Your application has been accepted

 

IMG_5433.JPG

Oon esimerkiks ollu kiireinen tuijottaessani kiviä. 

IMG_5808.jpg

Tai syödessäni muikkuja Tall Ships Racessa.

 

Postilaatikossa oli eilen kirje Technische Universität Müncheniltä. Kirje vahvisti sen, että lähden syksyllä opiskelijavaihtoon Saksaan. Helsingin yliopistolta sain onnittelukirjeen jo jokunen viikko sitten, joten odottelin vain vielä kohdeyliopiston varmistusta ennen kuin uskalsin pitää vaihtoa varmana. Käsittääkseni yleensä vahvistuskirje on lähinnä muodollisuus, jos kerran yliopistoilla on keskenään vaihtosopimus ja opiskelija tulee valituksi oasta yliopistostaan. En kuitenkaan uskaltanut pitää vaihtoa varmana, sillä huomasin jo vaihtopaperit laitettuani hakeneeni vahingossa Euroopan neljänneksi parhaaseen yliopistoon, hehheh. 

Technische Universität München eli tuttavallisemmin TUM valikoitui hakukohteekseni vähän tuskallisenkin mietinnän jälkeen. Olin päättänyt hakea vaihtoon saksankieliseen maahan. Olen lukenut saksaa 8-luokalta alkaen, pitänyt pienen tauon yliopistossa ja jatkanut taas. Pohja on siis olemassa, mutta käytännössä puhun melko surkeasti saksaa, ja oppisin mielelläni lisää.  Helsingin yliopistolla oli Erasmus-vaihtosopimuksia muutamiin elintarviketieteitä opettaviin yliopistoihin Saksassa ja Itävallassa. Nettisivuja selailemalla päätin lopulta laittaa papereita Müncheniin, vaikka teknillinen yliopisto hieman pelottavalta kuulostikin. 

Pääaineeni tulee olemaan Lebensmittel- und Brautechnologie. Olen valinnut etukäteen joitakin kursseja netistä löytämäni valikoiman perusteella, mutten suoraan sanottuna edes tiedä, onnistuinko valitsemaan maisteri- vai kandivaiheen kursseja. Valikoin alustavaan suunnitelmaan ainakin viini- ja panimoteknologiaa, joita meillä Suomessa ei voi opiskella, sekä vähän elintarvike-ekonomiaa ja mauste- ja aromikemiaa. 

Lukukausi alkaa Saksassa hassusti lokakuussa. Nyt pitäisi ruveta tohinalla etsimään mahdollista kielikurssia opintojen alkuun, asuntoa Münchenistä tai tarkemmin ehkä Freisingista, jossa kampukseni Weihenstephan sijaitsee, sekä alivuokralaista nykyiseen kämppääni. Lisäksi TUM on jo lähetellyt sähköposteja etukäteen hoidettavista ylioppilaskunnan maksuista ja vakuutusasioista. Kääks!

Onneksi vielä on kesää jäljellä, sen tiesi jo Mamba muinoin. Päätän tässä vaiheessa luottaa savolaiseen sanontaan ”Kaik lutviutuup.”

Työ ja raha Opiskelu