Tämän päivän kirjasuositukseni on … ajanhallinta opas…
26.10.2023
– 2
Aika auringon nousun 8:43
Aika auringon laskun 17:21
Hei sinne ruudun toiselle puolelle
Olet astunut blogiini Runouden sävelin
Lämpimästi tervetuloa
Aika runouden
Te lukijat… olette matkustelleet viidakossa…
Olette astelleet sata vuotiaalla silta vanhuksella…
Olette olleet palmujen katveessa…
Miksi… Siksi…
Koska olette lukeneet blogiani Runouden sävelin…
Olette sukeltaneet tarinoihin…
Tarinassani tik tak tik tak… suunnataan Goalle…
Tänään piipahdatte Goalla.
Sunnuntaina vaihdetaan kellot talviaikaan.
On aika talven.
Eräs vaati kerran viisaita ihmisiä keksimään hänelle lauseen, huoneentaulun, joka olisi totta ja hyödyllinen elämänohje kaikissa tilanteissa ja kaikkina aikoina. Lopulta pitkän pohdinnan jälkeen he toivat hänelle taulun, jossa luki: ”Kaikki päättyy aikanaan!”
Tämä viisaus toimii aina: se pitää nöyränä menestyksen hetkinä ja lohduttaa rankkoina aikoina!
Runon sanoin… aika rallatuksen, laulun, iloisen raikuvan naurun, aika lintusten laulun.Mikään ei ole ikuista, ei edes kyyneleet.
Aika tuskan, angstin, debression, masennuksen, surun, kivun
”1 Kaikella on määrähetkensä,
aikansa joka asialla taivaan alla.
2 Aika on syntyä
ja aika kuolla,
aika on istuttaa
ja aika repiä maasta,
…
aika on purkaa
ja aika rakentaa,
4 aika itkeä
ja aika nauraa,
aika on valittaa
ja aika tanssia,
5 aika heitellä kiviä
ja aika ne kerätä,
aika on syleillä
ja aika olla erossa,
6 aika etsiä
ja aika kadottaa,
aika on säilyttää
ja aika viskata menemään,
7 aika repäistä rikki
ja aika ommella yhteen,
aika olla vaiti
ja aika puhua,
8 aika rakastaa
ja aika vihata”
…
Jos etsit elämäsi mottoa, lukijani… miten olisi runon sanoin ”Aika iloisen naurun, aika suloisten lintusten laulun, aika kyyneleiden, vaikeiden aikojen, aika onnen, aika punatun hymyn häivän, aika yön, aika päivän.”
Parhaillaan on aika lokakuun 26 päivän.
Aika alku talven. Minusta on ihanaa, että pimeys… vesi/räntä sade on voitettu… ja on jo pakkastakin. Pian saamme luntakin. Ja luonto hehkuu valkeana. Puiden sädehtiessä kauneudessaan. Lumihunnussaan.
TIK TAK TIK TAK TIK TAK TIK TAK
Ensin tarinaa kerrotaan hipin suulla tämän jälkeen kellosepän suulla. He eivät juurikaan tunne toisiaan, mutta kohtaavat tarinassani. Kohtaamme päivittäin ihmisiä, tuntemattomia, tämä tarina kertoo tällaisesta kohtaamisesta.
Kellosepänliikkeessä.
Tarinan hahmo: Hippi
Tarinan hahmo: Kelloseppä
Ja fiktiivinen tarina alkaa.
Tarinaa kerrotaan hipin suulla, minä-muodossa…
Hippi
Sydämeni jäi 60-luvulle. Minulle aika pysähtyi tuohon aika kauteen. Olen hippi. Hipithän vaikuttivat voimakkaasti 1960-luvulla.
