Mitä kirjaa suosittelen, se selviää vain tämän blogimerkintäni lukemalla
30.1.2026
-14
Aurinko nousee 9.11
Aurinko laskee 15.51
Auringon laskua voi ihailla
tänään klo 15.51
Hei sinne ruudun
toiselle puolelle
Olet astunut blogiini
Runouden sävelin
Lämpimästi tervetuloa

Joku on juuri herännyt, huomenta. Toinen popsii marmeladi paahtoleipää kahvikupposen kera, hei sinulle. Kolmas on tullut juuri töistä, huomenta. Oletpa sitten astunut mistä tahansa, blogiini Runouden sävelin. Olet aloittanut päiväsi huikealla tavalla. Runoudella.
Te lukijat… olette matkustelleet viidakossa… Olette astelleet sata vuotiaalla silta vanhuksella… Olette piipahtaneet Goalla… Miksi… Siksi… Koska olette lukeneet blogiani Runouden sävelin… Olette sukeltaneet tarinoihin… Esimerkiksi tarinassani Tik tak tik tak… suunnataan Goalle… teemana on aika… tarinassani… Tarina löytyy, kun luet blogiani Runouden sävelin pidemmälle. Unohtamatta sitä, että olette sukellelleet Mauritiuksen turkoosissa vesissä. Pois jättämättä Lapin lumoa, mihin olette tehneet nojatuoli matkailun.
Jos tapanasi on lukea 378 sivuisia kirjoja ja vielä koko kirja sarja. Lue koko blogini runouden läpi.
Jos taas luet vain takakannen. Ja ensimmäisen ja viimeisen sivun kirjasta. Tämä runo on juuri sinulle. Jaksat lukea. Vain kaksi, 2, sanaa.
RAKKAUS
karu
taru

Runoilijatar pitää sulkakynänsä terävänä, raapustelemalla fiktiivisiä minitarinoita, huikeine tarinan opetuksineen… kera runouden sulo sävelten.
Tarjolla tarinoita blogissani Runouden sävelin… Tarinoita rohkaisemaan, ilahduttamaan mieltä, karkottamaan ikävää ja ennen kaikkea pitämään kuulijaa hereillä.
Ihanaa, kun eksyit blogiini runouden!
TÄMÄN PÄIVÄN BLOGIMERKINTÄNI TARINASSA OTETAAN AIKAHYPPY LÄHITULEVAISUUTEEN. MILLAINEN SULOINEN TUHANSIEN JÄRVIEN MAAMME ON TULEVAISUUDESSA… TÄMÄ SELVIÄÄ VAIN TÄMÄN BLOGIMERKINTÄNI LUKEMALLA.
Blogini runouden tarjoaa nimensä mukaan runoutta… Että… Arjen pieniä, kivoja asioita.
Olen kirjoittanut tarinoita ja runoutta mm. Afrikasta. Blogissani Runouden sävelin. Viime aikoina.
Tarinoita Kilimanjaron lumipeitteisiltä huipuilta… Serengetin villieläinten hallitsemille tasangoille ja Sansibarin hiekkarannoille.
Tansanian kissaeläimiä akaasiapuiden silueteista hehkuvaa oranssinvaaleanpunaista auringonlaskua vasten.
Luonnon näytelmästä olen runoillut.
Leijonia ja leopardeja kuin norsuja, seeproja ja sarvikuonojakin.
Noin 2000 vuotta vanhoja apinaleipäpuita.
Puhveleita, kirahveja, virtahepoja.
Vähän kuin luontodokumentissa olisit, lukijani. Runouttani lukiessasi.
Lukaises siis blogiani runouden pidemmälle, niin tiedät, mitä blogini runouden tarjoaakaan.

Uusin runoteokseni on …
Sädehtiviä lumihiutaleita, kimaltelevia jäitä
Tätä edellinen kirja on
Onnellinen, lasinen meri, kristallisen näköinen
Tätä edellinen runoteokseni on
LUMIHIUTALEINEN ORKIDEA
Tätä edellinen runokirja on nimeltään
Aamukasteinen lumpeenlehden lumo
Olen raapustellut myös lyhyen tekstin karavaanailusta kertovaan kirjaan, että matkailukirjaan (City letters on kirja nimeltään).
Ja runoni on myös Rakkausrunot ry:n, 20-vuotisen taipaleen juhlakirja; Kuohuva koski kirjassa.
* * * * * * *
Olen pitänyt runotaidenäyttelyt:
Kuun säteiden valaisema omena puun hohde
ja
Olen pitänyt, taiteiden yönä, runotaidenäyttelyn:
Silkkikankaisen kudelman tähtikuvioiset runolliset somistukset
että runotaidenäyttelyn
Mausteisen, makea, aprikoosinen sumuverho… kietoutuu runouden kuiskaukseen… kaikuen aavikon yli.
Unohtamatta
Ja elämän tarkoitus on... Kirjaani
Pois jättämättä
Laulun sanoja. Olen laajentanut skaalaani laulun sanoihin.
RAKKAUDEN PALO SULATTAA SYDÄMEN RUODAN
Lähdet, vai jäät ?
Ikkunassa kimaltaa
lumihuurteiset jäät.
Rakkauden palo sulattaa sydämen roudan.
Antaen, lämmön. Niin kauniin poudan.
Jäätävän talven vaihtuessa kesään
JÄISEN SYDÄMEN SULAESSA RAKKAUDEN PALOSTA
OI, TUNTEESTA JALOSTA
AURINGONVALOSTA
Lumi huurteinen puu. Naisen punattu suu.
Kadonneen hymyn löytäessä huulille.
Kaunis jäähile. Lumihiutaleiden tanssi.
Jää vangitsee merta.
Hetki hetkeltä auringon lämpö vapauttaa meren.
Pian meri on vapaa jään kahleista.
Joutsenien lipuessa pitkin meren pintaa.
Sinivuokkojen puhjetessa kukkaan.
Sinivuokkojen hehkuessa kauneuttaan.
Luonto herää eloon.
Sädehtien vehreän vihreänä.
Pitkän pimeän kylmän talven jälkeen.
Rakkauden astuessa sydämeen.
JÄISEN SYDÄMEN
SULAESSA RAKKAUDEN PALOSTA
OI, TUNTEESTA JALOSTA
AURINGONVALOSTA
Ei ole enää vain minä. On me.
Jäätävä viima. Ja kuura.
Puiden hehkuessa kauneuttaan lumi hunnussaan.
Kuin nainen hää hunnussaan.
JÄISEN SYDÄMEN
SULAESSA RAKKAUDEN PALOSTA
OI, TUNTEESTA JALOSTA
AURINGONVALOSTA
Jääkide.
Naisen punatut huulet.
Silloin rakkauden kutsun kuulet.
Sulaa vahaa on jäätävät tuulet.
Kadonneen hymyn löytää naisen punatut huulet.
JÄISEN SYDÄMEN
SULAESSA RAKKAUDEN PALOSTA
OI, TUNTEESTA JALOSTA
AURINGONVALOSTA
Tulinen tango kertoo, kuinka jäätynyt sydän sulaa… palavan rakkauden voimasta.

