”Miks miehen muka pitäis aina tehdä aloite?”

Olin viikonloppuna baarissa. (Jihaa, tää tarkoittaa, että mulla on jotain kirjoitettavaa!)

Pidin siellä silmäpeliä yhden miehen kanssa. Ajattelin kokeilla, miten kauan menee, että mies tulee juttelemaan minulle.

Katselin kelloa. Katselin miestä. Mitään ei tapahtunut.

Kun kello oli varttia vaille valomerkki, päätin mennä puhumaan miehelle. Kysyin, että miksei hän tullut juttelemaan. Mies totesi: ”Miksi miehen muka pitäis aina tehdä aloite?”

Tässä vaiheessa huusin sisäisesti (saatoin huutaa myös ulkoisesti), että minähän teen AINA aloitteen. Kerrankin ajattelin, että mies voisi tehdä sen.

Samalla hetkellä päätin heittää koko ajatuksen miehen halusta aloitteen tekemiseen romukoppaan. Jos haluan jotain, teen aloitteen itse. En ala enää miettiä, pitäisikö sittenkin odottaa, että mies tekee aloitteen. Ei pitäisi.

Korjasin tekemäni virheen siten, että n. 5 minuutin juttelun jälkeen totesin: ”Mennäänkö teille jatkoille?” Mies vastasi: ”Okei.”

suhteet rakkaus
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.