Head in the clouds

image.jpegMietiskelin eilen kaikkia niitä juttuja, mitkä tekee mut onnelliseksi. Osa oli isompia juttuja, niin kun perhe ja oma kämppä, mutta oli kanssa aika paljon pieniä juttuja, niin kun suklaavanukkaat, jalkahieronnat ja lotto.

Mun yks, ei niin salainen, pahe on siis lottoaminen. Oon fiilistelly vaikka kuinka monelle aina lauantaisin että jes tänään on lotto ja ihmiset aika usein vaan pyörittelee silmiä. Mutta mitä mä en oo hehkuttanut kaikille niin paljoa on se, että oon käyttänyt niin monet tylsät ja pitkästyttävät hetket siihen, että mietin kaikkia niitä juttuja mitä tekisin, jos just tänä lauantaina voittaisin. Mihin menis mikäkin euro ja kenen kanssa lähtisin mihinkin reissuun. Saattaa kuulostaa aika hassulta, mutta se on yks mun tavoista haaveilla. Ja sitten ku joka lauantai lottoarvonnan jälkeen selviää etten oo taaskaan voittanut päävoittoa mua harmittaa ehkä viis minuuttia ja sit alkaa jo ens viikon voiton suunnittelu. Miten ihminen voikaan saada näin paljon iloa siitä, että käyttää euron viikossa.

Yks magee juttu minkä on huomannu käyttäessäni aikaa johonkin näin hupsuun on se, että mulla on kaikki aika hyvin. Että ei oo mitään semmosia asioita mitä oikeesti tarvitsisin mitä nyt ei jo oo. Et loppupeleissä mullakin varmaan menis suurin osa niistä voittorahoista säästöön, sijottamiseen ja hyväntekeväisyyteen. Se on aika hieno fiilis huomata ja se pitäis muistaa useemminkin. Ja jos lottoamalla se pysyy paremmin mielessä ja saan jännitystä arkeen, niin se viikottainen euron tuhlaaminen tuntuu aika pieneltä summalta, eli haaveilu jatkukoon.

Tän viikon listassa ois ainakin enemmän sunnuntaibrunsseja ja taksilla ajelua. Ja extempore matkoja ja aika paljon hyvää kahvia.

Huomenna on taas lauantai, pidetään peukkuja!

iv

puheenaiheet hopsoa ajattelin-tanaan