Kotimaan matkailua
15.7.2025
+29
Aurinko nousee 3.17
Aurinko laskee 23.30
Hei sinne ruudun
toiselle puolelle
Olet astunut blogiini
Runouden sävelin
Lämpimästi tervetuloa

Rakastan suloista tuhansien järvien maatamme. Oi, kuinka rakastankaan.
Tänä kesänä tämä runoilijatar on suosinut kotimaan matkailua.
Ei tarvitse passeja. Ei istua lentokoneessa tunteja.
Pian suuntaan Kalajoelle.
Seuraavassa blogimerkinnästäni luet siis… että…
Iloiset terveiset Suomen Rivieralta, Kalajoelta.
Ja otan muutaman kauniin maisema valokuvan blogiini runouden. Kalajoella on postikorttimaisemaa, upeat maisemat.
Kalajoki sijaitsee Kalajoen suulla.
Siellä asustelee noin 12 341 henkilöä.
Kokkolaan 68 km ja Helsinkiin 548 kilometriä.
Kalajoella voi nauttia pärskeistä… meressä… ulkoilma uima-altaassa… huikeassa vesipuistossa tai kylpylässä.
Tämä runoilijatar ui ulkoilma uima-altaassa. Ihanaa. Rakastan uimista, kuin merenneidot konsanaan. Niin uima-altaassa, kuin avannossa, kuin meressä, kuin järvessä, että joessa. Ammeet ja porealtaat, a´vot.
Maalaisidylliä ja merenrantaa. Näistä on Kalajoki tehty…
Tekemistä löytyy jokaiseen makuun!
Kesällä Kalajoki on parhaimmillaan. Ehdottomasti, kesäpaikka.
jopa 40 km
laadukasta latua talvisin
yli 4 km
lankkupolkua kesäisin
yli 20 km
luontopolkua
Dyynejä. Huikeita dyynejä…
Parasta Kalajoella on sen upea hiekkaranta.
Ja taianomaisessa maisemassa voi vaikkapas patikoida…
Tapiontupa…
Hiekkasärkät…
Merisärkkä…
Ja Sautinkari.
SFC Sautinkari on neljän tähden leirintäalue, joka sijaitsee Himangalla, Perämeren ja Lestijoen rannalla.
Alueella on noin 250 paikkaa matkailuautoille ja -vaunuille, näistä lähes kaikki sähköistettyjä.
Grillikatoksia.
Kalajoen matkailu on noussut suureen suosioon…
On hotelleja, mökkejä, caravan paikkoja, teltta paikkoja…
Tämä runoilijatar mökkeilee.

Koska olet astunut blogiini Runouden sävelin… Sokerina pohjalla runo… Ja kaunis runo MONIVIVAHTEINEN HILJAISUUS menee näin, olkaas hyvä…
MONIVIVAHTEINEN HILJAISUUS
kuun valaisema taivas
monivivahteinen hiljaisuus
ikkunan ääressä pieni
pöytä ja kaksi antiikki tuolia
sydämessään huolia
ikkunan äärellä
luoden katseensa ruudun läpi
kohti meren rantaa
kauas katse kantaa
rauhan että tyyneyden
sekä
toivon huomisesta
sydämeen antaa
rakkaus ei ole horjunut
ikkunan ääressä pieni
pöytä ja kaksi antiikki tuolia

Lupasin pari blogimerkintää sitten… Fiktiivisen tarinan vääristyneestä maailman kuvasta. Tänään kirjoitustyyli on kepeä.
Vääristynyt maailman kuva voi syntyä esimerkiksi virheellisen tiedon takia. Ennakkoluulot voivat vääristää todellisuutta. Arvot voivat vaikuttaa käsitykseen maailmasta…Ja miksi ei psykologiset syytkin.
Pitäähän minun esitellä tarinan henkilöt. He ovat seuraavanlaiset….