Sananen runon kirjoittamisesta:
Joskus aloitan runon kirjoittamisen riimein. Mikä rimmaa.
Tämän jälkeen mietin sisältöä.
Rakkaus, romanttinen sellainen, lie yleisin runouteni aihe.
Rakkaudestahan elokuvat kuvaavat, taidemaalarit maalaavat, kirjat kirjoittavat ja näytelmät näyttelevät.
Olen kirjoittanut runon niin merenneitona, kuin laivan hyljättynä hylkynä kuin kotkanakin.
Fiktiivisiä runoja siis.
Runouteni skaala on tosin laaja. Olen kirjoittanut runon jopa cappuccino kahvikupistakin.

Ja koska runo on fiktiivinen… luon roolihahmon, kenen suulla runo kirjoitetaan.
Hän on seuraavanlainen.
Nainen, hän on ollut lähetystyöntekijänä Afrikassa.
Ja minkä näköisiä heimon asukkaat olivat? Punaiset asut, okranväriset hiukset ja värikkäät päähineet. Näistä he olivat tehty.
He tanssivat. Afrikassa elää noin 3000 eri heimoa, jotka puhuvat yli 2000 eri kieltä.
Hän oli Sanien parissa. Yhdestä vanhimmista heimoista. He ovat metsästäjiä. Heillä oli transsiin vaipuminen, mistä Jumala vapautti heidät ja he löysivät todellisen Jumalan, Kristuksen.
Eräällä toisella heimolla on sylkemis kulttuuri. Tuhansien järvien maassa ei juurikaan syljetä. Tai sitä pidetään rumana tapana. Mutta heimolla… ei siis Sanien heimolla… on yksi varsin erikoinen perinne: sylkeminen. Sylkäisy tarkoittaa masaille siunausta, ja rituaali kuuluu kaikkiin elämäntilanteisiin.
Runoon kirjoitan tanssia. Runous syntyy tanssin ympärille.
Nainen rakastuu valkoiseen mieheen. Avioliitto on naiselle kolmas, miehelle ensimmäinen. Kihloissa mies on ollut kaksi kertaa.
Siinä 45 vuotiaita. Joten lapset ovat jo aikuisia.
Mies on koira ihminen, nainen kissa ihminen.
Afrikassa tytöt käyttävät ruoho- tai kangashametta ja koristautuvat helminauhoilla. Näin pukeutuu runoni nainen.
Mutta hän alkoi kaipaamaan puhtaita lakanoita, vesihanan vettä ja kalliita ravintola illallisia. Laatua… muodikkaita vaatteita ja rakenne kynsihoitoloita. Kurjuudesta luksukseen, siis.
Joten he muuttavat miehensä kanssa Kuusamoon.
Tuohon kauniiseen erämaahan.
Afrikassa he käyvät parin vuoden välein noin kuukauden, kaksi vierailemassa. Ei hän Afrikkaa ole unohtanut… ei…
Nyt kun olen suunnitellut riimit… olen suunnitellut runon sisällön… olen suunnitellut tyylin… ja se on rakkausruno… hää kellot kilkattavat… fiktiivinen runo…
On tullut aika kirjoittaa runo…
Sitten vain kokoan runon kuin palapelin…
TANSSIEN
leijonan karjunta
kaikuu kaukaisuudessa
tullen häntä
puoli tiehen vastaan
gepardin askeleet
mausteisen makea
helteinen
rakkaus
huojuen tuulessa
aamu yön hämärässä
auringon jo noustessa
nauttien
kaunista
luotettavaa
hetkeä
kurjuudesta vaurauteen
Afrikasta
suloiseen tuhansien
järvien maahan siirtyen
kaukaisuuteen
tuntien
tuoksut
gepardin juoksut
sumuverhon taakse
kietoutuen
kuulas yö
katsoen sisimpään
hellä kosketus
heimolla yllään
punaiset asut
okranväriset hiukset
värikkäät päähineet
tanssien
Afrikkalaisen
rumpujen sävelet
sydämeeni
silloin kävelet
sylkäisyn tarkoittaessa
masain heimolle siunausta
kuuluen kaikkiin
elämän tilanteisiin
rakastuen
hääasunaan ruohohame
koristautuen helminauhoin
kurjuudessa ikävöiden
rakenne kynsihoitoloita
tien vieden Lapin lumoon
unohtamatta Afrikan kauneutta
sinne hetkittäin palaten
tanssien
Afrikkalaisen rummun
sävelet
oi, sydämeeni kävelet
kiinnostavaa kulttuuria
kiehtova historiallinen saari
sateenkaari
saaren ollessa kuin
löytämätön helmi
koralliriuttoja
safareja
maaseutua
levottomuutta
turvattomuutta
kurjuutta
köyhyyttä
tanssien
Afrikkalaisen
rummun sävelet
oi, sydämeeni kävelet

