HESTRA: Parhaat talvirukkaset koskaan ikinä
Yksi asia mikä on aina aiheuttanut itselleni päänsärkyä pakkasten tultua on lasten sormien pysyminen lämpiminä. Olen tuhlannut useita kymppejä erilaisiin talvirukkasiin ja aina saanut kokea karvaan pettymyksen. Joko hanska on ollut vaikea pukea, varsi ei ole ollut tarpeeksi pitkä suojatakseen rannetta kylmältä viimalta ja lumelta, hanskan sisus ei ole ollut lämmittävä ja on vaatinut sisälleen vielä toisen ohuemman hanskan, materiaali ei ole ollut millään tavalla hengittävä eikä vedenpitävä, saumaukset ovat ratkenneet ja mitäköhän vielä? No vaikka ja mitä!
Vauhdikkaalla pojallamme olen huomannut, että hyviin materiaaleihin kannattaa panostaa, sillä ne maksavat itsensä ajan kanssa kyllä takaisin ja laadukkaat tuotteet kestävät ennen kaikkea aikaa ja säästävät myös sitä lompakkoa.
Siksi päätin, että tänä talvena lasten sormet pysyvät lämpiminä ja panostan kerralla kunnollisiin hanskoihin ja pitkien pohdintojen jälkeen ostin molemmille lapsille Hestra:n Baby Zip Long talvirukkaset. Melkein neljänkymmenen euron hinta yhdelle lapasparille oli kieltämättä todella suolainen ja kirpaiseva, mutta ovat toimineet meidän lapsilla kuin unelmat ja sormet ovat pysyneet lämpiminä. Jopa meidän tytöllä, joka ei ulkona ollessaan vielä niin paljoa kohnaa ympäriinsä mitä isoveljensä, vaan keskittyy enemmän keinumiseen ( missä tulee kylmä, hyyyr! )
Hyvää näissä talvirukkasissa on se, että ne on todella helppo ja mukava pukea. Pitkän vetoketjun asiosta lapsi saa nämä itse laitettua helposti. Ranteen kohdalla oleva tarrakiinnitys pitää huolta siitä, että rukkanen pysyy kädessä ja sen avulla sitä voi myös hieman säätää. Rukkaset ovat sisältä todella paksut ja rukkasen sisällä oleva PrimaLoft eriste on lämpimämpi, kuivempi, pehmeämpi ja kokoonpuristuvampi materiaali, joka myös kuivuu nopeasti. Suuri plussa myös siitä, että näissä rukkasissa ei ole ainoastaan vahvistettua kämmenosaa, vaan se jatkuu myös sormenpäiden yli. Useissa lapsille tarkoitetuissa talvirukkasissa on ainoastaan vahvistettuna kämmenpuoli ja rukkaset menevät usein rikki juuri sormenpäiden kohtaa.
Näiden plussien lisäksi rukkaset ovat myös tuulenpitävät sekä vedenpitävät ja ovat tarkoitettu juuri kylmille pakkaskeleille. Pienimmillä pakkasilla lapsilta löytyy käsistä Kappahlin Kaxs Proxtex talvihanskat, jotka toimivat hyvin pienillä pakkasilla.
Tälläkin hetkellä pakkasen paukkuessa yli kymmenen asteen, on meidän lapsilla päiväkodissa käsissään lämpimät Hestrat ja tiedän, ettei ne pienet sormet palele.
Suosittelen jokaiselle! Vielä ehtii raapustamaan joululahjalistalle yhden toiveen lisää.
__
Kuva: XXL