Lisbeth ja tissit Hollywoodissa

millenium.jpg

 

Hollywoodista päivää. Kyllä, uskomme tähän kirjan tarinaan ja olemme ymmärtäneet sen ja Lisbeth Salanderin hahmon täydellisesti. Lisbethän on tommoinen, öö, seksipommi, tosi seksuaalinen, kiihkeä, himokas nainen, ja siis, apua apua, lesboseksualisti. Vähän hirvitti jättää tota jotain ihme epäsovinnaisuutta tähän, mut siis lävistyksethän on vaan tosi hot. Hirveesti olis tehny kyl mieli laittaa sille pitkät vaaleat hiukset, skandinaavi vielä! Katsojien on tosi vaikee tajuta, että tää tapahtuu Ruotsissa, jos tolla naisella ei oo vaalee tukka.

Ja kirja on myynyt maailmanlaajuisesti jotain viiskytmiljoonaa, joten yleisö kyllä löytää teattereihin, siks me voitiin tehdä näin lakoninen tästä julkasta. Ai tissit myy? Ei ei ku vaan siis tehokas, magee kuva ja kuvaa tota Lisbethiä niin hyvin. Onhan se siinä kirjassakin ilman housuja joskus.

Eiks oo hyvä muuten toi asento ja noi kädet? Että Mikael Blomkvistillä on sitten kuitenkin vähän tollainen omistava ote, ja Lisbeth myötäilee. Näinhän sen on sitten kuitenkin oltava, vaikka toi Lisbethän siinä tarinassa vähän jotain kapinoi. Se taitaa olla vähän semmoinen, mitäs ne nyt on, niin, feministi.

(Kuva Resume.se)

kulttuuri leffat-ja-sarjat ajattelin-tanaan
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.