Naiseus on ihana asia

womanhood.jpg

Puhutaan siitä kuin naiseudesta pitäisi nauttia ja nainen ja mies ovat samalal tasolla biologiasta huolimatta. Kaukana ovat ajat, jolloin tiedemiehet sanoivat vuorovetten vaikuttavan naisen mieleen. Onhan toki naisen biologian ja psykologien ansiota, että naisten hysteria keksittiin vibraattori, mutta silti en jaksa olla nyt huvittunut. 

Koska olen nyt fallos otsassa, voitte tietenkin nauraa, että on ilmeisesti se aika kuusta. No on. Siksi kerronkin teille, miksi on ikävää olla nainen:

  • Just nämä hormonit: olo on turvonnut, itkuinen, kipuileva, finninen ja saastainen. Eikä kukaan ole vielä sanonut, että mikään olisi mun vika. Tää on mun oma fiilis. 
  • Kun leikkautin hiukseni, identiteettini kyseenalaistettiin. Ei pelkästään ulkoapäin. Katsoessani itseäni peilistä, näytin niin androgyyniltä, että minun oli PAKKO käyttää hametta/mekko ja meikata useampi päivä, ennen kuin olin sinut itseni kanssa.
  • ”Et voi tehdä asiaa X, koska…” Kuulin viimeksi pari viikkoa sitten, että koska olen naimisissa, en olisi saanut mennä miespuolisten kavereideni kanssa oluelle. Onneksi sanoja ei ollut mieheni. En tiedä onko se kavereideni aliarvioimista vai mojoni yliarvioimista, että luullaan, että pojat koittaisivat oluen nautiskelun sijaan päästä pöksyihini.
  • ”Orjuutat miestäsi” Koska olen kokopäivätöissä ja miehelläni on vähemmän työtunteja, oletan, että on ihan OK pyytää, että ruoka olisi valmiina, kun tulen kotiin töistä. Sekin on kuulema väärin, että mies pyykkää, minun ollessa töissä tai että kukin tiskaa omalla vuorollaan. En tiedä arvostaakko vai sääliä naisia, jotka eivät jaa kotitöitään tasan omassa huushollissaan.
  • Päätin, että pukeudun radikaalifeministiksi Halloweenina. Olen ymmärtänyt, että normaali feminismi sekoitetaan usein radikaalifeminismiin ja pelätään, että joku femakko vetää herneitä nenään. Naurun ja hyväksynnän sijaan olen kuullut ilkuntaa.
  • ”Koska olet humanisti…” humanismia tai pehmeitä tieteitä ei arvosteta kuten esim. ”kovia tieteitä” esim. matemaattis-luonnontieteellisiä aineita. Saatetaan sanoa, etteivät humanistit valmistu oikeaan ammattiin, niitä ei tarvitse ottaa vakavasti tai että humanismi on tyttöjen juttu. 
  • Koska olen nainen minun oletetaan olevan lutka, jos pidän seksistä. Median mukaan parisuhteessa naisen pitäisi vihjaillen tehdä aloitteita ja vältellä ”päänsärky – tekosyitä”. Aseksuaalisuudesta ei puhuta ja kaikki on jotain seksiä. Jos sanoo olevan biseksuaali, niin sekin nähdää  seksin kautta. Ei en näe asioita ja ihmisiä seksin kautta vaan persoonan.

Nää oli nyt päällimmäisenä mielessä.

Plussaa tietysti, et ko kerroin fiiliksistäni ihanalle miehelleni, hän lupasi, että kotiin tullessa olisi ruokaa, suklaata ja paijausta.

 

hyvinvointi terveys ajattelin-tanaan