Ongelmaomistajia
Katsoin tänään päivällä pätkiä Koiran ja isännän käytöskoulusta (koska Maisa tykkää katsella koirankoulutusohjelmia). En nähnyt ohjelmaa kokonaan, mutta pääpiirteet ovat tässä: perheessä on kolme pientä lasta ja nuorehko, raisu bullterrieri. Ongelmia aiheutti perheen isän liian ankarat ”johtamistavat”, äidin osaamattomuus puuttua tilanteisiin sekä riehakkaat pikkupojat. Perusjakso. Paitsi:
Minun silmääni pisti kuitenkin se, kuinka lapsia ei ollenkaan opetettu miten koiraa kuuluisi kohdella! Usein lapset ja eläimet tulevat hyvin toimeen keskenään, mutta molemminpuoleinen luottamussuhde ei synny itsestään. Kyseisessä ohjelmassa pienin lapsista (ehkä 2v?) suuttui jostain ja kostoksi repi koiraa kuonosta. Äiti ei torunut. EI NÄIN! Ei missään nimessä! Koira (tai muukaan lemmikki) ei saa osoittaa väkivaltaa lapsille, tai ihmisille yleensäkään, mutta ei lapsikaan saa koskaan lyödä tai repiä eläintä. Pienet lapset eivät sitä ymmärrä, mutta se on opetettava. Meidän Maisa oppi silittämään kissoja suurinpiirtein nätisti 10 kuukauden ikäisenä. Koska opetin sen. Myös kissat opettivat omalta osaltaan, muutaman naarmun on pikkuneiti käteensä jo saanut. En kyllä haluaisi nähdä miten bullterrieri ”kouluttaa” lasta.
Toinen kauhistuttava asia kyseisessä jaksossa oli, kun koira oli pihalla ja riehaantui naapurinkoirasta, äiti ei heti hakenut lastaan pois raivokkaan koiran läheltä. Jos eläin jostain syystä joutuu yliriehaantuneeseen tai jollain tapaa aggressiiviseen tilaan, ei lasta pitäisi päästää lähellekään sitä. Ei katsoa ja miettiä meneeköhän se liian lähelle, vaan äidin kuuluu pitää huoli että niin ei käy! Toki yllättävät tilanteet ovat yllättäviä, ei kaikkeen voi aina varautua. Mutta kyseisessä pätkässä ongelmakoira oli ongelmatilanteessa, ja pikkupoika tallusteli suoraan keskelle tilannetta. EI NÄIN! Aina eläin ei osaa varoa lasta vaikkei pahaa tarkoittaisikaan, ja silloin on vanhemman velvollisuus suojella lastaan. Itsekin olen aina siirtänyt kissan tai lapsen pois, jos on ollut vaara että sivulliset saavat osumia. Turvallisuus ennenkaikkea.
En nähnyt ohjelmaa kokonaisuudessaan, joten en ala arvostella suoraan kyseistä perhettä. Ohjelman luonteen tuntien Victoria laittoi perheen kuriin ja koirasta kuoriutui ihana koko perheen lemmikki.
Halusin vain nostaa esille pointin, että lapsille on opetettava miten eläimiä kohdellaan. Mieluummin ajoissa kuin myöhään.
Koirankoulutuksesta en osaa sanoa mitään. Kissoja kun ei kouluteta, niiden kanssa neuvotellaan yhteisistä pelisäännöistä.
love and peace to everyone <3