Tänään tarinassani kirjoitustyylini on kepeä.
Vääristynyt maailman kuva voi syntyä esimerkiksi virheellisen tiedon takia. Ennakkoluulot voivat vääristää todellisuutta. Arvot voivat vaikuttaa käsitykseen maailmasta…Ja miksi ei psykologiset syytkin.
Pitäähän minun esitellä tarinan henkilöt. He ovat seuraavanlaiset….
Mervi, 33. Hänellä oli vääristynyt maailman kuva. Hän retosteli rötöksillään, jopa keksi niitä. Hän asustelee kerrostalossa, kerroksessa seitsemän. Parveketta hänellä ei ole. Mutta kaunis maisema avautuu ikkunasta yli kaupungin. Hän ei ole koskaan ollut vankilassa. Rikosrekisteritön, kunnon kansalainen. Hän leuhkii mm. sillä kuinka dogasi kaksi wiski pulloa ja sammui vessan lattialle. Kerran hän on ollut putkassa. Hänen ylpeyden aihe.
– Oli tarkoitus vähän irroitella, putkaan jouduin… Mervi vitsailee ihmisille. Vääristynyt maailman kuva, kun on. Hänellä.
Mervi on kahvilan asiakas, sivu osassa tarinassa. Tarinassa suunnataan siis kahvilaan.
Miina, 43. Hänellä oli puolestaan vääristynyt minä kuva. Hän ei ole tyytyväinen kroppaansa. Hän ei edusta kehopositiivisuutta. Täysin normaali painoinen. Hän on ainaisella laihdutuskuurilla. Tällä hetkellä avokado / suklaa dietillä.
Paavo, 52. Hän puolestaan seurasi uutisia. Melkein lintukodossa asuen. Hänen maailman kuvansa oli vääristynyt, uutisten takia. Jopa hänen kesämökillään olevassa vajassa, minkä sisältö oli romu harava ja kottikärryt. On viisitoista turvalukkoa. Siis varastossa on romu harava.
Laila, 39. Hänen vääristynyt minä kuvansa, oli seuraavanlainen. Hän postasi hymykuvia ja leipomuksiaan nettiin, vaikka hän voi henkisesti pahoin. Hän eli kiiltokuva kulissi elämää. Hän voi henkisesti todella pahoin. On sairastanut jopa masennuksen. Syvissä vesissä uinut, toisin sanoen.
Minka, 25. Hän puolestaan muuttuu ryhmän ja seuransa kaltaiseksi. Riippuu täysin missä hän on. Unohtaen oman rakastettavan ja herttaisen persoonallisuuden. Hän pitää erästä näyttelijää kokkina, sillä näyttelijä on ollut leffassaan kokki. Todellisuudessa näyttelijätär ei ole jauhopeukalo, vaan popsii eineksiä tai syö ravintolassa. Siis näyttelijätär… Sehän on puhdas rooli. Rakastettava ja herttainen Minka on opiskelija. Parhaillaan kesälomalla. Elokuussa jatkuu opinnot. Hänestä tulee kokki. Ja hyvä kokki tuleekin. Suurtalous kokki tarkemmin sanottuna.
Parhaillaan hän viettää helteistä kesäpäivää kahvilassa. Sivu roolissa tarinassani. Kahvilan asiakas.
Elvi on nelikymppinen, suht nätti nainen. Voisi sanoa, että tavallista naista kauniimpi. Ei vain nenä keskellä naamaa ja silmät, että suu. Hän ei välitä kertoa mikä hän on ammatiltaan (sairaanhoitaja)… Hänelle työ on vain pakollinen paha, mikä tuo leivän pöytään. Hän mieluummin raatailee siitä, mitä hän tekee vapaa ajallaan… Ei töistään.
JA TARINA ALKAA
Vääristynyt maailman kuva
on tarina nimeltään.
– Tarvitsen heti 50 000 euroa kauneusleikkaukseen, Elvi toteaa ystävättärelleen.
– Et tarvitse.
Elvi on tavallista naista kauniimpi. Ei vain kaksi silmää ja suu, vaan ihan nätti.
– Tarvitset miehen kehumaan sinua… et kauneusleikkauksia.
Ja koska teemana on vääristynyt maailman kuva tarinassani… Tämä Elvillä – totta vie – on.
Elvi selaa treffi ilmoituksia. Koska hänen ystävätär ehdotti, että hänen pitää hankkia mies kehumaan, eikä tuhlata 50 000 euroa kauneusleikkaukseen.
Treffi ilmoituksessa lukee (Ja se totuus on seuraavanlainen, siis…)
39 (Lukee treffi ilmoituksessa, siis vähintään 45 vuotias).
Varakas (Pihi, mitä silloin tekee rahalla, jos on pihi).
Ulkoilma ihminen (Lojuu terassilla)
Rento (Kahden wiski pullon jälkeen)
Komea (Patologinen valehtelija)
Ymmärtäväinen (Siis se patologinen valehtelija)
Fiksu (Se patologinen valehtelija)
Ystävällinen (Patologinen valehtelija)
Rehellinen (Patologinen valehtelija)
Luotettava (Patologinen valehtelija)
Ahkera (Patologinen valehtelija, siis)
Empaattinen (Patologinen valehtelija)
Kohtelias (Patologinen valehtelija)
Huumorintajuinen (Patologinen valehtelija)
Kärsivällinen (Patologinen valehtelija)
Sinnikäs (Patologinen valehtelija)
Avulias (Patologinen valehtelija)
Optimistinen (Patologinen valehtelija)
Tarkkaavainen (Patologinen valehtelija)
Hienovarainen (Patologinen valehtelija)
Hurmaava (Patologinen valehtelija)
Hyväntuulinen (Napsii nappeja)
Hellä (No… se on äidin nimi, ilkeä anoppi kaupan päälle)
Hyvä kuuntelija (Kuuro)
Haluaa sielunkumppanin (Sairaan mustasukkainen)
Leski (Murhaaja)
Urheilullinen (Oli kaksikymmentä vuotta sitten)
Nuorekas (Ikäloppu)
Ujo (Epätoivoinen)
Romanttinen (Kori kaljaa, sen jälkeen… kuka vain puhuu pehmoisia)
Elvi ei vastaa kenenkään treffi ilmoitukseen.
Hän laittaa oman treffi ilmoituksen
”Hei sinä vuosia merillä ollut sokea merimies, joka jakelet kehuja naiselle. Sinua etsii tositarkoituksella Elvi.”
– Onko treffi ilmoitukseesi vastattu.
– On, Elvi vastaa ystävättärelleen.
Elvi punaa huulensa, kähertää kutrinsa ja astelee sataman kahvilaan. Hän on ihan nätti tänään, violetissa uudessa leningissään.
Hän tapaa sokean merimiehen, joka on ollut viisi vuotta merillä.
Ei siis ole viiteen vuoteen nähnyt naista. Tai voiko sanoa, nähnyt, koska hän on sokea.
He nauttivat cappuccinoa sataman kahvilassa. Elvi ja merimies.
Ja kehut täyttävät ilman. Merimies kehuu Elviä, eihän hän ole nähnyt viiteen vuoteen naista. Joten kehut pulppuavat hänen suupielistään.
Kehujen ansioista, Elvi säästi juuri 50 000 euroa. Ja ei ottanut lainaa kauneusleikkaukseen. Saati kuollut kauneusleikkaus saliin.
Sen pituinen se.
Tarinan opetus oli seuraavanlainen…
Vääristynyt maailman kuva voi syntyä esimerkiksi virheellisen tiedon takia. Ennakkoluulot voivat vääristää todellisuutta. Arvot voivat vaikuttaa käsitykseen maailmasta…Ja miksi ei psykologiset syytkin.
Vääristynyt maailman kuva, voi vaikeuttaa maailmaan sopeutumista.
Lisätiedot tarinaan.
Muut tarinan henkilöt olivat tarinassa sivuosassa. Kahvilan asiakkaita. Ja he eivät tunne toisiaan, kahvilan asiakkaat, siis.

