Valkoisessa linnassa!

Palataampas vielä näihin Castelo Brancon maisemiin. Tämä pieni kaupunki antanut meille hyvän kodin neljäksi kuukaudeksi. Nyt kaupunki onkin jo ehtinyt tulla enemmän tutuksi vaikka olemme muissakin Portugalin kaupungeissa reissailleet. Nyt onkin jo korkea aika esitellä teille merkittävin ja korkein maamerkki, nimittäin linna. Linnasta avautuu n

äkymä koko Castelo Brancon kaupungin ylle. Linna itsessään ei ole ulkoisesti mitenkään upea näky, vaan enemmänkin linnan rauniot. Tämä johtuu siitä, että aikoja sitten Castelo Brancon asukkaat alkoivat varastaa linnan muurikiviä omien talojensa rakennusaineeksi. Muutamia kertoja olemmekin lenkkeilleet linnan raunioita ja maisemia katselemaan. 

wp_004573.jpg

wp_004576.jpg

wp_004583.jpg

wp_004723.jpg

ninalinna.jpg

Sä oot mun Romeo, mä oon sun Julia..

wp_004754.jpg

nakymalinna.jpg

wp_004753.jpg

ninalinna1.jpg

altajqgeeveyknokjemz6paa53er_0kxlguc3hbtflup274.jpg

ninalinnassa4.jpg

altaq5n7jaylsny9ppjf4rnov440ab9hjevqmrzyq_9g2kn.jpg

ninalinnassa5.jpg

altahenpvy7kszdot6uxhqblbctyytrydtivdcvpjqjmjqr.jpg

ninalinna2.jpg

 

altasifyj7wpo1dwqlyxjlhrwrqasgaejfyoalegd2dutrc_2.jpg

Jumppa-Jenna

njajw.jpg

njaj.jpg

Ilimoja on pijelly ja kuultiin että Portugalissa ei olla näin sateista ja kylmää talvea ja kevättä nähty neljäänkymmeneen vuoteen, eli ihan siisti tuuri meillä!! Nyt kevät alkaa kuitenkin jo hiljalleen näkyä, puihin tulee lehtiä kohinalla eikä sormet ja varpaatkaan ole koko aikaa jäässä. Viikkoja on jäljellä reilut kaks ja uudet reissut jo molemmilla mielissä! Muistakaahan käydä hiihtelemässä!

Ja hei shamoon! Lukeeko tätä lokikirjaa kukaan? Laittakaahan kommenttia vaikka nimettömänä, kirjatkaa vaikka niitä hiihtokilometrejä ja Suomen sääpäiväkirjaa jos ei muita ideoita ole! Ja kertokaa, mitä haluaisitte meiän kertovan täällä olosta! Pus pus!

Hyvinvointi Mieli Suosittelen Höpsöä
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.