Vähemmän on enemmän, Lapin turismi ja katoava talvi

Paljon tulee pohdiskeltua ilmastonmuutosta. Talvi on ollut erikoinen. Esimerkkinä tämän viikon Rovaniemen sää. Eilen oli -30 astetta pakkasta ja huomenna on +0. Olisi hyvin erikoista, jos kesällä olisi +30 ja yhtäkkiä muutamassa päivässä laskisi +0. Lumi ei meinannut millään tulla jäädäkseen. Aika kovia tuulia ollut myös, eikä puissa juurikaan ole lunta. Muutin talven sekä lumen perässä Lappiin, mutta näyttää siltä, että ne alkavat olemaan katoava tai hiipuva luonnonvara myös täällä.

Turismi tuo iloa sekä eloa kaupunkiin, mutta sillä on myös varjopuolet. Käytännössä turisti lentää Suomeen katsomaan talvea ja tuhoaa sen samalla. Mikään raha ei korvaa menetettyä luontoa. Tänä talvena on ollut ennätys paljon turisteja. Lentokoneita lentää jatkuvalla syötöllä, eikä kaikki ihmiset välttämättä mahdu edes terminaaliin. Turistit aiheuttavat myös vaaratilanteita haahuilemalla isoilla teillä ja ajamalla kokemattomana talvella vuokra-autoja. En tiedä onko bussi-liikennettä lisätty täällä, nousevan turismin myötä, kun raideliikennettä ei ihan pohjoiseen ole. Bussit ja taksit käyvät tyhjäkäynnillä keskustassa. Mahdottomasti päästöjä.

Katsoin dokumentin Yleltä Kanarian saarten turismista. Todella ikävää katsottavaa. Pahimmillaan Lappi muuttuu Kanarian saarten tapaiseksi turistirysäksi, jos paikalliset eivät herää myös kasvavan turismin tuomiin haittoihin, turismin rajoittamiseen sekä luontoa säästäviin kestäviin malleihin.

Olen itse muuttanut tänne Etelästä. Pyrin kuitenkin tekemään valintoja, millä säästän luontoa. Kaikkia päästöjä ei aina välttämättä voi välttää, mutta jos pyrkii arjessa luontoystävällisiin malleihin, on niillä pitkällä aika välillä merkitystä. Myös oma esimerkki muille minimalistisesta elämästä, voi jo avartaa jonkun silmiä, näinkin voi elää, silti pärjää ja elämä on rikasta.