Tämä runoilijatar heräsi tänään varhain. Aamulla.
On Kukonlaulun aika siis. Parhaillaan. Jatkuva hämäräkään tai päin vastoin valoisuus… ei ole häirinnyt kukkoja, vaan ne kiekuivat joka aamu täsmälleen samaan aikaan. Tutkijoiden mukaan tämä todistaa sen, että eläimen sisäinen vuorokausirytmi laukaisee kiekumisen.
Punapäinen punkkari kiekuu kello kuusi.
Tästä sanonta, kukon laulun aikaan.
On paljon vanhoja suomalaisia viisauksia kukosta.
Esimerkiksi: ”Pöyhistellä kuin kukko…. Ei kukko käskien laula…
Ei hänelle kunnian kukko laula… Hääriä kukkona tunkiolla… jne jne…”

TÄMÄN PÄIVÄN KIRJASUOSITUKSENI ON …
Mitkä ovat mielenkiinnon kohteitanne, upeat blogi Runouden sävelin lukijat.
Mistä olet kiinnostunut ? Esitän sinulle kysymyksen ?
Autot, formulat, moottoripyörät… puutyöt, vuoleminen, kalastus… eläimet, matkustelu, bisnes, ura … urheilu, jalkapallo, jääkiekko… politiikka, oikeustiede, historia, arkeologia…
Matematiikka, fysiikka, psykologia….
Lue tästä aiheesta mielenkiintoinen… hyvä teos…
Muoti, meikit, kauneus, hajuvedet, viinit, asut…
Ehkä jonkun tuntemattomamman kirjailijan teos. Miksi ei tunnetun kirjailijankin. Mielenkiintosi kohteesta.
Tämä on kirjasuositukseni tänään.
Tämän runoilijattaren mielenkiinnon kohteita ovat mm. Runous, kissat, käsityöt, kokkaus, leipominen. Selkä ja kukat. Uiminen, läpi vuoden. Pidän myös museoista ja taidenäyttelyistä yms. Yksi mielenkiintoni kohde on lähetystyö. Kirjoittaminen. Se on mielenkiintoni kohde. Kun yhden tarinan saa pisteeseen, kutsuu jo toinen tarina tarttumaan sulkakynään. Laadukkaat leffat.
Ja mistä runoudesta kiinnostuneet löytävät runoutta.
Kansien välistä, tietenkin. Kirjoista.
Virtuaalista runoutta netistä.
Runouden ystäville on paljon runorikkaita tapahtumia.
Löydät ne mm. googlaamalla ”runo tapahtumat”.
On myös lavarunous.
Kuin karaokea, mutta runon lausuntaa, laulun tilalla.
On myös kirjoittaja ja lukupiirejä.
On myös kirjamessuja ja taiteiden yötä, tarjolla runoutta niissä.
Yksi mielenkiintoni kohde oli käsityöt.
Anna minulle lankasotku, taion siitä jotain häikäisevää. OLEN TODELLINEN LANKAKERIEN PRINSESSA.
Minulta käy näppärästi niin pullan letitys kuin kutominenkin.
Käsityökerhoja tarjoaa moni paikka.
Löytyy googlettamalla ”käsityökerhot.”
Ja voihan sitä laittaa sukkapuikot heilumaan ja ompelukoneen surisemaan ilman mitään kerhoakin.
Yksi mielenkiintoni kohde on kissat…
Kissojen ystäville, puolestaan … löytyy niin lehti, kuin kissa kahvila, eläinlääkäreitä, jopa kissa fan clubeja, kissa näyttelyitä jne… Suosituimpia nettivideita ovat muuten HAUSKAT KISSAVIDEOT… Valtavasti katsojia, valtavasti.
Suosittelen.
Olen hauskojen kissavideoiden fani.
Tänään suosittelen lukemaan kirjoja mielenkiintosi kohteesta.
Onko mielenkiintosi kohde, tennis, golf, formula, psykologia, filosofia tai … vaikkapas karate… Lue teemalla kirja.
Lukemiseen tarvitaan mielenkiinto.
Lie lähes mahdotonta, ei kuitenkaan… mahdotonta, vaan lähes mahdotonta lukea ilman mielenkiintoa.
Jos luet ilman mielenkiintoa. Faktoja elämästä…
Tiesitkö että…
…katkaravun sydän sijaitsee sen päässä.
…aivastaessa sydän pysähtyy millisekunnin ajaksi.
Luet ilman mielenkiintoa. Et muista katkaravusta mitään.
Jos luet todellisella mielenkiinnolla…
…kolibri painaa vähemmän kuin sentin kolikko.
Jos olet kiinnostunut kolibreista. Janoat tietoa. Ja luet tiedon nälkäisenä… koko kirjasarjan, teemalla.
Ihmisillä on eri mielenkiinnon kohteet. Toinen on kiinnostunut autoista, toinen ei perusta autoista.
Toinen on kiinnostunut tuoksuista, toinen ei perusta hajuvesistä, ei edes Channel 5 sta.
Chanel No 5:n tuoksu on klassinen, ja se on edelleen yksi maailman myydyimmistä hajuvesistä.
Tuote sai nimensä, kun ranskalainen Coco Chanel arvioi erilaisia hajuvesiehdotuksia ja hänen suosikkinsa oli näyte pullossa numero viisi – No. 5.
On tärkeää tietää omat mielenkiinnon kohteet.
Tämän blogimerkinnän aloitin kysymällä, mitkä ovat sinun, upea blogini Runouden sävelin mielenkiinnon kohteita?
Ja suosittelen lukemaan kirjan mielenkiintosi kohteesta, niin tunnetun kuin tuntemattoman kirjailijan kirjoittaman kirjan.
Yksi mielenkiintoni kohde on lähetystyö.
Tarvitset vain mielenkiinnon. Ja se, tällä runoilijattarella on. Totta vie on…
Mielenkiintoa tarvitaan elämään.
Jos olet hukannut mielenkiintosi kohteesi. Etsi ne. Totta vie, etsi ne.
Ihmisillä on eri mielenkiinnon kohteet.
Mielenkiinnon kohteet voivat olla monenlaisia ja vaihtelevat henkilöittäin. Ne voivat olla harrastuksia, intohimoja, asioita, joista haluaa oppia lisää, tai asioita, jotka tuottavat iloa ja energiaa. On hyvä pohtia, mitkä asiat kiinnostavat.
Kiinnostaako sinua urheilu vai musiikki, taide, lukeminen, elokuvat, pelit, luonnossa liikkuminen, matkailu.
Tiede, historia, teknologia, kulttuuri, ruoka, muoti. Lukaise teemalla kirja.
Kiinnostaako sinua autot. Jaguar, vai ?
Jaguar Cars on brittiläinen autonvalmistaja.
1960-luvun E-Type on kaikkien aikojen tunnetuin Jaguar-malli ja ehkä kaikkien aikojen kuuluisin urheiluauto. Se esiteltiin 1961 mallin XK 150 seuraajaksi. 1960-luku oli muutenkin hyvää aikaa Jaguarille.
1980- ja 1990-luvulla … Myynti sujui erittäin hyvin, ja yhtiö teki hyvää tulosta.
2000-luvulla Jaguarilla on tapahtunut paljon uutta: ensimmäinen diesel, ensimmäinen etuvetoinen auto, ensimmäinen farmari, ensimmäinen turbo (dieselissä). Uusi jaguar näki päivänvalon vuonna 2001. Uusi täysalumiininen XJ (iso sedan) tuli vuonna 2002, ja samana vuonna S-type sai huomattavan faceliftin. Vuonna 2006 esiteltiin uusi urheilumalli, XK.
Mitäs kuuluu Jaguarille 2026? Lukaises kirja teemalla… Jos tämä on mielenkiintosi kohde.
Tämä oli siis kirja suositukseni tänään. Mielenkiintosi kohteesta kirja, lukaise.

