Solsidan, Konttori ja Björn Gustafsson

Kirjoitin seuraavan Imagen ajankohtaisosioon pientä riemastunutta töräystä siitä, että Solsidanin lisäksi Yle Femmalla alkaa pian myös Ruotsin Konttori. Ja joo, siinä on se Solsidanin Ove, hurraa, mutta ennen kaikkea siinä on Björn Gustafsson

Varmuuden vuoksi, jos ei jutustani vielä tullut riittävän yksiselitteisesti ilmi: Björn on parasta mitä Ruotsista on koskaan tullut. 

http://www.youtube.com/watch?v=wwfP5V0eqeQ&feature=related

Satuin asumaan Ruotsissa  kevään 2008, kun se veti tuota väliaikashow’ta Melodifestivalenissa. Ruotsin valtasi silloin niin sekopäinen Björn-mania, että söpöliini kiharoineen vetäytyi euroviisujen jälkeen pariksi vuodeksi keräilemään itseään, mutta on nyt taas kuvioissa. Tuota Ruotsin Konttoria olen nähnyt pari jaksoa, ja niissä ei kyllä ollut yhtään riittävästi Björniä. Onneksi on YouTube. 

Jos ruotsintaidot riittää, niin Björnin WoW-Jocke on klassikoista klassikoin:

http://www.youtube.com/watch?v=GIhcL8K4shg

Oma suosikkini on kuitenkin tämä, voi jessus kun se on hyvä! 

http://www.youtube.com/watch?v=sVrthBGrHsY

kulttuuri suosittelen
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.