Noelin 3kk neuvola

Halloi bloggis!

Tarkoitus oli kirjoittaa neuvolasta heti sen jälkeen, mutta eihän se ihan niin mennyt. Kaikki lapselliset varmasti tietävät, että kaikki ei aina ihan mene suunnitelmien mukaan, ainakaan aikataulullisesti 🙂 Mutta torstaina oli Noelin 3kk neuvola. En kestä miten iso poika hän jo on! Aika on mennyt ihan älyttömän nopeasti.

Noel sai ensimmäiset rokotteet. Se taitaa olla vanhemmille kovempi paikka, kun vauvoille. Reipas poika selvisi niistä hienosti, myös äiti ja iskä juuri ja juuri. Neuvolassa oli muutenkin kaikki hyvin!

Strategiset mitat reilu kolmen kuukauden iässä: painoa 5715g ja pituutta 61,3cm. Alussa meillä oli tosi paljon painonnousun kanssa ongelmia, ja ravattiin neuvolassa painokontrolleissa kaksi kertaa viikossa. Nyt painoa oli kuitenkin tullut huikea 1kg kuukaudessa!!

Pääosin Noel nukkuu öisin tosi hyvin, jopa 8 tuntia putkeen. Viime yönä kuitenkin herättiin 23, 00, 01, 02 ja 05. Valvottiin 7 asti, mut onneksi saatiin vielä pienet aamutorkut kahdeksaan asti. Ollaan totuttu nukkumaan suhteellisen hyvin, niin tälläset yöt tuntuu aika pahalta. Ei oo ihan ajatus tänään kulkenut, haha.

Huomenna on mun ensimmäinen äitienpäivä!! Toivotaan, että saisin äitienpäivälahjaksi hyvät yöunet. Ja hyvän aamupalan. Ja kakkua. Ja lahjoja. Viime vuonna äitienpäivänä olin juuri saanut tietää Noelista!

-Sanna

perhe vanhemmuus lapset