Ajattelin Olympialaisia rueta TV stä seuraamaan.
Talviolympialaiset 2026 järjestetään Italiassa 6.–22. helmikuuta. Kisat nähdään ja kuullaan suorina lähetyksinä Ylen kanavilla.
Katsoin Seitsemän tv stä.
Kotimainen sarja.
Kertoo rivitalosta, mikä voittaa porukkalotosta.
Seitsemän oikein.
Ihan hauska sarja.
Suosittelen.
Tv…
Ja mitäs muuta tv tarjoaakaan…
Tv stä seuraan urheilua.
Uutiset katson, tosin harvakseltaan…
Olen katsonut tv stä 90 päivää morsiamena sarjaa.
Yle Areenasta katsoin M/S Romanticin…
”Mitä kaikkea voi tapahtua yhden illan, yön ja aamun aikana Helsingin ja Tukholman välisellä risteilyaluksella? Eturivin näyttelijöiden tähdittämä neliosainen sarja M/S Romantic on sekoitus koomista draamaa ja tragedian alleen kätkevää komediaa. Laivassa eri tarinat risteilevät ja kohtaavat uudestaan ja uudestaan, kun matkustajat vaeltelevat kerroksesta toiseen jahtaamassa kuka mitäkin: uutta rakkautta, hääonnea, huomiota – mitä tahansa kontaktia. Jotain.”
Yllättävän hyvä sarja, suosittelen…
Naiskonstaapeli 56.
1950-luvulle sijoittuva sarja Brindfordin pikkukaupungin poliisiasemasta, jonne tulee ensimmäinen naispoliisi.
Suosittelen.
Hyvä.
Mutta mikäs on paras tv ohjelma, mitä tv tarjoaa…
Mitä ohjelmaa suosittelen…
Sanotaas nyt vaikka…
Villi Pohjola …
Draamakomediaa. Sitä tuotettiin 1990-1995 kuusi kautta… 110 jaksoa.
Sarjaa kerrotaan newyorkilaisen lääkärin, Joel Fleischmanin näkökulmasta. Hän joutuu työskentelemään kuvitteellisessa Cicelyn pikkukaupungissa Alaskassa neljän vuoden ajan maksaakseen opintovelkansa takaisin.
Olen elokuvateattereiden suur kuluttaja…
Ja elokuva kanavia on liuta…
Tänään jakelen kehuja…
Katsoin Prinsille morsian 2.
Komedia.
Loistava, suosittelen.
Prinssille morsian 1 elokuvasta on aikaa kolmekymmentä vuotta ja näyttelijät eivät näytä vanhentuneen päivääkään, tässä ajassa.
Tyylillä vanhentuneet kolmisenkymmentä vuotta.
Prinssille morsian sai ensi-iltansa 1988.
Suosittelen.
Tosi valheita
True Lies… 1994… toimintakomediaelokuva.
Elokuva kertoo Harry Taskerista (Arnold Schwarzenegger… Kirjoitinkohan nimen oikein ???)…
Suosittelen…
Noah … 2014..
Äärimmäisen hyvin tehty elokuva.
Suosittelen.
Titanic … 1997.
Romanttinen katastrofielokuva.
11 Oscaria.
Titanic onkin yhä Suomen kaikkien aikojen katsotuin ulkomainen elokuva, eikä suotta.
Suosittelen.
Ja nyt jakelen kehuja…
The Lone Ranger, 2013, suosittelen.
Intiaanisoturi Tonto sekä lainvalvoja John Reid ryhtyvät koomisen riitaisaan yhteistyöhön yrittäessään puhdistaa Villiä länttä.
Suosittelen.
Pidän Kongosta.
Kong: Pääkallosaari on vuonna 2017 ensi-iltansa saanut leffa, kuvattu muistaakseni mm. Havaijilla.
Hyvä.
Suosittelen.
Deadpool 2, 2018 on komediallinen supersankarielokuva.
Suosittelen.
Eastwood harvemmin tekee huonoja elokuvia, länkkärit ovat loistavia.
Suosittelen.
Bond, James Bond, hyvä. Tosin vanhat Bondit ja kunnon Roger Moore.
Paras Bond on mielestäni: Mustekala.
13. James Bond -elokuva vuodelta 1983. Elokuvassa James Bondia näyttelee kuudennen kerran kukas muukaan kuin Roger Moore. Octopussyn tunnuskappale on huikea.
Suosittelen.
Dwayne Johnsonin elokuvat, suosittelen.
Jungle Cruise … 2021 … seikkailuelokuva
Idän pikajunan arvoitus.
Elokuva perustuu Agatha Christien vuonna 1934 julkaistuun kirjaan.
Hercule Poirot.
Vuodelta 2017. Uusin versio.
Suosittelen, hyvä elokuva.
Vihreän timantin metsästys … seikkailuelokuva …. 1984.
Seikkailukertomusten kirjoittaja Joan Wilderi, joka ei ole omassa elämässään kokenut minkäänlaisia seikkailuja. Kokee todellisen seikkailun.
Jatko-osa, Niilin jalokivi, 1985.
Suosittelen.
Krokotiilimies … ”Crocodile” Dundee … 1986.
1 ja 2 ja 3
Suosittelen.
Ja mikä on paras elokuva, minkä olen katsonut… Tanssii susien kanssa, kaikki pystinsä ansainnut. Suosittelen. Eeppinen draamaelokuva, 1990. Se kertoo upseerista, joka ystävystyy sioux-intiaanien kanssa. Elokuva perustuu samannimiseen kirjaan. Julkaistiin lopulta 1988 taskukirjana monen kustantajan hylättyä sen.
Suosittelen
Seuraavaksi ajattelin mennä leffaan katsomaan Luottomiehen (lepoloma).

Kun yhden tarinan saa pisteeseen. Kutsuu jo pari uutta tarinaa tarttumaan sulkakynään.
KIINNOSTAAKO SINUA KURKATA TULEVAISUUTEEN…
ASTUS AIKAKONEESEEN TARINASSANI, SIIS.
Tarinan ajankohta: lähi tulevaisuus
Tarinan paikka: Suloinen tuhansien järvien, Suomi.
Ja tämän tarinan inspiraatio on fakta: Suomen syntyvyys on laskenut historiallisen alhaiselle tasolle, mikä on selvästi alle väestön uusiutumisrajan.
Ja millainen on Suomen tulevaisuuden ennuste. Tällainen.
– Voimakas suomalaisen väestön ikääntyminen.
– Talouden hidas kasvu.
– Suomalaisia on noin 3 miljoonaa, ulkomaalaisia noin puolet. Maahanmuutto pitää väkiluvun kasvussa.
– Kaupungistuminen.
– Työttömyyttä (mutta myös vanhenevan kansan johdosta työikäisten määrän vähentyessä työvoimasta tulee pulaa monilla aloilla).
– Luonto on saastunut
– Ilmaston muutos
– Helsingistä löytyy tulevaisuudessa China town.
Chinatown-alueita, toisin sanoen… kiinalaiskortteleita…
Tampereelta löytyy turkkilaisten alue. Mistä saa muuten maan parasta kebabia.
Jne…
Olemme kulttuuri rikas maa… 6 miljoonaa poppoota, josta vain 3 miljoona suomalaista.
Ja koska kansa vanhenee. Tarinan sijainti on eläkeläiskerho. Missä askarrellaan ystävän päivä kortteja. Kulttuuri ystävällinen, ulkomaalaistaustainen nainen pitää kerhoa.
Ja tarina alkaa…
KERHO
Kerhossa on leppoisa ja mukava tunnelma.
Pinjalla on huono kuulo. Hän arvaa, joka toisen lauseen. Ja tämä tuo huumoria päivään.
Raililla on puolestaan dementiaa.
Sairauksia on monilla.
Mutta kerho piristää ikä ihmisiä. Sosiaalinen kontakti.
Ystävänpäivä kortit valmistuvat.
Sen pituinen se.
Tarinan opetus oli seuraavanlainen:
”Harmaat hapset ovat kunnian kruunu.” – Sananl. 16:31
Paluu tulevaisuuteen on hyvä leffa. Suosittelen.
Yllä olevassa tarinassani tehtiin aikamatka lähitulevaisuuteen.