Vastustan sotaa, kapinoin keskiluokkaisia vastaan, ja konservatiiviset, no, niitä en ymmärrä lainkaan.Aatteeni on sanomattakin selvää, rauhan aate. Kaulaani koristaa painava rauhanmerkki kaulakoru. Vaatteeni ovat kuin taiteilijan väripaletti. Suvaitsevaisuus on elämäntapani. Ja rakkaus, no sehän on vapaa. En ole naimisissa, sydämeni särkenyt, miksiköhän ?(Koska runoilijat kirjoittavat rakkaudesta, tässä tarinassa ei ole kaunista rakkausrunoa, ei…) Mikä on kampa ?1970 hippi liike hiipui, kaikkialta, paitsi ei minun sydämestäni.Hippiliike syntyi beatnik-liikkeen ja folkmusiikkipiirien pohjalta, Yhdysvalloissa.Ja musiikkimakuni, sanomattakin selvää hippimusaa. En kuuntele lainkaan muuta musiikkia, en ymmärrä top 10 listan päälle lainkaan, on kait se vitsi koko lista, kamalaa musiikkia ? Mm. Janis Joplin on legenda.
Kutrejani koristaa Pocahontasista muistuttava hiuspanta.Housuni ovat leveälahkeiset, hapsuineen, helmikoristellun vyön kera.
Väriä ja kuviota. Solmuvärjätty paita. Ei kiitos, olen todennut kengille. Jos on pakko kengät laittaa, ne olkoon sandaalit.
Vastustan kaikkea ja vain periaatteesta, lempisanontani on vastustan. Pyöreät aurinkolasit kiikkuvat nokallani.Luomu vegetaristi olen. Soija papuja ja tofua, näistä koostuu minun menuni. Kestävä kehitys, yhteisöllisyys ja omavaraisuus tässä kolme minulle tärkeätä asiaa. Osallistun mielenosoituksiin ja protestoin. Hipit seisovat sanojensa takana, vaikkapa kannatan rotujen tasa-arvoa. Suojelen äiti maatamme, luonnon suojelu on kaiken a ja o. Koko maapallo huokaa saastevuoren alla, tehtaiden, jätteiden ja kemikaalien vuoksi, ihmisen johdosta. Kierrätän. Hengitän raitista merituulta, ja en viihdy tietokoneen ääressä. Koko maailma on mennyt nettiin, en minä.
Olen yksilöllinen. Oman tien tallustelija. Ja rakastan, kuinka rakastankaan, ja rakastan kaikkia. Ja nykyfestarit, on kait ne vitsi, aivan pilalla, ainoa oikea festari on ollut Woodstock.
Soittelen kitaraa. Sukellan taiteisiin, niin runoihin kuin kuvataiteisiinkin. Luovuuteni on valloillaan.
En omista autoa.
Ja olen frogelontti (huom ! runoilijatar keksi uuden sanan, frogelontti).
Nyt kun olen kertonut millainen olen, on aika kertoa, minne tahdon, tahdon tietenkin 1960 luvulle.
Kuulin huhun, että paikallinen kelloseppä on keksinyt aikakoneen. Niinpä astelen hänen luokseen kelloseppä liikkeeseen.
– Se, että olen keksinyt aikakoneen on huhu, en ole keksinyt, kukaan ei ole koskaan keksinyt aikakonetta, ja tuskin tulee keksimäänkään. Mutta voin vaihtaa kelloosi patterit, kelloseppä toteaa.
Ja kello on 15.59.12 kelloseppä toteaa tarkan ajan.
Kelloseppä toteaa kellon ajasta sadasosa sekunnitkin, 12 sadasosa sekuntia, eikö helpommin olisi ollut todeta, että kello on siinä neljän kieppeillä.
Totean.
Vaihdatan kellooni patterit ja suuntaan kokkailemaan luomusta pöperöitä kotiini pettyneenä.
En päässyt aikakoneella 60-luvulle.
Ja nyt muutamme kerrontamuotoa, tarinaa kerrotaan kellosepän suulla. Minä muodossa.
Kelloseppä
On arkista arkisempi työpäivä kellosepän liikkeessä. Joka tasatuntein kellot lyövät samaan aikaan. Olen tottunut kellon lyönteihin, ne eivät häiritse lainkaan minua. Ja tikitys, siihenkin olen tottunut… lukuisat kellot tikittävät tik tak tik tak…
Olen lempiammatissani.
Työnkuvaani kuuluu huoltaa ja korjata kelloja. Tietenkin myyn myös kelloja. Työskentelen kello -ja koru liikkeessä. Kädentaitoja tarvitaan kuin myös asiakaspalvelu taitoja.
