Kuinka siirtää virkattu poliisiauto?
Kiasman aulassa päivystävä Kaija Papun virkattu poliisiauto jouduttiin alkuviikosta siirtämään lasikattoremontin vuoksi. Tässä kuvallinen selvitys siitä, miten siirretään yhden henkilöautollisen verran villaa ja vaahtomuovia.
Ensin autosta irrotettiin renkaat, jotta villa-Skodaa kannatteleva puukehikko saatiin esiin. Sitten kehikon alle livautettiin pienillä pyörillä varustetut metallialustat (joilla voi myös viilettää itsekseen pitkin museon käytäviä, jos vain tasapaino riittää, eikä kukaan ole näkemässä!)
Sitten 16-pyöräiseksi muuttunut auto ähellettiin käsivoimin uuteen sijoituspaikkaansa.
Lopuksi siirtoalustat poistettiin ja alkuperäiset virkatut pyörät kiinnitettiin takaisin paikoilleen.
Voilà, auto siirretty! Mannerheimintiellä kannattaa kulkea kurissa ja nuhteessa, sillä käsityökytät väijyvät nyt aivan ikkunan äärellä :P
Kuvat: Petri Virtanen