Pian koettaa ystävänpäivä.
On tullut aika raapustella ystävänpäivä kortit postiin.
Tänään blogissani runouden, esittelen parhaimmat ystävättäreni. Liinun ja Camomilla Bella Auroran, tuttavallisesti Bellan.
Iki ihana Liinu kissani näki päivän valon 16. kesäkuuta. Yksitoista, 11, vuotta sitten.
Suloinen pienokainen löysi tiensä meille luovutus iässä.
Ruskean harmaa pienikokoinen kissanpentu valloitti kaikki.
Hänestä tuli paras ystävättäreni.

Sanomattakin selvää, että kissa on ihmisen paras ystävä.
Liinulla on kissa kaveri.
Pari vuotta sitten taloon saapunut harmaa, tyttö kissa kaunotar.
Nimeltään Camomilla Bella Aurora, tuttavallisesti Bella.
Liinu otti Bellan vastaan todella hyvin. Astuihan Bella hänen reviirilleen.
Bella on eloisa ja vilkas.
Liinu puolestaan rauhallinen, kissa vanhus jo.
Lähinnä nukkuu ja syö, kuin Karvinen konsanaan.
Liinulla on vilja allergia. Joten hän popsii vain viljatonta kissan ruokaa.
Sisäkissa. Ei ulkoile, edes valjaissa.
Lempivärini on tumman harmaa. Sopii sisustuksen väriin kissat.
Tunnettuja kissoja on monia.
Juuri mainitsemani Karvinen… Oi … lasagnea rakastava Karvinen… Saapasjalka kissa… Tom (ja Jerry)… jne… kissoja…
Kissa on paitsi kultakimpale ja aarre… se on myös terveydelle hyväksi… Miksi … minäpäs kerron…
Tutkijoiden mukaan kissan omistajille on 40 prosenttia pienempi riski kuolla sydänkohtaukseen, kun heitä verrattiin ihmisiin joilla ei ole koskaan ollut omaa kissaa.
Useiden tutkimusten mukaan lemmikin omistaminen, pienentää stressiä.
Sekä kissojen kanssa oleskelun on myös osoitettu laskevan verenpainetta.
Sananen kissan historiaa.
Kun ihminen oppi viljelemään maata ja varastoimaan viljaa historian havinassa. Silloin hiiret ja muut tuhoeläimet kiinnostuivat ihmisen ruokavarastoista. Kissat olivat tärkeitä… äärimmäisen tärkeitä…
Nykyisten Israelin ja Jordanian alueelta on löydetty kalliomaalauksia ja patsaita, jotka esittävät kissamaisia eläimiä.
Parhaat tiedot ihmisen ja kissan ystävyyden alkamisesta ovat löytyneet Kyprokselta. Koska Kypros on saari, sinne päätyneet kissat olivat varmasti ihmisen tarkoituksella tuomia.
Kissat kesyyntyivät hyötyeläimistä lemmikeiksi hitaassa prosessissa vuosituhansien aikana.
Muinaisessa Egyptissä, kissalla oli korkea asema. Äärimmäisen korkea asema.
Kreikassa ja Italiassa kesykissat yleistyivät noin 2400 vuotta sitten, ja niitä alkoi esiintyä kreikkalaisissa maalauksissa, hautakivissä ja sanastossa.
Suomeen ensimmäiset kissat saapuivat luultavasti rautakauden lopulla noin vuosien 800 ja 1000 välillä.
Keskiajalla kissoja vainottiin. Oi voi… Voi että…
Kissojen maine alkoi parantua Euroopassa 1700-luvun puolivälissä. 1800-luvun lopulla kissat olivat jo suosittuja lemmikkejä.
Muutama vuosi sitten, siis 2017 … maailmassa arvioitiin olevan noin 600 miljoonaa kissaa. Paljonkohan luku on tänä päivänä?
Oletkos nähnyt huikean maalauksen Akseli Gallen-Kallela, Akka ja kissa, 1885?
Kissoja kuvattiin muinaisten egyptiläisten sekä antiikin kreikkalaisten, etruskien ja roomalaisten kuvataiteessa, keramiikassa ja hautamuistomerkeissä.
