Parsajuttuja / Asparagus in everything

parsaperunasalaatti_suvisurlevif.jpg

 

Parsa kurkistaa melkeinpä joka lautaselta tällä hetkellä. Ylemmässä kuvassa on yksi lemppari perunasalaateistani: ilmakuivattu kinkku, parsat ja perunat paahdetaan uunissa (225 astetta) ja tarjotaan haaleana.

Paahda ensin parsat ja kinkku samalla pellillä koska ne tulevat nopeasti, noin kymmenessä minuutissa. Paahda sen jälkeen perunat ja sekoita kaikki keskenään isossa kulhossa. Ylläoleva satsi oli hiukan kuivanlainen, siispä mukaan mieluusti tuoretta vihreää; vaikka rucolaa, tuoretta pinaattia tai mukavan kirpsakkaa salaattisekoitusta. Kaprikset sopivat myös loistavasti joukkoon. Kastike syntyy sekoittamalla dijon-sinappia, loraus öljyä ja pienempi loraus valkoviinietikkaa sekaisin, mausta suolalla ja rouhitulla mustapippurilla.

Allaoleva satsi on taas ensimmäinen koe-erä kvinoaa maustettuna valkosipulilla ja parmesaanilla. Kvinoa huuhdotaan ja valutetaan. Kasariin lorautetaan oliiviöljyä ja mukaan pilpotaan kokonainen sipuli ja muutama valkosipulinkynsi, kuullotetaan miedolla lämmöllä pehmoisaksi. Lisätään mukaan kvinoa ja vettä (kvinoan annosteluohjeet löytyvät paketista, esimerkiksi 2 dl kvinoaa ja 4 dl vettä) ja annetaan porista kannen alla kunnes vesi on melkein imeytynyt. Mukaan heitetään pari kourallista vastaraastettua parmesanjuustoa ja otetaan levyltä pois. Maistellaan ja maustetaan maun mukaan suolalla ja mustapippurilla, annetaan tekeytyä pari minuuttia kannen alla. 

Tällä tavalla valmistettu kvinoa muistuttaa melkeinpä risottoa, seuraavalla kerralla taidan kokeilla lorauttaa mukaan valkkaria tai kenties vaihdan parmesaanin pehmeään vuohenjuuston. Tällä kertaa nautimme kvinoan parsan kanssa. Nam!

*

Asparagus can be found in almost every food that I eat now. I made a potato salad mixing roasted potatoes, asparagus and prosciutto together, very good when seasoned with a tangy vinaigrette, capers and some greens.  The bottom picture is a first try of parmesan garlic quinoa, the recipe can be found here, do try!

 

kvinoa_suvisurlevif.jpg

koti ruoka-ja-juoma
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.