”Your first day in Japan? Unbelievable!”

130401

Perillä. Lentomatka sujui kivuttomasti, kiitos Finnairin suoran lennon Nagoyaan. Matka Nagoyasta Kiotoon meni myös hyvin, nukuin suurimman osan matkasta tyytyväisenä bussin hyristestä eteenpäin. Kuva on Nagoyan ja Kioton väliltä, ainoa kunnon kuva tänään.

Dormi on jees, vanha ja hieman kämäinen, mutta hyvällä paikalla. Dormin asukkaat on mukavia, vaikka japanilaisiin en ole vielä uskaltanut ottaa kontaktia. Täällä meidän tyttödormissa on aika paljon kai myös kiinalaisia, korealaisia ja taiwanilaisia, jotka suorittavat tutkintoa täällä Kyoto-Seikan yliopistossa. Vaihtareita ei ole kai tulossa näin kevääksi montaa.

En jaksanut tänään vielä pyöriä missään, mutta vuoret! Vuoret! Ihanaa, niistä ja kirsikankukista pidän todella paljon. Samoin myös ruokakaupan pakkauksista, joiden sisällöistä ei ole hajuakaan. Niin kauniita. Näin ensivaikutelman perusteella myös ihmiset ovat ihania. Varsinkin söpöt vanhukset ja lapset. 

Työ ja raha Matkat Opiskelu
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.