Extreme Makeover: Housewife Edition

Mietin toooodella pitkään kehtaanko julkaista näin järkyttävää kuvaa itsestäni. Mindekan DIY-muuttumisleikki-haasteen hauskuus kuitenkin ylitti häpeän määrän, joten tässä sitä ollaan.

Ennen-kuva on otettu lookista, jossa odottelin miestäni turnauksesta takaisin hotellille. Takana aikainen herätys, pitkä ajomatka jne jne, päällä pitkikset ja lämpöinen neule. Jälkeen kuvassa olen vaihtanut vaatteet illallista varten, siistinyt kampausta ja lisännyt meikkiä. Sekä korjannut ryhtiä ja ottanut kasvoille hymyn. Hymy – miten paljon se muuttaakaan ihmistä! Oikeasti, katsokaa vaikka näitä kuvia:

muutos.jpg

Toivon näyttäväni suurimman osan ajasta jälkimmäisen kuvan kaltaiselta. Sen lisäksi että kasvoni ovat kuin eri ihmisen, näytän 5cm pidemmältä (no okei kengät) sekä 10 kiloa laihemmalta. Kuvien väritystä ei ole käsitelty jälkikäteen, mutta ekassa kuvassa ihonikin näyttää valjulle ja harmaalle, verrattuna tuohon ilmeikkäämpään kuvaan. Meikkiä lisäsin vain silmien rajauksen, bb-voiteen ja huulirasvan verran. Tekeekö se hymy oikeasti noin paljon?

Jotta verkkokalvoillenne ei missään nimessä jäisi tuo kammottava ennen-kuva, laitoin mukaan vielä pari kuviin-valmistautumis-kuvaa.

kuva.jpg

Note to self: muista panostaa parisuhteeseesi pukeutumalla kohtalaisen siististi ennenkuin miehesi tulee kotiin.

Note to self 2: Älä pukeudu Kuopion Cumuluksen aamupalalle jälkimmäisen kuvan vaatteisiin, ellet halua saada ravintolan kaikkien keski-ikäisten miesten katseita perääsi – koko ajan.

Noniin – tarttukaahan haasteeseen ettei mun tarvi olla ainut!

Paita – H&M

Hame – H&M

Kengät – Duffy

Kaulakoru – Kalevala

Rannekoru – Seppälä

muoti paivan-tyyli trendit ajattelin-tanaan
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.