Kissoja alkoi näkyä kristillisissä maalauksissa vasta 1300–1400-luvulla.
Japanissa kissakuvat nousivat suosituiksi 1700-luvulla.
Länsimaissa kissat nousivat hyvin suosituksi kuva-aiheeksi 1800-luvulla, kun kissoja alkoi näkyä mainosjulisteissa, postikorteissa ja valokuvissa. 1900-luvulla kissoista tuli suosittuja elokuva- ja sarjakuvahahmoja
Ja tiesitkös mikä on netin katsotuimpia videoita? Joilla on lukuisia katsojia… LUKUISIA (itse asiassa valtavasti)… Tietenkin hauskat kissa videot…
Suosittelen…
Tämä kissanainen on tietenkin hauskojen kissavideoiden fani.
On rotukissoille kissanäyttelyitä.
Liinu on maatiais kissa.
On lukuisia sanontoja kissoista:
”Kissa pistoksissa” – levoton.
”Kissa tippuu aina jaloilleen.”
”Kiertää kuin kissa kuumaa puuroa.” Vältellä pääasiaa, puhua asian vierestä tai jahkailla epämiellyttävän aiheen käsittelyä.
”Nostaa kissa pöydälle.” Ottaa vaikea tai kiusallinen asia avoimesti puheeksi ja käsiteltäväksi.
”Kuka kissan hännän nostaa, ellei kissa itse.” Itsekehu.
”Kun kissa on poissa, hiiret tanssivat pöydällä.”
”Veikö kissa kielesi?” Kysymys, jota käytetään, kun joku on odottamattoman hiljaa eikä sano mitään, vaikka hänen odotettaisiin puhuvan.
”Hänellä on kissan päivät.” Hänellä on helppo, mukava ja huoleton elämä.
”Kissanristiäiset.”
”Ei kissa kiitoksella elä.” Aineellinen palkkio tai hyöty on tarpeen, pelkkä kiitos ei riitä.
”Konstit on monet, sanoi akka, kun kissalla pöytää pyyhki.” Erilaisia tapoja ja keinoja on olemassa asian hoitamiseksi, joskus epätavallisiakin.
”Kiireheel ei saa ku kissapoikii.”
”Se kissaa kiittelöö, kel ei uo muuta elokasta.”
”Mustan kissan paksut posket”
Mustan kissan paksut posket on sanonta, joka kuvaa jotakin, mikä on yllättävää tai epätavallista. Tämä sanonta tarkoittaa siis jotain, mikä erottuu joukosta tai kiinnittää huomion. Se voi tarkoittaa myös, että jokin asia on erityisen huomionarvoinen tai mielenkiintoinen. Toisin sanoen, kun jokin on kuin mustan kissan paksut posket, se on jotain, mitä ei näe joka päivä ja mikä saa sinut huomaamaan sen.
”Narraa kissaa, kissaal o pitkä häntä.”
”Söisi kissakin kaloja, vaan ei kastais kynsiänsä.”
Tämä sananlasku tarkoittaa, että joskus ihmiset haluavat jotakin mukavaa tai hyvää, mutta eivät halua tehdä työtä sen eteen.
”Aika hiiren haukotella, kun on kissan kintahissa.”
Tämä sanonta kuvaa tilannetta, jossa joku on jo joutunut vaikeuksiin tai ongelmiin ja yrittää silti olla huoleton tai rento, vaikka tosiasiassa tilanne on kriittinen tai vaarallinen.
”Ei makaavan kissan suuhun hiiri tule.”
Kissoista sanontoja on valtavasti… valtavasti…
”Vuurtaa ja vaani ku kissa hiirtä…”
Myös minä olen kirjoittanut kissateemaisen runon. Runoteoksessani Onnellinen, lasinen meri, kristallisen näköinen. Kaunis kissa aiheinen runoni. Siiamilaisesta kissasta. Kirjoitan runossani.
Kissa on ihmiskunnan yksi vanhimmista ja rakastetuimmista lemmikeistä.
Kansainvälinen kissapäivä, International Cat Day juhlitaan näiden upeiden karvaisten otusten takia, vuosittain 8. elokuuta.
Teemapäivä näkyy myös sosiaalisessa mediassa, kuinkas muutenkaan.

