Kuohkea vispipuuro punaviinimarjoista ja mustaherukoista.
Nyt kun pakastin notkuu punaviinimarjoista ja mustaherukoista, on mitä oivallisin hetki tehdä niistä vispipuuroa. Ja nyt täytyy myöntää, etten ole koskaan ennen tätä hetkeä tehnyt kotona vispipuuroa! Töissä tuli tehtyä aina silloin tällöin, mutta kotona tämä oli vasta eka kerta. Yleensä jos teen kotona jotain tällaista, saan aina syödä kaiken yksin – niin korvapuustit kuin kääretortutkin. Mies ei yksinkertaisesti tykkää makeasta! Paitsi uunituoreesta mustikkapiirakasta, enkä tee sitä juuri koskaan. Mutta, en jätä tekemättä miehen kiusaksi vaikka mies niin saattaakin luulla, vaan ihan siksi koska öööh.. en oikein itsekään tiedä syytä tähän. En vaan yksinkertaisesti tee. 🙂 Sen sijaan mies ei laittaisi pahitteeksi jos tekisin joka päivä suolaisia piirakoita. Niitä hän voisi syödä melkein kaksinkäsin ja hänen heikkoutensa on muutenkin kaikki suolanen herkku, kun taas itse olen heikkona lähestulkoon kaikenlaiseen makeaan.
Mutta, vaikka makeasta tykkäänkin, vispipuuro ei saa olla liian makeaa. Tykkään siitä juuri sellaisena hieman kirpsakkana ja se maistuu parhaalta juuri tehtynä oikein kylmän maidon kanssa.
Paras vispipuuro syntyy tietenkin puolukoista, sillä niistä puurosta saa todella sileän. Näin punaviinimarjoista ja mustaherukoista tehtynä kun puuroon jää marjojen siemenet, eivät välttämättä maistu kaikkien suussa niin hyvältä. Siemenet voi tietty siivilöidä pois ennen suurimoiden lisäämistä, mutta itse en jaksa nähdä sitä vaivaa, eikä pienet siemenet omassa suussa tunnu kovin ikäviltä.
Tähän ohjeeseen tulee puolilitraa marjoja, joka saattaa tuntua ehkä paljolta, mutta ottakaa huomioon kuitenkin se, että ne lähestulkoon kokonaan häviävät keitettäessä. Ja tästä ohjeesta tulee myöskin todella kuohkea puuro, vaikka ihan perusohje onkin. Silti, kokeilkaa.
Annoin tätä myös pojalle ja hän tykkäsi aika paljon. Lisäsin sokerin vatkatun puuron joukkoon vasta sitten, kun olin ottanut ensin pojalle oman satsin. Tämä on hyvä muistaa, jos ei halua vielä antaa pienelle kamalasti sokeria. Ja tottakai te sen nyt tiedätte, kunhan vaan sanoin ääneen. 🙂 Jos tuntuu, että puuro on pienen suuhun liian hapan, on yksi hyvä jippo sekoittaa puuro joukkoon pala banaania. Se tasoittaa puuron happamuutta ja näin ollen siitä tulee vielä maukkaampi.
Tosin, niinkin voi joskus käydä, että annat lapselle vahingossa puuroa juuri siitä kulhosta missä on sokeria. Been there done that.