Elämäni ABC osa 1/2

Luin jotakin randomia blogia tässä yhtenä päivänä ja siellä oli listattu tällainen ”Oman elämän ABC”. Aloin pohtimaan millaiset omat kirjaimeni olisivat ja tulin siihen tulokseen, että tätä voisi pohtia hieman enemmänkin ja lopulta päädyin kirjoittamaan kaikki kirjaimet läpi. Tämä oli aikas mukava harjoitus, sillä samalla tuli pohdittua mitkä asiat ovat itselle tärkeitä ja millä tavalla itseään määrittelee. Suosittelen tällaista harjoitusta kaikille!

A: Aurinko. Rakastan aurinkoa, koska se antaa niin paljon energiaa. Kun aurinko paistaa, on huomattavasti vaikeampaa olla pahalla päällä. Ehkä tämä liittyy jotenkin Suomalaisuuteen; meillä on niin vähän aurinkoa vuodessa, että jokaisesta säteestä tulee nauttia. Täällä Irlannissa aurinkoa saadaan huomattavasti enemmän (varsinkin talvella), mutta silti se tuntuu aina yhtä ihanalta ja ihmeelliseltä.

IMG_0263.JPG

B: Burana. Kärsin usein päänsärystä ja ehkä keskimäärin kerran viikossa joudun ottamaan lääkettä siihen. Välillä päänsärky saattaa vaivata joka päivä. Olen pohtinut mistä tämä saattaa johtua ja olen epäillyt näitä: liika veden juominen tai tietokoneella kökköttäminen ja tästä johtuva hartijoiden jumitus.

C: Celcius. Olen kova palelemaan, joten lämpötila on minulle hyvin tärkeä juttu. Mitä lämpimämpi, sen parempi. Lähden jopa etelän lomalle villasukkien kanssa (Ollessani pieni nauroin, kun äitini otti villasukat mukaan Floridan lomalle. Ei naurata enää.). Töissä kaikki muut ovat shortseissa ja valittavat kuumuutta, mutta minä istun viltin alla.

D: Diskot. En tiedä olenko tullut vähän vanhaksi vai mikä on, mutta diskot eivät oikein enää sytytä. Joskus on kiva käydä ihan kunnon jumputusmestassa, mutta aika monesti ne ovat pettymyksiä. Olen tullut vanhaksi, en keksi muuta syytä.

E: Ekonomi. Olen koulutukselta kauppatieteiden maisteri eli ekonomi.

F: Frendit. Meillä on ihana tyttöporukka, jonka kanssa ollaan pidetty yhtä jo ala-/yläasteelta saakka. Kaikki ovat lähteneet elämässä hieman eri suuntiin yläasteen jälkeen, mutta silti aina, kun kokoonnumme yhteen, kaikki on ihan samalla tavalla. Tämän porukan lisäksi minulla on muutamia todella hyviä ystäviä tanssiajoilta kymmenen vuoden takaa ja näiden tyyppien kanssa tullaan varmasti vanhenemaan yhdessä. Täällä Irlannissa olen tutustunut lähinnä työkavereihin ja onneksi porukka on kovin saman henkistä, joten näiden kanssa viihtyy kyllä!

G: Graafinen suunnittelu. Jos opiskelisin vielä jotain, se olisi hyvinkin todennäköisesti graafista suunnittelua. 

H: Hot jooga. Löysin lajin noin seitsemän vuotta sitten ja hurahdin silloin täysin. Koska rakastan lämmintä, niin ei ole sinänsä yllättävää. Nykyisin tulee käytyä aika harvakseltaa, pitäisi taas ottaa joku kortti…

2063_Jooga_200.jpg

I: Istuminen. Istun töissä 9 tuntia päivässä. Se on pitkä aika ja peppu onkin todella puutunut työpäivän jälkeen. Meillä ei ikävä kyllä pysty nostaman työpöytää niin, että voisi seistä välillä. Muutamme uuteen toimistoon kesäkuussa, joten toivotaan, että siellä pystyy.

J: Juoksu. Opin pari vuotta sitten juoksemaan ja jopa nauttimaan siitä. Tämä tapahtui ihan vaan sen oivalluksen kautta, että juoksu tapahtuu päässä. Pääkoppa saattaa välillä väittää, että juokseminen ei tunnu hyvältä eikä nyt jaksa enää jatkaa, mutta useimmiten tämä on valetta. Kroppa kyllä jaksaa, pitää vain saada pää tajuamaan se.

K: Koira. Sera täyttää kesällä 4 vuotta eli alkaa olla jo aika aikuinen koiruus. Sera on kyllä ollut paras hankinta ikinä. Se piristää ja lohduttaa, kun on suru ja se on aina valmiina tekemään kanssasi mitä vaan: lähtemään lenkille, katsomaan telkkaria, leikkimään tai menemään nukkumaan. Mitään ei siis tarvitse tehdä yksin. Tässä Sera ihan pienenä:

koira2 001.jpg

L: Lumi. En kaipaa oikeastaan tippaakaan lunta. Onhan se oikein kauniin näköistä lapissa hienoina paksuina nietoksina, mutta Helsingissä harmaana sohjona lumi ei kyllä ole mitään muuta kuin elämää hankaloittava tekijä. Minulle riittää, että Lapissa on lunta ja pääsen pari kertaa vuodessa mökille Lappiin laskettelemaan, mutta muuten pärjään paremmin ilman.

Tässä aakkosten alku, jatkuu myöhemmin…

Suhteet Oma elämä Mieli Höpsöä