Mervi, 33. Hänellä oli vääristynyt maailman kuva. Hän retosteli rötöksillään, jopa keksi niitä. Hän asustelee kerrostalossa, kerroksessa seitsemän. Parveketta hänellä ei ole. Mutta kaunis maisema avautuu ikkunasta yli kaupungin. Hän ei ole koskaan ollut vankilassa. Rikosrekisteritön, kunnon kansalainen. Hän leuhkii mm. sillä kuinka dogasi kaksi wiski pulloa ja sammui vessan lattialle. Kerran hän on ollut putkassa. Hänen ylpeyden aihe.
– Oli tarkoitus vähän irroitella, putkaan jouduin… Mervi vitsailee ihmisille. Vääristynyt maailman kuva, kun on. Hänellä.
Mervi on kahvilan asiakas, sivu osassa tarinassa. Tarinassa suunnataan siis kahvilaan.
Miina, 43. Hänellä oli puolestaan vääristynyt minä kuva. Hän ei ole tyytyväinen kroppaansa. Hän ei edusta kehopositiivisuutta. Täysin normaali painoinen. Hän on ainaisella laihdutuskuurilla. Tällä hetkellä avokado / suklaa dietillä.
Paavo, 52. Hän puolestaan seurasi uutisia. Melkein lintukodossa asuen. Hänen maailman kuvansa oli vääristynyt, uutisten takia. Jopa hänen kesämökillään olevassa vajassa, minkä sisältö oli romu harava ja kottikärryt. On viisitoista turvalukkoa. Siis varastossa on romu harava.
Laila, 39. Hänen vääristynyt minä kuvansa, oli seuraavanlainen. Hän postasi hymykuvia ja leipomuksiaan nettiin, vaikka hän voi henkisesti pahoin. Hän eli kiiltokuva kulissi elämää. Hän voi henkisesti todella pahoin. On sairastanut jopa masennuksen. Syvissä vesissä uinut, toisin sanoen.
Minka, 25. Hän puolestaan muuttuu ryhmän ja seuransa kaltaiseksi. Riippuu täysin missä hän on. Unohtaen oman rakastettavan ja herttaisen persoonallisuuden. Hän pitää erästä näyttelijää kokkina, sillä näyttelijä on ollut leffassaan kokki. Todellisuudessa näyttelijätär ei ole jauhopeukalo, vaan popsii eineksiä tai syö ravintolassa. Siis näyttelijätär… Sehän on puhdas rooli. Rakastettava ja herttainen Minka on opiskelija. Parhaillaan kesälomalla. Elokuussa jatkuu opinnot. Hänestä tulee kokki. Ja hyvä kokki tuleekin. Suurtalous kokki tarkemmin sanottuna.
Parhaillaan hän viettää helteistä kesäpäivää kahvilassa. Sivu roolissa tarinassani. Kahvilan asiakas.
Elvi on nelikymppinen, suht nätti nainen. Voisi sanoa, että tavallista naista kauniimpi. Ei vain nenä keskellä naamaa ja silmät, että suu. Hän ei välitä kertoa mikä hän on ammatiltaan (sairaanhoitaja)… Hänelle työ on vain pakollinen paha, mikä tuo leivän pöytään. Hän mieluummin raatailee siitä, mitä hän tekee vapaa ajallaan… Ei töistään.
JA TARINA ALKAA
Vääristynyt maailman kuva
on tarina nimeltään.
– Tarvitsen heti 50 000 euroa kauneusleikkaukseen, Elvi toteaa ystävättärelleen.
– Et tarvitse.
Elvi on tavallista naista kauniimpi. Ei vain kaksi silmää ja suu, vaan ihan nätti.
– Tarvitset miehen kehumaan sinua… et kauneusleikkauksia.
Ja koska teemana on vääristynyt maailman kuva tarinassani… Tämä Elvillä – totta vie – on.
