Heinäkuun syreenit
En tiedä, mitä sinä ajattelet tästä asiasta, mutta päivittäiset rutiinit saavat minut tuntemaan kotoisaksi. Toistuvat asiat antavat vakauden tunnetta, kuten lapsille tuhat kertaa luettu jo pitkään tunnettu tarina. Luulen, että samasta syystä on hyvä katsoa lempielokuvaa miljoona kertaa, ja siksi luen Agatha Christien kirjat yhä uudelleen ja uudelleen.
Tietenkin, joskus tarvitset monimuotoisuutta ja jännitystä, kun löydet uusia asioita. Mutta sen jälkeen, kun tulet takaisin maailman parhaalta kesälomalta, se tuntuu hyvältä, kun juot itse tehtyä kahvia. Se tuntuu hyvältä, kun istut omassa saunassa ja haistat sen tutut tuoksut, katsot seitsemän uutiset televisiosta tai luet kirjaa ennen nukahtamista. Kuten arkiset asiat antavat päivään rytmin, niin arkipäivän ja pyhäpäivän vuorottelu antaa kehyksen elämällemme.
Päivittäisen rutiinin löytäminen oli helppo minulle. Mutta koska vuodenajat, lomat ja tottumukset ovat erilaiset Suomessa kuin kotimaassani, siksi minä yhä usein tunnen, että olen puolimatkassa kahden maan välille. On kiinnostavaa, miten helppoa oli minulle tottua ruoan makuun, villasukkien käyttämiseen ja keskiyön aurinkoon Suomessa. Mutta on vaikea tottua siihen, että syreenit kukkivat heinäkuussa Lapissa.
Silti, olen iloinen, että Lapissa on sellaisia kukkia, koska ne ovat minun lempikukkia. Toisaalta, Unkarissa syreenit kukkivat huhtikuun lopussa tai toukokuun alussa. Syreenit annetaan äitienpäivänä, joka on ensimmäisenä suununtaina toukokuussa. Kun minä näin nämä kukat täällä, olen aina hämmentynyt. Minulle syreenit tarkoittavat toukokuuta. Ei heinäkuun puoliväliä!
Luulen, että minun pitäisi olla joustavampi. Muuten, en tiedä miten kestän sen että Lapissa syksy tapahtuu kahden viikon kuluessa ja lunta sataa jo lokakuussa.