Uusi vuosi sairaalassa part. 2

Keskiviikko 2.1. Luulin jo olevani voiton puolella, kunnes lääkäri tuli huoneeseen ja sanoi ”Tästä et tule pitämään.” Lääkärit halusivat siirtää minut Kokkolasta Ouluun ja haluaisivat laittaa ”sateenvarjo filtterin” ja antaa liuotushoitoa. Itku tuli kun luulin jo, että kyseessä on isokin leikkaus tai jotain sinne päin ja kun lääkäri käski soittamaan Mattsille, että tulisi hakemaan Atten pois.

Siinä sitten lähdettiin Ambulanssilla Ouluun. 2,5h kesti matka ja vielä n. 5h meni Oulun ensiavussa odotellessa, koska vuodepaikkoja ei ollut ja ihmisiä hirveästi. Monet olivat jo aamulla tulleet ja yksikin herra oli ollut siellä jo 12h. Onneksi pääsin osastolle.

3.1. Minut haettiin lounas aikaan röntgeniin. Vasta huoneessa tajusin, että samalla aletaan operoida, enkä ollut edes kenellekkään ilmoittanut koko asiasta, kun eivät nämä ihan riskittömiä juttuja ole. 

Lääkäri halusi mennä katetrilla kaulan kautta ja laittaa pienen uistimen koukun näköisen esineen jonnekin, eli filtterin, joka estää isompia hyytymiä menemästä keuhkoihin. Pieni tukoshan siellä jo oli. Puudutus sattui, mutta en tuntenut muuta vaikka kaulastani tungettiin jotain vaijeria, jolla tukosta saisi hajalle, mutta tukos oli tältä suunnalta niin kovaa ettei vaijeri mennyt läpi. Niinpä lääkäri vaihtoi paikkaa ja samanlainen katetri laitettiin vasempaan polvitaipeeseen.

Tukosta hajotettiin ja sen keskelle liuotusainetta. Itse operaation ei sattunut, vaikka tunsin kyllä suurinpiirtein missä vaijeri menee, kun suonessa ei ole tuntoa niin se Ei satu. Operointi pöytä oli kapea yläpäästä ja leveni jalkoja kohti, jonka takia jännitin koko kroppaa ja selkä oli kipeä, niinpä huomio operaatiosta siirtyi siihen ja onneksi sainkin särkylääkettä suoraan suoneen. Operaatio kesti n. 3-4h.

Sieltä siirryin teholle ja siellä ei saanut olla omaa puhelinta. Matts oli jo soitellutkin sairaalaan ja kysynyt, että mitä tapahtuu kun en ole soittanut koko päivänä. Raukka oli huolissaan. Mutta sain soittaa ja oli ihana kuulla rakkaan ääntä. 

4.1. Eilen menin uudestaan röntgeniin, että nähtäisiin onko tapahtunut mitään. Tukosta oli niin paljon, että lääkäri halusi mekaanisesti alkaa poistamaan sitä imulla. Onneksi katetri oli vielä paikallaan niin sitä ei tarvinnut uudestaan laittaa. Kilokaupalla tuli hyytynyttä verta, mutta onneksi saatiin pois. Oli mielenkiintoista kun suonessa meni vaijeri jota koneella tärisytettiin.

Lääkäri ihmetteli, että miten toinen jalka on kokonaan oireeton, kun senkin pitäisi reagoida kun tukos on ns. jalkojen liitoskohdassa, niinpä uusi katetri toiseenkin taipeeseen ja ei kun hoitoa. Molempiin jalkoihin tehtiin myös pallolaajennus. 5h mahalla ja kamala selkäsärky, onneksi sain taas lääkettä ja monta kertaa meinasin nukahtaakkin.

Takaisin teholla pitkän operaation jälkeen ja yöksi pääsin jo osastolle. Kokkolaankin olisin päässyt, mutta sielläkin oli sellainen tilanne ettei ole tilaa, harmitti.

Nyt olenkin jo ns. Kunnossa. Vielä muutamien viikkojen päästä tulen takaisin Ouluun ottamaan filtterin pois ja katsotaan joudutaanko vielä laittamaan uusi. Lääkäri halusi laittaa molempiin jalkoihin ns. Verkon, joka pitää suonen auki.

On tämä ollut rankkaa. Viikko jo sairaalassa makoiliua ja kauhean ikävä on Mattsia, Millaan ja Attea. Toivotaan, että kohta pääsen kotiin ja saisin ”oikeaa” ruokaa.

 

Suhteet Oma elämä Terveys