Istuskelen työpöydän ääressä, käsitellen osia ja pienen pientä työkalua lähitarkkailuetäisyydeltä. Ensiksi puran kellon, tarkistan osat. Tämän jälkeen puhdistan osat. Jos tarvitsee, vaihdan uudet osat kelloon.
Pidän työajoista.
Kun hain kouluun, aikoinani, tiesin mihin kouluun tahdon, ja suoritin kello- ja mikromekaniikan perustutkinnon kelloalaan suuntautuen. Oppisopimuksella. Palkkakin on ihan mukava, sillä elättää itsensä. Olen oikealla alalla.
Sanonkin kaikille: kouluttautukaa alalle millä viihdytte, niin kuin minä viihdyn.
Rakastan työtäni.
Ja niin työpäiväni oli puolessa välissä, kun kellosepän liikkeeseen asteli asiakas.
– Olen kuullut huhuja, että olet keksinyt aikakoneen, asiakas totesi minulle.
Tämä on puhdas juoru, en ole keksinyt. Ihmiset puhuvat kaikenlaista.
Vaihdan asiakkaalle patterit kelloon ja toivotan hyvää päivän jatkoa.
Sen pituinen se.
Tarinan opetus oli:
Tik tak tik tak tik tak tik tak…
Odotin kerran myöhässä olevaa junaa, aika oli pysähtynyt minulle, kerroin tästä tuttavalleni, ikä ihmiselle, harmaa hapselle, hän totesi minulle, ”elämä on kuin hiekkaa jota pidät kädessäsi, aika juoksee.” Ja minulle aika oli juuri pysähtynyt, odotinhan myöhässä olevaa junaa. Nyt tästä on parikymmentä vuotta, aika juoksee. Ja kohta siitä, kun kerroin tämän sinulle on kulunut parikymmentä vuotta.
tik tak tik tak tik tak tik tak
Voimme tehdä listan, mihin käytämme arvokasta aikaamme. Käytämmekös aikaamme turhaan ?
Voimme siirtää aikaa sieltä tänne… Ja viettää aikaamme paremmin.
tik tak tik tak tik tak tik tak
Muista aina lukijani, elämässä on myös
aika naurun,
aika raikuvan laulun…
mikään ei ole ikuista,
ei edes kyyneleet
aika naurun
aika iloisen rallatuksen,
laulun
Mitä siis upea lukija opit tarinat luettuasi ?
Opit … sitten kun aika on …
Runo
SITTEN KUN AIKA ON
SITTEN KUN AIKA ON
KUN AIKA ON
AIKA ON
ON
Samainen hippi, muistelee lomaansa Goassa, hippien suosimassa lomakohteessa.
LOMANI GOALLA on tarina nimeltään.
Tarinaa kerrotaan hipin suulla, minä-muodossa ja tarina alkaa, se menee tällä kertaa näin, olkaas hyvä
Olisin niin toivonut aikamatkan 1960-luvulle, hippien aikakaudelle. Mutta kukaan ei ole keksinyt aikakonetta, joten pakkasin repun ja matkustin hippien suosimalle paikalle. Askeleeni veivät Intiaan, tarkemmin sanottuna Goalle. Leveitä rantoja ja historiaa. Ja äärimmäisen kirjavaa väriloistoa, näistä oli Goa tehty.
Ihmisvilinää ja suitsukkeiden tuoksua, mikä pinttyi vaatteisiini. Haju ei lähtenyt pesukoneessakaan vaatteistani.
Lehmiä, vailla karsinaa. Löytyi Goasta.
Rantoja oli monenlaisia. Oli aurinkotuoleja ja suosittuja vilkkaita rantoja. Myyjineen, kaupustelijoineen.
Sapuska oli mausteista, haarukoista ei ollut tietoakaan. Vaan sitä popsittiin käsin, joissain ravintoloissa oli kulhollinen vettä, että voi pestä kädet ruokailun jälkeen. Liiallista tulisuutta sai pois, syömällä leipää aterian yhteydessä, mutta tästä huolimatta tuntui, kuin tulenlieskat olisivat syöksyneet tulta huuliltani, kuin lohikäärmeellä konsanaan, tulista ruokaa nautittuani.