Arjen säästöjä ja ympäristöystävällisiä valintoja

  • Jos tarvitsen jotakin, pyrin aina ostamaan sen käytettynä. Jos en heti löydä, laitan hakuvahteja sekä ilmoituksia, että etsin jotakin tiettyä. Usein kuukauden sisällä kyseinen tarvike/vaate löytyy käytettynä.
  • Minulla ei ole autoa. Omistin 1,5-vuotta auton joskus 10-vuotta sitten. Käyn kävellen kaupassa, pyörällä töissä ja käytän julkista liikennettä/kimppakyytejä. Joskus vuokraan auton, jos tarvetta on.
  • Tuotteissa mietin mahdollisimman ympäristöystävällistä valintaa.
  • Matkustan etelään junalla/kimppakyydillä.
  • En ole ostanut koskaan talouspaperia. Minulla on keittiöpyyhkeitä ja kestorättejä. Pesen niitä tarvittaessa pyykissä.
  • Omistan vain ruostumattoman teräs pannun ja kattilan. Niiden käyttöikä on pitkä, kun huoltaa hyvin ja 100% kierrätys eli hukkaan kaatopaikalle ei mene mitään.
  • Minulla ei ole kahvi- tai vedenkeitintä. Niissä lähes aina on muoviosia ja muovi hapertuu. Juon pikakahvia, keitän veden kattilassa. Omistan myös ruostumattoman teräs kahvisuodattimen, jos haluankin juoda purukahvia. (Jos juo paljon kahvia kannattaa siihen yrittää laittaa suodatinpussi, kolesteroliarvojen vuoksi.)
  • Kierrätän muovin, bio, metallin (esim. raejuuston ja rasvan metalliset kannet), sähkölaitteet ja johdot, tölkit, paperi, pahvi, patterit, lääkkeet jne. (Kierrätyksestä Yle MOT hyvä dokumentti Suomen kierrätysjärjestelmistä. Parempi pyrkiä siihen, että jätettä tulisi mahdollisimman vähän, kestäviä materiaaleja, mitkä varmasti voi laittaa uusiokäyttöön eli 100% kierrätys. Roskalle ei jossakin vaiheessa ole enää tilaa maapallolla.)
  • Käyn useita kertoja kävellen kaupassa, en osta kuin sen mitä syön.
  • Säästä Vintedistä ostamani paketin, jos se on vaikeasti kierrätettävä ja käytän sitä seuraavaan myytyyn tavaraan, jos mahdollista.
  • Suosin hedelmäosastolla sinkku banaaneja, ale-tuotteita pakastimeen (vähennä hävikkiä)
  • Käytän kestopusseja hedelmissä ja vihanneksissa tai otan bio-mallin (voi käyttää biopussina itse myöhemmin).
  • Pakastan, jos näyttää että ruualle ei tule käyttöä ennen päivämäärän menemistä umpeen.
  • Leivät jääkaapissa, säilyvät pidempään.En ole kertaakaan nähnyt hometta, kun säilyttää kylmässä.
  • Suosin kausihedelmiä, vältän avokadoja ynm. ympäristöä kuormittavasti tuotettavia hedelmiä (kannattaa katsoa dokumentti avokoda kartellista).
  • Suosin kasvisruokaa, en kuitenkaan ole kasvissyöjä.
  • En osta kuin vapaan kanalan kananmunia.
  • Suosin kestäviä ja luonnonmukaisia materiaaleja esim. kaikessa.
  • Lahjaksi pyrin ostamaan aineettomia lahjoja ja lahjakortit toimitan sähköpostilla.
  • Suosin 100% kierrätettävää materiaalia (kannattaa perehtyä kierrätykseen ja eri materiaaleihin).
  • Kotimaista ja pienyrittäjien suosimista.
  • Käyn suihkussa vain nopeasti.
  • Naiset voivat käyttää kuukautisten aikana kuukuppia.
  • Suihkussa voi myös käydä kylmässä vedessä (hyvää harjoittelua avantoon, virkistää, eikä huvita olla suihkussa kauan).
  • Pyrin käyttämään palasaippuaa, vähemmän muoviroskaa.
  • Pyrin käyttämään viileää vettä.
  • Pidän kodin lämmityksen viileällä.
  • En pidä turhaan valoja kotona päällä.
  • Käytän kestokasseja.
  • Pesen muovipussit ynm. ja käytän niitä uudestaan.
  • Säästän paistopisteen pussin ja käytän sitä monta kertaa, jos ei ole kestopusseja mukana.
  • Kasvatan kesällä itse yrttejä parvekkeella.
  • En omista tv:tä.
  • Myyn tai annan pois mielummin kuin heitän roskiin.
  • Pyrin korjaamaan, jos mahdollista.
  • Pesen ja huollan vaatteita oikeaoppisesti, jotta käyttöikä säilyy.
  • Lentämisen välttäminen. Maateitse, jos mahdollista junalla tai kimppakyydein.

Siinä muutamia valintoja, mitä tuli mieleen omasta arjesta. Ainahan kaikki ei ole mahdollista, mutta jos ajatukset on oppinut kääntämään valinnoissa ympäristöä ajattelevaan malliin on jo hyvällä matkalla. Lentämistä on joskus ajallisesta ja rahallisesta syystä ”mahdoton” välttää. Myöskin jotkin luonnolle hyväksi olevat valinnat voivat olla liian kalliita toteuttaa. Maailma ei ole vielä luonnon puolella. Ympäristö ystävälliset valinnat pitäisi olla edullisia ja helppoja toteuttaa. Maailma olisi heti parempi paikka.

 

Kasvisruoka vaihtoehtoja

Jauhelista luopuminen vuosia sitten tuntui aluksi vaikealta. Tällä hetkellä ajatus jauhelihan syönnistä tuntuu vastenmieliseltä. Muistan joskus paistaneeni 23% jauhelihaa ja katselin siitä irtoavaa rasvaa… Kasvisruokien jälkeen on huomattavasti kevyempi olo.

Tässä muutamia lemppari ruokia ilman lihaa:

Kasvisbolognese (jauhis)

Kasvisnakkikeitto (kasvisnakit)

Nachovuoka (härkis)

hyvinvointi hyva-olo vastuullisuus syvallista