Silkkitassu nimimerkin takaa

Silkkitassu

Aloitin tämän Silkkitassun päiväunet blogin tosiaan yli 9 vuotta sitten, kun vauvakuumeilin ensimmäistä lastani. Silkkitassu oli valitsemani nimi, joka viittasi fretteihin, joita omistin tuolloin. Muuten sosiaalisessa mediassa minut löytää nimimerkillä Qevna, muun muassa instagrammista.

Minulla on nyt 8-vuotias tytär ja asun Tampereella. Olen 35-vuotias. Kuten postauksista voitte huomata, jätin blogin määrittämättömälle tauolle 2015 eli juuri kun aloitin uuden työni nykyisellä työnantajallani.
Taustaltani olen kirjanpitäjä ja taloushallinnon ammattilainen, mutta tuossa viime vuoden kesällä siirryin kirjanpidon hommista ohjelmistosuunnittelijaksi. Kuten mainitsin viime postauksessa, olen kärsinyt jonkin asteisesta vauvakuumeesta nyt 2 vuotta ja eilen jätin vuoden verran käyttämäni minipillerit pois kumppanini kanssa yhteisestä päätöksestä. Vauva saa tulla, jos on tullakseen.

Harrastuksiini kuuluvat videopelaaminen, vesivärimaalaaminen ja kulutan paljon aikaa katsomalla sarjoja ja leffoja. Kotona minulla on seurana myös Luna niminen kissa nykyään.

Kettu ja pihlajamarjat
Viimeisin vesivärimaalaukseni Kettu ja pihlajamarjat

Vuodet 2015-2022

2015-2018 olivat työntäyteisiä vuosia ja keskityin uraani paljon. Muutin Jyväskylästä Tampereelle vuonna 2019 keväällä, jolloin toimin Tampereen tilitoimistomme esihenkilönä. Tuolloin 2019 alkuvuodesta myös viimeinen frettini Amy poistui sateenkaarisillalle n. 9 vuoden iässä. Sen jälkeen minulla on ollut kaksi kissaa, joista toinen menehtyi yllättäen viime vuoden alkupuolella, nyt meillä asusteleva Luna muutti meille kesällä kodinvaihtajana.

Parisuhteista sen verran, että erosin viisi vuotta sitten tyttäreni isästä, joka blogissani oli esillä paljon aikoinaan. Sen jälkeen deittailin pitkään ja etsin muun muassa avointa suhdetta useamman vuoden siinä kunnolla onnistumatta. Nykyisen kumppanini kanssa olemme olleet kohta 2 vuotta yhdessä. Tapasimme tinderissä ja kesällä 2020 koronan ensimmäisen aallon aikaan aloimme seurustella.

Nykytilanne

Nykyinen kumppanini T on 30-vuotias ja olemme jutelleet, että kaksi lasta voisi olla sopiva määrä, eli siis 8-vuotiaani lisäksi. Mutta koska minulla alkaa jo ikää olla yli sen 35 vuotta, niin tottakai kaikki hedelmällisyysasiat mietityttävät. Ne mietityttivät myös silloin 26- vuotiaana, jos muistatte minun postauksiani varsinkin blogin alkuajoilta, joissa puhuin suvussani olevista lapsettomuusasioista ja omista peloistani. Nyt olen suhteellisen rauhallinen näiden ajatusten kanssa, ehkä jo vanhemmuuden kokemuksen saaneena, se ei kirpaseisi niin kovasti, jos raskautta ei kuuluisi, mutta ei se tietenkään mukavalta tuntuisi. Mutta olen asennoitunut siihen, että raskaus ei varmastikaan heti lähde käyntiin.

Joten tässä sitä nyt ollaan… Kirjotukseni tulevat olevaan varmasti pitkälti ajatusten virtaa ja mieleen tulevia pelkoja ja toiveita. Heittäkää kommenttia jos tahdotte tietää lisää tai herää jokin kysymys. Löysin vanhan blogibannerinikin, eikös E ollutkin todella suloinen! Hänestä onkin tullut nyt todella sosiaalinen ja menevä koululainen. Asumme exän kanssa melkein naapureina, joten vuoroviikko elämä on toiminut hyvin.

Vanha blogibanneri_Silkkitassun Päiväunet
Vanha blogibanneri

perhe vanhemmuus lapset parisuhde