Taxilla matkustaminen oli halpaa, joten sillä menin rannoille, markkinoille, kyliin.
60 luvulla Goa oli reppureissaajien suosiossa eksotiikkansa vuoksi. Hippien paratiisiksikin kehuttu.
Näin vuonna 2025 tunnelma oli täysin eri. Korona oli ohitse. Ja ihmiset jälleen matkustelivat.
Aurinko paistoi, koko ajan ja merivesi oli lämmin.
Markkinoilla oli väenpaljous, tinkiminen kuului asiaan. Ostin huivin, minkä sitten solmin kutreilleni, näin sanoin, ei kiitos auringonpistokselle. Huivista tingin 80% hinnasta pois torilla.
Liikenne kaaos.
Palmuja, turkoosia vettä, rantabaareja. Näistä Goa oli tehty.
Helle. Ja helle oli ympäri vuoden.
Matka Goaan oli varsin pitkä, eikä suoralla lennolla perille pääse. Vuorokauden matkustin, miltei kaksi.
Ja Goan lentokentälle astuessa tunnelma oli täysin eri, todellisuus oli täysin eri.
Kuuman kostea sää. Ihmisvilinä. Matkatavaroistani sain pitää kaksin käsin kiinni, ettei kukaan niitä ihmisvilinässä nappaa.
Parilla kympillä sai kahden hengen hotellihuoneen, suht edullista asuminen.
Lentoliput eivät puolestaan olleet halpoja.
Palolemin ranta tarjosi vajaat kaksi kilometriä valkoista hiekkaa. Siellä vietin paljon aikaa. Luksusta ranta ei tarjonnut, ei ei…
Intia ja Goa on likainen ja köyhä. Goa on muuten Intian pienin osavaltio maa-alueeltaan. Trooppisia rantoja, arkkitehtuuria. Näitä tarjosi Goa.
Mutta ajat ovat muuttuneet sitten 60 luvun, vuosittain lähes 8 miljoonaa turistia, matkailijoita, hienojakin hotelleja, skoottereita, äärimmäisen aggressiivisia matkamuistomyyjiä tarjosi Pohjois-Goa, mistä aloitin matkani. Osta tai… itket ja ostat… matkamuiston, tyyliin kaupittelevia kauppiaita, olivat muuttaneet Goan sitten hippien suosiman 60 luvun. Ostin rihkaman kauppiaalta, ja itkin.
Joten jouduin todella etsimään hippielämää Goalta. Pian huomasin, että kannattaa suunnata kulkunsa Etelä-Goalle. Hippien rakastama Goa on vielä olemassa. Oli kuin olisin paratiisissa tepastellut, valkeahiekkaisella rannalla astellessani, Agondalla.
Autioita rantoja, vailla mitään palveluita, myyjiä. Ja hiljaisella rannalla tassua toisen tossun eteen vieden kohtasin meditoivia ja joogaavia hippejä. Mitä lähdin etsimään.
Istuimme iltaa nuotion äärellä rannalla, kitaran soidessa.Rauhaa ja rakkautta rakastavalle oli vielä paikka, ja se paikka oli Goa.
Rentoa kulttuuria, eristyneisyyttä ja luonnonkauneutta, näitä huusi sieluni, sydämein. Ja näitä tarjosi Goa.Agonda hiekkarannan löytäessäni, löysin etsimäni, kaipaamani. Hiekkarannalla ei ollut juurikaan ketään.Edullisia rantabungaloweja, tuoreita mereneläviä tarjoavia ravintoloita ja ennen kaikkea hippisieluiselle sopivaa rentoutta.Olin löytänyt kaipaamani.
Sen pituinen se.
Tarinan opetus oli.
On aika arjen, aika loman. Tarinassa oli loman aika, Goalla.
Loppusanat? Käytätkö väärin arvokasta aikaasi. Aikaa voi siirtää sieltä tänne.
Onko meno välttämätön… voit viettää senkin ajan rakastamiesi ihmisten kanssa. Tai mukavan harrastuksen parissa. Tai miten tahdot.