Elvi selaa treffi ilmoituksia. Koska hänen ystävätär ehdotti, että hänen pitää hankkia mies kehumaan, eikä tuhlata 50 000 euroa kauneusleikkaukseen.
Treffi ilmoituksessa lukee (Ja se totuus on seuraavanlainen, siis…)
39 (Lukee treffi ilmoituksessa, siis vähintään 45 vuotias).
Varakas (Pihi, mitä silloin tekee rahalla, jos on pihi).
Ulkoilma ihminen (Lojuu terassilla)
Rento (Kahden wiski pullon jälkeen)
Komea (Patologinen valehtelija)
Ymmärtäväinen (Siis se patologinen valehtelija)
Fiksu (Se patologinen valehtelija)
Ystävällinen (Patologinen valehtelija)
Rehellinen (Patologinen valehtelija)
Luotettava (Patologinen valehtelija)
Ahkera (Patologinen valehtelija, siis)
Empaattinen (Patologinen valehtelija)
Kohtelias (Patologinen valehtelija)
Huumorintajuinen (Patologinen valehtelija)
Kärsivällinen (Patologinen valehtelija)
Sinnikäs (Patologinen valehtelija)
Avulias (Patologinen valehtelija)
Optimistinen (Patologinen valehtelija)
Tarkkaavainen (Patologinen valehtelija)
Hienovarainen (Patologinen valehtelija)
Hurmaava (Patologinen valehtelija)
Hyväntuulinen (Napsii nappeja)
Hellä (No… se on äidin nimi, ilkeä anoppi kaupan päälle)
Hyvä kuuntelija (Kuuro)
Haluaa sielunkumppanin (Sairaan mustasukkainen)
Leski (Murhaaja)
Urheilullinen (Oli kaksikymmentä vuotta sitten)
Nuorekas (Ikäloppu)
Ujo (Epätoivoinen)
Romanttinen (Kori kaljaa, sen jälkeen… kuka vain puhuu pehmoisia)
Elvi ei vastaa kenenkään treffi ilmoitukseen.
Hän laittaa oman treffi ilmoituksen
”Hei sinä vuosia merillä ollut sokea merimies, joka jakelet kehuja naiselle. Sinua etsii tositarkoituksella Elvi.”
– Onko treffi ilmoitukseesi vastattu.
– On, Elvi vastaa ystävättärelleen.
Elvi punaa huulensa, kähertää kutrinsa ja astelee sataman kahvilaan. Hän on ihan nätti tänään, violetissa uudessa leningissään.
Hän tapaa sokean merimiehen, joka on ollut viisi vuotta merillä.
Ei siis ole viiteen vuoteen nähnyt naista. Tai voiko sanoa, nähnyt, koska hän on sokea.
He nauttivat cappuccinoa sataman kahvilassa. Elvi ja merimies.
Ja kehut täyttävät ilman. Merimies kehuu Elviä, eihän hän ole nähnyt viiteen vuoteen naista. Joten kehut pulppuavat hänen suupielistään.
Kehujen ansioista, Elvi säästi juuri 50 000 euroa. Ja ei ottanut lainaa kauneusleikkaukseen. Saati kuollut kauneusleikkaus saliin.
Sen pituinen se.
Tarinan opetus oli seuraavanlainen…
Vääristynyt maailman kuva voi syntyä esimerkiksi virheellisen tiedon takia. Ennakkoluulot voivat vääristää todellisuutta. Arvot voivat vaikuttaa käsitykseen maailmasta…Ja miksi ei psykologiset syytkin.
Vääristynyt maailman kuva, voi vaikeuttaa maailmaan sopeutumista.
Lisätiedot tarinaan.
Muut tarinan henkilöt olivat tarinassa sivuosassa. Kahvilan asiakkaita. Ja he eivät tunne toisiaan, kahvilan asiakkaat, siis.
Suurenmoista, että olet blogissani runouden.
– Runoilijatar
Lukemisiin