Pääsiäinen lähestyy ja aamukampa harvenee. Jee!

Teen töitä kahdessa eri toimipisteessä, ja tänään oli viimeinen työpäivä toisessa niistä. Koko viikko on ollut aikamoista maleksimista, kun tietää ettei ole enää kauaa jäljellä. Työmotivaatio on laskenut kuin lehmän häntä loppua kohden. Ja nyt se on loppu! Tai ainakin melkein, ensi viikolla on vielä jäähyväiset toisessa työpisteessä.

Sain naapuriosastoltakin ihanan läksiäislahjan, joka todella lämmittää mieltä. Kyllä hyvät työkaverit on se isoin asia, joka tekee töihinmenosta mielekästä!

pupu.jpg

Toiselta työkaverilta sain aamukahvin viereen pienen suklaapupun. Niin söpö ajatus sekin. Tässähän ihan liikuttuu!

Vaikka ensi viikolla on luvassa vielä vähän töissä puurtamista, niin sitä ennen pääsee pääsiäislomailemaan. Neljän vapaapäivän aikana ehdimme viettää sekä perheaikaa, omaa aikaa, parisuhdeaikaa että nähdä kavereita. Pikkuneiti lähtee pariksi yöksi lomailemaan mummolaan, ja minä saan sinä aikana sekä rentoutua että aloitella vauvantuloon valmistautumista kaappeja järjestelemällä. Ah, ihanaa!

Ja nyt alkaa tämän talon ehkä ensimmäiset kunnolliset pääsiäiskoristelutalkoot. Hyvää pääsiäistä!

tyo-ja-raha tyo sisustus vanhemmuus