Viikko vanhempien luona

Sain personal traineriltani uuden treeniohjelman 13. päivä tammikuuta. Olin siitä ihan innoissani, kun siinä on minulle hieman haastetta ja pääsen tekemään jotain erilaista.  Tavoitteeni olisikin opetella punnertamaan ja kyykkäämään ilman, että se tuntuu reisissä. Teen salilla pystysoutua ja punneruksia renkkaista kiinni pitäen. Punneruksen tekniikka on vielä hakusessa.

img_20160114_095522.jpg

Kuvan olen ottanut sen jälkeen, kun olen tullut salilta 14. tammikuuta.

 

 

Olin 2015 marras- joulukuun osa-aikaisesti töissä Postilla ja viikonloppu vapaita ei ollut yhtä lukuunottamatta. Silloin halusin sen kumminkin vietää poikaystäväni kanssa omassa kodissamme Pasilassa. Nyt kun työt oli ohi halusin vietää enemmän aikaa vanhempieni seurassa, niin lähdin 15. tammikuuta junalla kohti Hyvinkäätä. Pääteaseman lähestyessä ulkona oli alkanut sataa lunta. En ollut varautunut ihan siihen, että melkein joka päivä olisi -20 astetta pakkasta. Hyvin ainakin tähän asti olen pärjännyt. 

Nyt kun on ollut niin kovat pakkaset, niin e ole huvittanut täällä lähteä ulos ja kuntosalille. Lauantain 16. päivä mentiin siskon kanssa yhdessä käymään salilla.  Pääsin taas treenaamaan oman ohjelmani parissa. Ryhdistäydyin ja kävin siellä tänään uudestaan. Seuraavan kerran varmaan vasta viikonloppuna. Poikaystäväni kanssa käydään  Easy Fitillä ja siellä on ihanaa, kun pääsee saunaan treenin päätteeksi. Näillä pakkasilla se on luksusta. 

On ihan mukavaa, että on lunta, mutta ei tarvitsisi olla ihan näin kovat pakkaset ja noin paljon lunta. Minun puolestani kevät saisi jo tulla ja lumi voisi vaan kadota ilman loskaa. Odotan sitä innolla, kun voi pukeutua kevyemmin. 

Lähdetään 11. maaliskuuta poikaystäväni kanssa Münheniin, jos siellä kevät olisi pidemmällä. Mennään katsomaan jalkapalloa. Poikaystäväni on enemmän jääkiekon ystävä, mutta minä taas en niinkään. Jalkapallo on lähempänä sydäntä. Tunnelma on varmasti ainutkertainen ihan fanikulttuurin ansiosta. Onhan se ihan erilainen fiilis kun katsoo jalkapallo-ottelua omalta kotisohvaltaltaan, kuin isolla stadionilla. Odotan matkaa innokkaana. Täytän 12. maaliskuuta 25 vuotta, niin pitäähän sitä käydä juhlistamassa jotenkin. 

Hyvinvointi Liikunta