Oman pihan kaipuu
Tänään oli taas sellainen päivä jolloin on tylsää asua kerrostalossa.
Aamupäivällä aurinko paistoi ihanasti, ja ulos oli päästävä. Sen sijaan että olisin vain avannut oven ja lähtenyt lapsen kanssa ulos leikkimään, minun piti pakata lelut ja lapsi rattaisiin ja kävellä leikkipuistoon. No okei, oltaisiin voitu leikkiä myös oman kerrostalomme pihalla, mutta se ei ole aidattu (paljon vahdittavaa taaperon kanssa), ja yksin siellä on tylsää. Eikä sinne puistoon ole pitkä matka, mutta kuitenkin.
Lapsen ollessa päiväunilla juttelin vastikään äidiksi tulleen ystäväni kanssa puhelimessa. Olisin niin halunnut mennä edes parvekkeelle istuskelemaan, mutten voinut, sillä en halunnut kaikkien naapureidemme kuulevan synnytysmuisteluitani. Kerrostalossa ei ole juurikaan yksityisyyttä oman asunnon seinien ulkopuolella.
Päiväunien jälkeen söimme napamme ylitäyteen mantelikalaa, ja sen jälkeen olisi ollut ihanaa vähän laiskotella auringonpaisteessa. Parvekkeemme tosin on alkuiltapäivästä pätsi. Siis niin kuuma, että koratitkin hakeutuvat varjoon. Se on kuuma, se. Silloin se iski. Polttava oman pihan kaipuu! Miten ihanaa olisikaan ollut keittää ruuansulattelukahvit, napata kahvikuppi, keksi ja joku naistenlehti kainaloon ja painella pihalle puun alle tai terassille istuskelemaan. Lapsen olisi voinut päästää (aidatulle) pihalle rauhassa telmimään. Oi onnea!
Kesän vielä sinnittelen oman pihan kaipuussani, mutta syksyllä se iskee uudestaan, vielä pahempana. Se iskee juuri silloin, kun onnelliset omakotitaloasujat alkavat korjata satoaan, ja minä puolestani mietin montako kertaa jaksan ajaa 150km edestakaisin äitini marjapensaiden ja kasvimaan ääreen.
Elämä on valintoja. Toki voisimme muuttaa sinne 150km päähän ja ostaa omakotitalon, mutta silloin joutuisimme luopumaan mm. työpaikoistamme.
Voi ne parvekekukatkin olla kauniita!
Kun koittaa talvi ja lumityöt, ja omakotitaloasujat hytistelevät koleissa puulämmitteisissä kodeissaan, olen onnellinen että asun kerrostalossa.
Ja hei, kerrostalossa ei ole juurikaan hämähäkkejä! ;)