Olet valinnut lähes täydellisen
tavan viettää aikaa
ja se on lukeminen
Tik tak tik tak tik tak…
Aika ei pysähdy… tik tak tik tak…
Oi, mikä lohtu tämä on sinulle lukijani, jos olet surullinen.
Myös elämässämme koettaa uusi aika… elämän kirjan sivu kääntyy.
Jos vietät aikaa kissojen kanssa, et tuhlaa aikaasi. Et totta vie.
Peruuttamatonta etenemistä menneisyydestä tulevaisuuteen nykyhetken kautta.
Sekunnit, päivät, viikot, kuukaudet, vuodet…
Tunnit vierivät… tik tak tik tak tik tak…
Kellon viisarit kääntyvät, tiimalasin hiekka valuu, vesikellon vesi valuu astiasta astiaan ja aurinko liikkuu taivaalla.
Vietätkö arvokasta aikaasi väärin. Jos vihaat vaikkapas hiihtämistä, miksi käytät aikaasi siihen? Jos pidät vaikkapas lukemisesta. Miksi ihmeessä, et siirtäisi aikaa sieltä tänne. Veisi sukset kirpputorille myyntiin ja kävelisin sieltä kirjakauppaan?
Joku on todennut aika on rahaa? Minun mielestä ei ole.
Aika on arvokkaampaa kuin raha.
On asioita, joita ei voi mitata rahassa.
Kauanko aikaa on jäljellä? Kuinka suurenmoista, että me emme tiedä, kuinka suurenmoista?
Varaa aika kalenteristasi… vapaa aikaan ja hyvin vointiin.
Onnellisuuden aika.
Ja sunnuntaina vaihtuu talvi aika.
Millainen ajanjakso elämässäsi on parhaillaan, blogini Runouden sävelin lukijani?
Aika iloisen naurun
aika suloisten lintusten laulun,
aika kyyneleiden, vaikeiden aikojen,
aika onnen, aika punatun hymyn häivän,
aika yön, aika päivän.
Tänään vanha tarinani toistamiseen. Kun kerroin tarinan ensimmäisen kerran, siitä on kauan aikaa.
Pyrin elämässäni tarttumaan tähän aikaan… tähän hetkeen, tähän sekunttiin. Nyt on ihan hyvä hetki, aika rennon koti illan. Juuri tulin kuntosalilta ja kävin saunassa. Ja kirjoitan blogimerkintääni ajasta. Kohta rupean koisimaan.
Vaaleanpunaista hattaraa
ei eilen
ei huomenna
vaan juuri nyt
Älä heitä elämässäsi aikaasi hukkaan?
Vaali arvokasta aikaasi.
Voisitko käyttää aikaasi paremmin?
Voisitko käyttää aikaasi tehokkaammin?
Kärsitkö kiireestä. Älä… laita nukkumaan tuntia aikaisemmin ja herää tuntia aikaisemmin.
Ajanhallinta on taito, jota voi opetella. Meillä kaikilla on sama määrä tunteja vuorokaudessa.Kannattaa tutkia, mihin oma aika päivittäin kuluu. Yksi hyvä keino on, että kirjaat viikon ajan ylös, mihin kaikkeen omaa aikaasi käytät. Ja laatia suunnitelmia ajankäyttöön.
Astele siis kirjastoon: tämän päivän kirja vinkkini on? Lainaa kirjastosta kirja teemalla ”ajan hallinta” tai ”suunnitelmia ajan käyttöön” ja ”kuinka käytät aikaasi paremmin.” Ja ”ajan hallinta opas.”
Teemalla on kirjoitettu lukuisia kirjoja… lukuisia… valitset vain mieluisen.
Minä en ole kirjoittanut ajanhallinta opasta.
Tämän blogimerkinnän olen.
Uusin runoteokseni on kaunis kirja Sädehtiviä lumihiutaleita, kimaltelevia jäitä.
Suurenmoista, että olet blogissani Runouden sävelin.
– Runoilijatar
Lukemisiin
Tik tak tik tak tik tak tik tak tik tak…
Kello on 20.34