Ruokakaupassa voi olla hauskaa

Suomessa ruokakaupassa käynti on yleensä välttämätön paha. Sinne on melkein joka päivä pakko raahautua yleensä väsyneenä töiden jälkeen tai nälkäisenä, jolloin kelpaa kaupan hyllyiltä kaikki syötäväksi kelpaava. Viikonloppuisin kaikki muutkin ovat päättäneet lähteä tekemään ruokaostoksensa ja ne fiksuimmat ostavat tietysti ruuan koko seuraavaksi viikoksi. Kirkuvista, herkkuja vonkaavista lapsista minulla ei ole mitään varaa sanoa, sillä olen ollut yksi niistä lapsista, joka on kiven kovaan väittänyt herkkuhyllyllä, että Mars-patukka parantaa päänsäryn. Pisteet luovuudesta ja pisteiden menetys huonosta valehtelusta minulle.

Ulkomailla kuitenkin asian laita on ihan toinen sillä mielestäni parasta ulkomailla on ruokakaupat, joissa myydään kaikkia erikoisuuksia, joihin Suomessa ei törmää. Täällä usean kauppareissun jälkeen ostoskoriin on eksynyt aina jotakin uutta testattavaa, mutta sprayattavaan juustoon en ole vielä lähtenyt mukaan. Uusia hyviä tuttavuuksia sen sijaan on kauppojen salaattibaarit, vihannessnacksit, Hersheyn cookie and cream suklaa sekä kanelin makuinen purkka. Tänään oli aika lähteä taas Ralphs-ruokakauppaan, joka on yksi lähikaupoistani.

SAM_7866.jpg

Liikennevaloissa matkalla kauppaan pysähdyimme katsomaan kun kaverit taiteilivat graffiteja.

SAM_7872.JPG

Koska Halloween on ensi viikolla ensimmäisenä kaupassa tulee vastaan Halloween-herkkuja sesonkiväreissä. Herkkuosasto tuntuu vain jatkuvan ja leivoksia löytyy jokaisen sateenkaaren väreissä. Pienistä pakkauksista ei ole tietoakaan. 

SAM_7873.JPG

SAM_7874.JPG

SAM_7885.JPG

SAM_7881.jpg

Seuraavaksi tulee vastaan hylly, josta löytyy kaikki valmiina paketissa. Tarvitsee lisätä vain vesi. Ennen kotiin lähtöä meinaan ostaa jonkin paketin mukaan Suomeen ihan testailumielessä. Viime jenkkireissulta ostin mukaani pannukakkupakkauksen sekä siirappia, joita fiilistelin joskus sunnuntaisin.

SAM_7882.jpg

Herkkuhyllyjen jälkeen törmäänkin alkoholitarhoushyllyyn. Kun ostaa 6 pulloa Bacardia voi hyödyntää alla mainitun tarjouksen. Mietin, että mitenköhän meillä Suomessa toimisi alkoholitarjoukset tai tarjouskupongit, joilla saisi kolmannen pullon kaupan päälle kylkiäisiksi. Ihan perus ruokakaupoissa myydään alkoholia siinä missä leipääkin ja valikoima on huima. Meinasi ihan sormi mennä suuhun kun mietin, että minkä kuuden dollarin viinin sitä valkkaisi viikonlopuksi kotiin viemisiksi.

SAM_7878.JPG

SAM_7884.jpg

SAM_7887.JPG

Yksinäisen eläjän pelastus on ollut ruokakaupan salaattipöytä, josta saa itse tehdä itselleen salaatin. Näin olen välttänyt kyselyt miksi istun ravintolassa yksin tai tuleeko tämä kaikki ruoka mukaan vain ja ainoastaan yksin minulle. Olen hakenut monesti salaattipöydästä mukaani salaatin siihen kyllästymättä. Vaihtoehtoja on vaikka millä mitalla ja kaikki raaka-aineet ovat tuoreita ja raikkaita. Tarjolla on jopa quinoaa, mutten ihan vielä ole hiffannut kuinka kalkkuna, kana ja juustosuikaleet kuuluvat quinoan lisäksi super foodeihin. 

SAM_7875.JPG

SAM_7876.jpg

SAM_7877.JPG

Jos herkkuosastot ovat ruokakaupoissa vimosen päälle niin niin ovat vihanneshyllytkin. Kaikki vihannekset ja hedelmät on aseteltu kauniisti esille ja valinnanvaraa löytyy paljon. 

SAM_7888.JPG

SAM_7889.JPG

SAM_7890.jpg

SAM_7891.jpg

SAM_7892.jpg

Vihanneslaareilta koukkasimme vielä herkkuhyllyille sillä onhan nyt viikonloppu. Kysyin, että voidaanko ottaa suklaata?

SAM_7895.jpg

SAM_7896.jpg

SAM_7899.jpg

Kauppareissut ovat oma kokemuksensa ja joka kerta hyllyistä löytyy uusia ja jänniä tuttavuuksia. Ettei koti pääsisi unohtumaan niin Ralph:ssa törmää myös Wasan näkkileipään ja Pandan lakritsiin.

-Sara

 

 

 

 

muoti paivan-tyyli oma-elama ruoka-ja-juoma
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.