Kierukasta asiaa
Huhtikuussa kirjoitin vähintäänkin rasittavasta kierukan hankkimisprosessista. Varasin silloin ajan toukokuun lopulle perhesuunnitteluneuvolaan ja tarkoituksena oli valita kierukka ehkäisykeinoksi. Viikkoa ennen lääkäriaikaa minulta paloi hermot koko touhuun ja soitin jo peruakseni koko homman (kuukautisenikin olivat piruvie alkaneet) ja kyselin samalla ehkäisyimplantin laitto mahdollisuutta. ”Kyllähän sekin onnistuu, viisi vuotta vaikutus aikaa, vaikkei se kyllä kaikille sovikkaan. Mut tuut nyt kuitenkin ensi viikolla niin keskustelette täällä sit tarkemmin näistä ehkäisyasioista.” Okei…. no mieli avoimena.
No, ennen neuvolaan menoa otin kuussatasen buranan ihan varmuuden vuoksi, jos minut saadaan ylipuhuttua tai päädynkin lopulta kierukkaan tai jos se implantinlaitto vaikka sattuu. Mistä näistä nyt taas tietää, tuuliviiri kun olen. 🙂 Mukavan oloinen nainen otti minut vastaan ja esitteli itsensä Kuokkalan perhesuunnitteluneuvolan päähoitajaksi (or whatever). Käytiin tilannetta vähän läpi, hänellä kun oli tiedossa se että olin ajatellut kierukkaa, mutta päättänyt sitten vaihtaakin implanttiin. Sanoin suoraan, että olin kyllästynyt hirveään pompotteluun ja epätietoisuuteen koko asiasta. Tilanteen kerrottuani hän sanoi ymmärtävänsä minua. Olin saanut hyvin toisistaan poikkeavaa tietoa ja hän totesi että nämä ohjeistukset vaihtelevat lääkärien omien osaamisten takia. Osa osaa ja osa ei. Hän kertoi, että heillä Kuokkalassa on käytäntönä seuraava:
* Jälkitarkastus pidetään aikaisintaan 11 viikkoa synnytyksen jälkeen, varsinkin jos kierukka ollaan laittamassa, mitään viiden kuukauden odotusaikaa ei ole
*Kierukka laitetaan jälkitarkastuksen yhteydessä ajan, resurssien ja rahan säästämiseksi, sekä kuukautisten jo alettua, kierukan laitolle on tarkemmat päivämäärät tai ehkäisytehoa ei heti voida taata (eikä seksiä saa olla harrastanut alkaneiden kuukautisten ja kierukanlaiton välissä). Minun tapauksessani taas näki mikä häslinki tästä tuli, kun joka puolelta minua ohjeistettiin erilailla.
*Kierukan laittavat vain kokeneet lääkärit, eivät harjoittelijat
*Kierukat laitetaan paria kuukautta ennen kesää, koska tiputteluvuotoa saattaa esiintyä se muutama kuukausi putkeen ja kesäaika on sen takia vähemmän suosittu
Hän ihmetteli, kuinka on mahdollista, että olen edes saanut tälläisen kesäajan, mutta tässä sitä nyt kuitenkin oltiin. Keskustelimme synnytyksestäni sekä jälkitarkastuksestani ja siitä miksi keskustassa ei oltu kierukkaa laitettu jälkitarkastuksen yhteydessä.
”Annas kun arvaan, kyseessä oli mieslääkäri?”
”Joo.”
”Okei. Olisitpa soittanut vuoden alusta heille, niin oltaisiin hoidettu tämä alta pois paljon aikaisemmin.”
”Ai…”
No en ollut vielä täysin vakuuttunut siitä, että mitä minun pitäisi tehdä, vaikka hoitaja selvästi oli kierukan kannalla. Keskustelimmekin sitten implantista ja mitä sen laittaminen tarkoittaisi.
*Implantin poiston voi tehdä ainoastaan kirurgisesti lääkäri, kierukan voi poistaa myös hoitajat
*Vaikutusaika on 3 vuotta (heillä ei ollut viiden vuoden implantteja, vaikka puhelimessa näin oltiin kyllä sanottu), kun kierukka kestää viisi vuotta
*Lääkärit eivät suostu ottamaan implanttia pois ensimmäiseen puoleen vuoteen
*Jatkuvaa tiputteluvuotoa voi ilmetä sen ensimmäiset puoli vuotta, minkä takia suurin osa implantin ottaneista haluavat sen pois
*Kalliimpi vaihtoehto
Aloin kallistumaan (varsinkin kun se vaikutusaika ei ollutkaan viittä vuotta) kierukkaan. Hoitaja oli valmistellut kummatkin vaihtoehdot viereiseen lääkärinhuoneeseen jo valmiiksi eikä aikaakaan kun siirryimme lääkärinhuoneen puolelle. Kierukan laitto jännitti, eikä vähiten kivun takia. Kaikki olivat kertoneet sen olevan vähintäänkin synnytystä muistuttava kipu. Lääkärinä oli todella mukava nainen, jonka kanssa keskusteltiin hetki ennen kuin asetuin pöydälle ja sisätutkimus tehtiin. Oli mukava kuulla että olin parantunut todella hyvin. Ainut mikä edelleenkin häiritsee on tuo Bartholin rauhasen turpoaminen, mitä olen ajatellut käydä näyttämässä gynelle, kunhan rahatilanne sen sallii paremmin (ja saan varattua ajan, mikä on aina se suurempi kompastuskivi). Nyt siitä edellisestä tulehtumisesta on vuosi aikaa, eikä tämä onneksi ole tulehtunut uudelleen, mutta kyllä se nyt on esteettisesti omaan silmään epämiellyttävä enkä koe itseäni sen takia ihan niin seksikkääksi kuin voisin tuntea ilman sitä. Lääkäri totesi, että jos se ei häiritse niin siinähän se mukana roikkuu. Gotta love the humor. 🙂
No, sitten tuli se varsinainen kohokohta, kierukan laittaminen. Hoitaja oli kokoajan vierellä auttamassa ja kertoi milloin tulee ikävä vaihe. Odottelin ja odottelin, vähän epämukavaltahan ne laitteet siellä tuntuvat, mutta mitään järisyttävää kipua ei tullut. Onko kiittäminen buranaa vai taitavaa lääkäriä, mene ja tiedä. Sitten koko operaatio olikin jo ohi. Ei mennyt varmaan edes viittä minuuttia. Sain toimintaohjeet mukaan ja pääsin lähtemään.
Otin vielä varmuuden vuosi yhden buranan kun pääsin terveyskeskukselta. Pyöräilin takaisin töihin eikä kipuja ilmennyt, toista jalkaa vähän pakotti tosin, mutta sekin meni ohi yöunilla. Nyt tuosta on kulunut noin kolme viikkoa ja ensimmäiseen kahteen viikkoon ei tiputteluvuotoa ilmennyt kuin ensimmäisenä päivänä laiton takia. Nyt minulla oli kuukautiset ja luulen, että tässä on ollut enemmän vuotoa kuin normaalisti, juurikin tuon tiputtelun takia. Voin kuitenkin todeta, että kun olin lähtenyt terveyskeskukselta, olin tyytyväinen valintaani. Ihmiset Kuokkalan perhesuunnitteluneuvolassa olivat ammattitaitoisia, todella ystävällisiä, kuuntelivat minua ja kertoivat selvästi kaiken mitä tahdoin tietää. ISO kiitos teille!