Kissa kännykällä :)
Cat… peliä voit pelata yhdessä kissasi kanssa.
että
Cat Toys
ja
Kitty’s Toys
Akvaario kalojen pyydystämisestä… ilmapallojen puhkomiseen.
Catch the Mouse
On puolestaan klassinen hiirenjahtauspeli.
Noin muutamia kissan pelejä mainitakseni.
Kissani pelaa kännykälläni… Otin valokuvan, ette muuten uskoisi… Näin moderniin nykyaikaan, 2026…
Game for Cats
Tämä on – jos yleistän – suosituimpia pelejä. Kissoille.
Kissoille suunnattuja tietokone- tai mobiilipelejä on monenlaisia, ja ne on suunniteltu stimuloimaan kissan saalistusviettiä… ja pitämään kissaa viihdytettynä näytöllä.
Esimerkkejä ovat pelit, joissa kissa jahtaa ruudulla vilistäviä esineitä, kuten hiiriä tai täpliä.
CAT ALONE: Suosittu sovellus, jossa kissa jahtaa ja pyydystää ruudulla liikkuvia esineitä. Sovellus sisältää useita vaiheita, ja siinä on jopa selfietila, jolla voi tallentaa kuvan kissan saalistushetkistä.
On myös terapeutin suunnittelema peli, jonka avulla voidaan harjoitella tunteita, käsitteitä, kuulomuistia ja kertomista.
Siis maksullisia pelejä.
Ja ilmaisia pelejä kissoille ja kissanpennuille! Pelejä mitkä ilahduttaa kissaasi ! Kissasi voi pelata sitä tassuillaan.
Ja mille pelille tämä runoilijatar kissoineen antaa täydet viisi tähteä.
* * * * *
Hiiri ruudulla.
Tietenkin… Hiiri ruudulla (ilmainen peli).
Unohtamatta klassisia kissan leluja (palloja)…

Pois jättämättä lelu hiiriä jne…
Liinu, paras ystävättäreni, on tuonut valtavasti iloa elämääni.
Sisältöä.
Ja tunnen itseni tärkeäksi ja tarpeelliseksi. Kissani tarvitsee minua, ruokakuppiaan täyttämään.
Monen moni kärsii tunteesta, ettei ole tärkeä. Ja tämä tunne syövyttää ihmisen.
Kissalle olet elintärkeä. Hän tarvitsee ruokakupin täyttäjää.
En pidä päiväkirjaa. Juttelen kissalleni kaiken.
Osoitan tasapuolisesti huomiota, niin Bellalle, kuin Liinullekin.
Bella noutaa pallon, kuin koira, sille palloa nakatessa.
Liinu ei.
Onnellisia vanhuus päiviä viettää Liinu katti, parhaillaan.
Kissat, ovat aarteita, todellisia helmiä.

Sädehtivää viikonloppua.
Millaisia viikonloppu suunnitelmia teillä on, upeat blogini runouden sävelin lukijat?
Minä tapaan ystäviäni. Kokkaillaan hyvin… Ja vietetään mukavaa viikonloppua.

Suurenmoista, että olet blogissani runouden.
– Runoilijatar
Lukemisiin