Aamupalalla / At the breakfast table

punajuurijogurtti.jpg

 

Bongasin jostain tämän vuoden monista ruokatrendiennusteista ajatuksen juuressoseista jogurtissa. Ja miksipä ei, vaikka hetken ajatus oli jopa minun päässäni hiukan kyseenalainen. Mutta porkkana ja punajuuri ovat esimerkiksi jo itsessään makeita ja mukavan maanläheisiä, lisäämällä hunajaa makeudeksi ja kenties muita mausteita sose menee mainiosti aamiaisjogurtin päällä. Tai no, se maanläheinen maku voi olla toiselle puistattava, kuten täällä meidän huushollissa. Minä pidin lopputuloksesta, punajuuren kanssa tarjoiltu jogurtti ei ole liian makeaa, mutta pehmeää ja varsin mietoa. 

Punajuuren kanssa voi tietysti soseuttaa muitakin punaisia marjoja tai porkkanan sekaan voi ujuttaa inkivääriä ja tyrniä. Mutkat suoraksi -versio on laittaa lohkottu punajuuri, jogurtti ja pähkinät tehosekoittimeen ja ajaa koko touhu aamiaissmoothieksi. Punajuuri kannattaa keittää ja soseuttaa valmiiksi illalla, aamulla ei tarvitse kuin lapioida jogurttia ja punajuurta lautaselle.

Punajuurijogurtti (kahdelle)

1 keskikokoinen punajuuri
1/2 appelsiinin mehu ja kuoriraaste
1-2 rkl hunajaa

Maustamatonta jogurttia
Pähkinöitä ja/tai siemeniä päälle, esim. pistaasipähkinöitä ja unikonsiemeniä

Keitä punajuuri* kuorineen kypsäksi, anna jäähtyä kylmässä vedessä hetken ja kuori (kypsästä punajuuresta kuoret lähtevät helposti hieraisemalla). Lohko punajuuri kulhoon, purista päälle appelsiinin mehu ja kuoriraaste, sekä 1-2 ruokalusikkaa hunajaa. Voit soseuttaa punajuuret sileäksi soseeksi tehosekoittimessa tai sauvasekoittimella. Jos käytät jälkimmäistä, valkoisella puserolla ei ole asiaa keittiöön. Maista valmista sosetta ja lisää tarvittaessa hunajaa, voit myös maustaa sosetta lisää esimerkiksi vaniljalla tai kanelilla.

Sekoita muutama lusikka punajuurisosetta kulhossa maustamattoman jogurtin sekaan ja koristele pähkinöillä.

*Kun nyt kerran keität niitä punajuuria, suosittelen kerralla isompaa satsia ja loppujen paistamista pannulla hunajan ja timjamin kanssa. Kaupasta löytyy myös valmissoseita mutta niiden mausta minulla ei ole kokemusta.

*

Beetroot in breakfast yogurt. Sounds a little odd at first but beets are naturally sweet and mellow little fellows, so they go rather good with the tangy, cool yogurt. Boil, purée and season your beet mixture with orange juice and honey. I use 1 middle sized beet to half an orange juice, zest and 1 to 2 table spoons of honey. Eat with natural yogurt and nuts / seeds, like pistachios and poppy seeds. 

 

 

 

koti ruoka-ja-juoma
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.