanlaisten poljettujen miesten toimesta.
Kävimme aiheesta vielä vähän meilinvaihtoa, mutta en viitsi sitä täällä enempää lainata, jotta hänen anonymiteettinsä ei vahingossa vaarantuisi. Mutta terkkuja vaan nimimerkille, voit kernaasti yhä osallistua keskusteluun tai lähettää sen meilisi, jonka lupaan julkaista. Kiitos keskustelusta ja toivon sulle parempaa jatkoa!