Nam mikä Nutella-piirakka
Kuten aiemmin suunnitelinkin, pyöräytin isänpäivän kunniaksi Glorian Ruoka&Viini -lehden suklaapiirakan lapsen ja isin nauttiessa harmaasta ulkoilusäästä.
Koska leipomisen lisäksi aamupäivällä piti saada tiskit hoidettua, hinkattua syöttötuolista uskomattomat määrät kuivunutta puuroa, sängyt pedattua ja lounaskin aluilleen, oli siunaus että reseptissä sai oikein luvan kanssa käyttää valmista murotaikinaa.
Piiras oli, kuten ohje lupailikin, todella helppotekoinen. Hankalinta oli saada pohja tasaisesti paistettua, sillä uunimme paistaa paljon kuumemmin takaosasta. Eli kun tajusin kääntää vuokaa kesken paistamisen, niin homma oli aika pitkälti siinä.
Ohjeessa sanottiin, että suolapähkinärouhetta laitettaisiin yksi ruokalusikallinen. Minusta määrä vaikutti suhteessa Nutellaan (koko purkillinen!) aika vähäiseltä, ja laitoinkin ihan reippaasti ekstraa joukkoon.
Piiraan kruunaa ehdottomasti sormisuolakiteet. Ne antavat ihanaisen ällömakeaan suklaatahnaan vähän potkua. Mutta suolasta huolimatta päivänsankarin ensimmäinen kommentti piirakasta oli ”makeaa!”.
Taikinaa jäi hieman yli ja niistä tein suolapähkinäpikkuleipiä. Pikkuruisia suupaloja tuli vain kahdeksan. Mutta eipä mennyt mitään roskiin!
– Hoo